Tietääkö kukaan, mistä saisi sellaiset kenkiin kiinnitettävät liukuesteet, jotka voi sisätiloihin mennessä nostaa jotenkin ylös, sivulle tai kantapään taakse. Sellaisia kuulemma on olemassa, mutta mistään en ole onnistunut niitä löytämään. Olisiko nettikauppoja, josta voisi tilata. Vielä ei ole viime kevään kaatumavamma täysin parantunut ja taas on liukasta - en haluaisi millään kaatua uudelleen!
liukuesteet
5
2589
Vastaukset
- kysynyt
suutareilta?
- Katson eteeni
Liukuesteillä myös haittaa -
jos katu on pelkkää ohutta jäätä, ei siihen ota kiinni liukuesteet ei nastatkaan.
Paksussa jäässä/ lumessa voivat kenties auttaa.
Muuten tekee kengistä luistimia ajatelkaa sitä. - Kenkäkaupan myyjä
etsimässä liukuesteitä suutarilta ja kenkäkaupoista. Suutari myös laittaa kenkiin näitä liukuesteitä kiinni.
Tiedäthän, että on olemassa myös kenkiä, joiden pohjissa on valmiina liukuesteet. Kun tarvit liukuestettä, käännät vain piikkipuolen esille. Kun taas et niitä tarvi, on sileä puoli esillä. Helppo homma!
Liukuesteet ovat aika halpa henkivakuutus meille kaikille. Itse käytän tavallisten lenkkikenkien kanssa liukuesteitä, kun olen lenkillä.- liukuestekalossit
Bonuskalossit, löytyy haulla. Rumat troin mutta hyvät liukkaalla ja rännnässä rämpimisessä. Ei tarvitse ottaa kenkien päältä pois kauppaan mennessä.
- Jallu
liukuestekalossit kirjoitti:
Bonuskalossit, löytyy haulla. Rumat troin mutta hyvät liukkaalla ja rännnässä rämpimisessä. Ei tarvitse ottaa kenkien päältä pois kauppaan mennessä.
Erilaisia malleja on suutareilla kanta ja kokokengän koolle tarkoitettuja,mutta maalatut,tiili,puu pinnat pakkasella estä kaatumasta.Kokeillut työni vuoksi erilaisia malleja kalossit otin nyt käyttöön.Onhan sitä ennen tultu toimeen ilmankin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1451839- 1711668
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691568Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241363Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys961288Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c72995Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su147993- 99974
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr192878Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud218817