mutta pyydän: ei yhtään riitaan viittaavaakaan kirjoitusta tähän..:-))))
Taas uusi ketju
uudet aiheet..
371375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
kaikki samaa mieltä että syöpä ei oo mikään iloinen asia?
kyllähän se mielessä on,joskus enempi,joskus vähempi,mutta pysyy.Onneksi ei estä elämästä välillä normaalia elämää.Unet välillä karisee,onneksi joskus voi päivällä nukkua.
Syöpä on paska juttu!!!
vai ottaako se sana paremmin korvaan, kun se on niin tuttu, vai onko se lisääntynyt räjähdysmäisesti
Minulle syöpä oli Ilo Uutinen, sillä hetkellä kun sain varmistuksen syövästä tajusin miksi ja mistä olen saanut Leenan avukseni. Sitä ennen pärjäsin yksin, mutta sen jälkeen enään en. Sillä hetkellä minä siis sain tietää , että Jumala auttaa minua. Siunausta ja ÄLKÄÄ PELÄTKÖ t. kari
Olen ajatellut, että syövästä puhutaan nykyisin vapaammin kuin ennen. Sairastuttuani olen saanut kuulla, että monella monivuotisella tuttavallanikin on ollut syöpä. He eivät vain ole kertoneet siitä, enkä ole tiennyt asiaa aikaisemmin. Hoitotulokset ovat nykyisin parantuneet niin paljon, ettei syöpä enää leimaa ihmisiä niin paljon kuin ennen. Kai sen vuoksi puhumisen kynnyskin on laskenut.
Ja onhan syöpää tilastollisestikin enemmän kuin ennen.
että SYÖPÄ olisi muka jollekin ilouutinen!
Voi että, miten lapsellista juttua laskettelet sinäkin.
Tietääkös Kari, että osalla usko menee yli, ja heitä joudutaan hoitamaan jopa sairaalahoidossa, kun ei eletä arkipäivää vaan toista todellisuutta.
RAUTALANKASTAKO pitää teille vääntää asia: Jos minä saan ehtoollispöydästä Jumalanpalveluksen aikana itselleni avuksi Leenan.Minähän en voinnut ymmärtää sitä kuin vasta sitten kun olin sairastunut, että sen takia sain Leenan avukseni. Samalla hetkellä ymmärsin SIIS että JUMALA antaa APUA minulle. t. kari
sinun asiaasi hyvinkin,on ollut sulla siunausta tosi hyvin kun sait rinnalesi oikean ihmisen,kun vaikean sairauden sait itsellesi.Meistä moni kamppailee yksin syöpänsä kanssa,olisihan se hieno asia että olisi kokoajan oma rinnallakulkija ja auttaja,mutta kyllähän sekin sitten varmaan järjestyy jos elämäntilanne menee niin tiukalle ettei yksin pärjää enää.
Shalom.(= Jumalan Rauhaa)
Minäkin olisin ollut yksin, mutta Jumala auttoi, vaikka en pyytänyt. Enhän minä osannut pyytää, kun en tiennyt sairastuvani. Tosin olin sanonut monille, että en hyväksy enää tavallista naista itselleni, niistä olen saanut jo tarpeekseni. Ja ne huokailut Jumala kuuli ja toteutti tarpeeni siinäkin. On ollut ja on minulla kiitämistä. Tämän tähden minä en voi olla hiljaa, että toivo ei koskaan ole mennyt. Siunausta t. kari
Mitä arkipäivää tarkoitat ? tarkoitatko kenties TV:n katselua, juomista,tupakointia, vieraissa naisissa juoksemista, uhkapelejä, iltapäivälehtien lukua,kapakoissa juoksemista, tansseissa juoksemista vai mitä se pitäisi se arkipäivä pitää sisällään ?
Tarkoitin: On ollut ja on minulla kiitTämistä.
syövän myötä muutaman sydäbystävän joihin varmasti muuten en olisi tutustunut,asuvat sen verran kaukana,Se ainakin oli positiivinen juttu tähän syöpään sairastuttuani.Entiset ystävät eivät tiedä mitä puhua kanssani,aiva kysyvät vointiani,ja tuntuu rttri oikein samoja puheenaiheita löydy,Tapaammetietty sairaudestani huolimatta,ja sainhan työpaikankin vaikkakin puolipäiväisen.
Tietäisitpä kuinka moni joutuu hoitoon siitä syystä, että uskonto menee överiksi. Ei selviydytä arkipäivän askareista, kun aika menee henkien kanssa seurusteluun. Omaan työkokemusta 3:sta eri laitoksesta.
että Jumala auttaa sinua, vähemmälläkin uskotaan!
Tarkoitin vain, ettei syöpä minun mielestäni ole kenellekään ilouutinen, kuten hehkutit. Täysin järjenvastainen asia.
jossain hurmoksessa koko ajan, jalat irti maasta.
