Mitä tää nyt on? Luin eräästä lastenlehdestä (ok, mainitaan nyt nimikin elikkäs MikroPiltti...vai olikohan se Mikrokivikausi??) ohimennen pikku-uutisissa jotain sellasta että "Microsoft on tehnyt sopimuksen bios-piirivalmistaja Phoenixin kanssa. Arvelujen mukaan bios tullaan sitomaan kiinteästi Windows-käyttöjärjestelmään."
Siis mitä hemmettiä????? Tarkottaaks tuo sitä että Phoenixin biosilla varustetuilla emoilla olevissa koneissa ei muut käyttikset sitten toimis lainkaan??? Voihan helevata!!! Siispä Phoenix boikottiin!!
Siis mitä hemmettiä????? Tarkottaaks tuo sitä että Phoenixin biosilla varustetuilla emoilla olevissa koneissa ei muut käyttikset sitten toimis lainkaan??? Voihan helevata!!! Siispä Phoenix boikottiin!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on sitä TeeCeePeeAata ja Palladiumia taas...
http://defiant.neoseeker.com/news/story/2841/
Olin lukevinani tuosta Bits:n antamasta linkistä, että tuo on lähinnä palvelinkoneisiin. Eli vain windowsia pyörittäviä kotikoneita ei ilmeisesti vielä ole tulossa. Jos on tulossa niin en itse aio ostaa(ja varoitan niistä tuttuja). Ja miksi joku haluaisi windowsin palvelimeen(joo tiedän, että niitä on olemassa)?
Saattapi olla, että EU:lla on jotain sanomista asiaan. Nykyisellä toimintavauhdilla on kyllä jo liian myöhäistä siinä vaiheessa, kun ensimmäisen kyselyn ensimmäinen vedos on valmis.
Olemme hyvissä käsissä. Aina tulee uusi temppu M$:n takataskusta. Borgeja.
Nythän on niin, että EU:n Information Societyn )http://europa.eu.int/comm/dgs/information_society/index_en.htm) vetäjän, arvon komissaari Liikasen oikea käsi lähti viime syksynä kolmen vuoden virkavapaalle. Virkavapaansa herra viettää Microsoftin palkkalistoilla.
Huolimatta siitä, että herra omaa mm. sisäpiirin tietoa EU:n taktiikasta Mäsän suhteen mukaanlukien oikeusistunnot, intressiristiriitoja ei ole odotettavissa. Uskokoon ken tahtoo.
Niin, kaverihan siis lähti tekemään töitä nimenomaan TCPA-Palladium -ympyröiden kanssa...