Moi!
Olen jouluaattona tekemässä välilaskun Pariisiin. Aikaa on tuhlattavana 6 tuntia, ja ajattelin nopeasti käydä itse keskustassa. En sinäänsä halua mennä mihinkään tiettyyn paikkaan, vaan nähdä Pariisin yleisilmeen.
1. Mistä saan selkeän ohjeen, millä metrolla/junalla pääsen keskustaan?
2. Onko jouluaatto ruuhkaista aikaa, eli onko toive pikku piipahduksesta aivan turha?
Kiitos!
CDG-keskusta jouluaattona
2
445
Vastaukset
- pekkakoo
RER B-juna menee kaupunkiin, pois voit jäädä vaikka Gare du Nordilla tai Chatelet/LesHallesin asemalla. Matkan kesto normaalisti jotain 45 minuuttia, ja sama juna vie takaisin kentälle. Ole tarkkana, että menet palatessa oikeaan junaan, joka menee CdG:lle eikä Mitry-Clayeen. Matkan hinta viimeksi syksyllä 8,60, lippuja vaikka automaatista. Tuolla alempana on keskusteltu asiasta paljonkin, käy selaamassa. Les Halles on ehkä parempi poisjääntipaikka, voit käydä Seinen rantoja kävelemässä, nähdä Notre-Damen, Pont Neufin ja mitäniitänytonkaan, ovat lähellä.
Ruuhkista en sitten tiedä, enkä mahdollisista aikataulumuutoksista - pariisissa
on tavallinen työpäivä jos se sattuu arkipäiväksi. Ruuhkista on vaikea sanoa. RER juna ei kyllä ruuhkiin takerru;).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077773
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1126036- 835187
- 1394546
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113230- 633014
- 582948
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102454- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562066