Tarkennan vielä, eli ihminen seurustelee vain joko uskovaisten tai henkimaailman kanssa. Hän ei kykene huolehtimaan itsestään, ei levosta ei ruokailusta ei henkilökohtaisesta hygieniasta.Lähes ainoana askareena Raamatun luku, ja pitkät litaniat.
Tähän voi usko pahimmillaan johtaa.
että nykyään syöpäpotilaat elävät kauemmin ja paranevat, he tai me elämme ja vaikutamme pidempään ja on aikaa tutustua syöpäläiseen paremmin
parannuksen Armon jo ennenkuin tuli syöpä.
Mutta pelkään lasten ja lastenlasten puolesta, tällaista tautia ei toivoisi vihamiehillekään jos niitä on, toivon mukaan ei
rautalangasta voisi.....
Kari ja minäkin olin kerran iloinen kun ajoin autolla kolarin, kun tajusin miksi se täytyi tapahtua.Siitä oli vain hyviä seurauksia.
Pikkujuttu oli se , että kolaripuolen lamppu oli sillalailla rikki, että koko systeemi olisi pitänyt uusia ja olisi tullut kalliiksi.
Ei välitetä kari vaikka hulluna pitävät meitä, se kun on sitä Jumalan hulluutta meissä mitä maailma ei voi ymmärtää, eikä se voikaan.
asioita,jotka eivät olisi olleet mahdollisia ilman sitä syöpää ja silloin sen syövän voi tulkita iloiseksi asiaksi niinkuin Karikin.
Yksilöllistä tämäkin, mutta näen asian samasta näkökulmasta kuin Karikin.
enää mitään Kristinuskoa ja uskoa Jeesukseen. Silloin on tapahtunut jotain sellaista ylimääräistä joka on tarpeetonta uskovalle, mutta ihminen saattaa määrätyissä tilanteissa harhautua näpertelemään jotain minkä Jumala Raamatussa kieltää.koska Jumala tietää mikä ei ole ihmiselle hyväksi ja siksi kieltää sen.
tuollaiset asiat ja Kirjo-Sieppokin tietää, yhtä ja toista on nähty ja kuultu, mutta syy ei ole uskon ja Jumalan vaan ihminen itse on mennyt mukaan sellaiseen mistä olisi pitänyt pitää näppinsä erossa.
sain uusia ystäviä,työpaikan,ja sitä kautta tutustua monenlaisiin ihmisiin,ja olla avuksi heille.Uskoni on vahvistunut entisestään,ja uskovia ystäviä olen saanut entisten lisäksi.Tänään meillä olisi kahden eri uskovaisten hartaus,ja tapaamine,joudun vaan poistumaan lääkärille kesken kaiken,mutta sain peruutusajan ja oli otettava,koska seuraava aika olisi ollut hamassa tulevaisuudessa.
kanssasi, näin minäkin asian ymmärtäisin.
Ja tuohon loppulauseeseen yhdyn täysin kanssasi.
en oikein ole löytänyt syövästä mitään hyviä puolia.Johtunee siitä,että sekä minun,että mieheni suvussa on niin monella ollut syöpä.Ja osa heistä ei ole selviytynyt.Tälläinen on henkisestikkin aika raskasta,saa jännittää miehen,siskojeni,tätini,äitini ja itseni puolesta.Aina on jollakin kontrolli,tosin vanhimman sisareni syövästä on nyt viisi vuotta ja lähivuosina sairastuneet olemme kaikki ainakin toistaiseksi säästyneet uusinnalta,paitsi 60.vuotias tätini.
Ehkä joskus tajuaa mikä tarkoitus tällaisella syöpäsumalla on ollut.
Kyllä minäkin olen niin tavattoman onnellinen että sairastuin. Sainpa minäkin kerrankin jotakin, sain syövän, sytostaatit, sädehoidot, pääsin eroon inhottavasta rinnastani, sain itkut, pelot ja pahanolon, sain vuoden sairausloman ja pienemmän palkan.
Muuta hyötyä syövästä ei ollut kuin se että sain tänään mahtavat veronpalautukset tililleni. Nyt tulee hyvä joulu.
Itse sain vajaa 200€, säästöön jää.
palautukset, 2200 euroa. Pienet tulot, pieni veroprosentti. Viime joulu olikin tosi surkea, siis olin niin huonossa kunnossa.
säästöön? Nauti edes pikkuisen.
Mukava summa. Kyllä on täällä muuten hiljaista, miksi. Voi kun vaikka Kägönen kirjoittaisi.
ja vielä kaksaturaista:) Onnea :-))))
En kerää sukkaan, ostan ehkä alennusmyynnistä jotain vaatteita, ellei saituus iske.
tuollainen summa jo tuntuukin,ja hyvä olla vähän pahanpäivän varallekkin,niinkuin vanha kansa sanoo.