mutta kysyn nyt kuitenkin... Onko kellään täällä italialaista miestä? itse ihastuin erääseen italialaiseen mieheen, mutta suhtaudun varauksella.. en ole missään nimessä rasisti, mutta olen vain kuullut ikäviä juttuja. Esim mies saa tehdä mitä haluaa, vaikka pettää vaimoaan mutta eroa ei silti tule ym? Ja kaikkea muutakin olen kuullut mutta se siitä, olisi kiva kuulla kokemuksia jos joku täällä jotain tietää. Toki jokainen on yksilö, tiedän sen, mutta silti :)
Ei ehkä kuulu tälle palstalle...
4
997
Vastaukset
- katolilaisen kanssa
ellet ole itse katolilainen.
- bimba.
Juttele miehen kanssa näistä asioista rehellisesti ja avoimesti. Ei ole olemassa "italialaista miestä" on hirmuinen määrä italialaisia miehiä, jotka ovat kaikki erilaisia.
- huomioon
että Italialainen ihastuksesi tulee yhteisöllisestä kulttuurista, jossa perhe on erittäin tärkeä. Meillä on yksilökeskeinen kulttuuri ja perhe ei sanele elämänehtoja, mutta siellä on perheellä sanansa sanottavana tämän miehen edesottamuksiin. Tässä on se ristiriita, että sinua ei välttämättä hyväksytä perheenjäseneksi ja näinollen sinulla ei ole mitään arvoa. Ihastuksesi voi elää niinkuin hän itse haluaa ja valita "ykkös"vaimonsa omasta kulttuuristaan, pettää näinollen sinua mennentullen. