Ollaan suunniteltu kihloihin menemistä jo pitkään, ja nyt se alkaisi olla ajankohtaista. kuinka pakollista on pitää ns. kahvitilaisuus..meillä kun asuu kaikki ystävät ja sukulaiset ympäri suomea.. ja haluaisin mennä kihloihin ihan vaan kaikessa hiljaisuudessa.. en mitään hirveetä numeroa ja spektaakkelia.. että kaikkien on raahauduttava paikalle kaukaa.. kertokaas miten teillä tehtiin..
Juhlat?
4
1572
Vastaukset
- Marjo27
Iha on oma päätös miten juhlistatte vai mitenkään. Myö ei ees kerrottu kelleen vaan kaikki on se ajastaan huomanneet.
- jos..
kihloihin mennään, niin mitään juhlia ei tule. Ilmoitetaan vaan läheisille että nyt on näin tapahtunut.
- pakko pitää
juhlia :)
Eli juhlikaa tai olkaa juhlimatta niin kuin itse haluatte :)
Me pidimme juhlat, koska täällä päin se on ihan perinne, että pidetään juhlat. Usein ne kihlajaiset on paljon suuremmat juhlat kuin häät, näin meilläkin. Häihin tulee n. 40 vierasta, kun taas kihlajaisissamme oli n. 130 vierasta.
Meillä olisi kyllä sukulaiset olleet tosi pettyneitä, ellei oltaisi juhlia pidetty. Ja eipä ne tarpeelliset lahjatkaan miinusta olleet opiskelijaparin talouteen, toki ei juhlia pelkkien lahjojen takia kannata pitää! :D
Mutta tosiaan siis kihlajaisjuhlia ei ole pakko pitää ja ovathan ne jo kuoleva tapa. Aika harvat enää jaksavat isosti juhlia. - Äyjäh
Ei kihlajaisjuhlia tartte pitää. Toki ennen muinoin oli tapana juhlistaa kihloja, koska iso asiahan se oli, että naimakaupoista sovittiin, suvut yhdistyivät ja ikäänkuin sinetöitiin homma ja tehtiin suvuille selväksi, että häät on tulossa jo heti sillä hetkellä kun naimisiin päätettiin mennä.
Eli menette nyt hiljaisuudessa kihloihin ja pidätte sitten oikein ryminällä häät, mutta ei sekään välttämätöntä ole että häät isot tarttee olla... Pääasia on että kihlautuminen johtaa avioliittoon ja on merkkinä siitä, lupauksena; "minä menen kanssasi pian naimisiin, koska rakastan sinua"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963999Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562827Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881413Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101229Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71043Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221032- 46984
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228944- 49936