ostin konee missä pitäs olla radeon 4870 x2 crossfire 2g muistilla mutta sanoo että olis vaan 1g muistia. johtuuko xp:stä?? rammia ppiti kans olla 4 mutta ku xp niin sanoo että on vaan 3.
mistä näkee
näytönohjaimesta?
5292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
xp ei ymmärrä enempää mustia, johtuu siitä.
ongelmaa. Mistäs päättelet että näyttiksessä ois muistia vain 1 Gt? Todennäköisesti on kaks Gt, 1 Gt per grafiikkapiiri. 32 bittinen windows puolestaan ei pysty hyödyntämään täyttä 4 Gt muistia vaan todellinen muisti jää johonkin 3 Gt paikkeille joskus paljon pienemmäksikin.
Crossfire-näyttis eli kahdella ytimellä oleva näytönohjain näkyy ulospäin kuin sillä olisi vain puolet muistista. Johtuu lähinnä siitä, että suuri osa (kaikki?) näytönohjaimen käsittelemästä datasta on muistissa kahteen kertaan, kullekin ytimelle omansa.
32-bittinen XP ei osaa käsitellä kuin neljän gigatavun muistialueen, sisältäen KAIKEN muistin, siis myös laiteohjainten osoittamat ja varaamat muistialueet. Tämä laiteohjainten varaama muistialue vähennetään neljästä gigatavusta alaspäin, joten jossain vaiheessa RAM-muistia lisättäessä törmätään rajaan, jonka yläpuolelle ei muisti näy enää lisääntyvän. Tämän rajan sijainti riippuu koneesta ja sen asetuksista.
mulla on nyt kädessä se crossfire palikka. pitäskö mun ite laittaa se sinne näyttiksii sitte?
Ei tarvitse.