Kaikki vaihdossa olleet, mitä mieltä olette vanhemman ihmisen vaihtoon lähdöstä (ikää 34v)? Ollaanko maailmalla "ikärasisteja" ja kartetaan, jos yli kolmikymppinen heiluu parikymppisten mukana? Haluaisin kovin lähteä, mutta ei ole mukava jäädä porukan ulkopuolelle. Sanotaan näin, että muuten en juuri nuoremmista poikkea :)! Onko kellään kolmekymppisellä vaihtokokemuksia? Olisi mukava kuulla.
vanhemmalla iällä
vaihtoon?
31257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä musta kannattaa lähteä kaikesta huolimatta, jos vain on mahdollista. Suomessa opinnot aloitetaan aika myöhään, joten et varmaan ole ainoa täältä lähtevä aikuinen. Itse olin vaihdossa ollessani lähempänä kolmea- kuin kahtakymppiä, enkä muista tavanneeni juurikaan itseäni vanhempia vaihtareita, mutta ikähän on vain numero... Porukoihin pääseminen vaatii aina omaa aktiivisuutta, iästä se ei ole kiinni. Sinne vaan!
Minä olin vaihto-opiskeijana Keski-Euroopassa ja samaan aikaan oli vaihdossa n. 35-40 -v. brittinainen. Ei sitä kukaan mielestäni ihmetellyt tai katsonut pahalla, vaikken uskokaan, että hän viihtyi koko aikaa pääosin alle 20-v. vuotiaiden vaihdokkien kanssa, mutta kuitenkin. Itse olin vaihdossa 23-v.
Ehdottomasti kannattaa lähteä vaihtoon, jos kerta mahdollisuus on. Olin itse vuoden Japanissa vaihtarina just himpun päälle kolmekymppisenä, eikä iästä ollut mitään haittaa. Päin vastoin, hieman vanhempana arvostaa ja hakee erilaisia juttuja kuin nuorempana, joten erinomainen kokemus oli kaiken puolin. Hyviä ystäviäkin vuoden aikana sain, sekä muista vaihtareista, että paikallisistakin. Vanhimmat vaihtarit olivat 36 vuotiaita (ainakin juhlittiin erään henkilön 18 vuotta sitten pidettyjä 18-vuotissynttäreitä, kuten hän itse asian ilmaisi...), ja monet sijoittuivat siihen 25-30 haarukkaan.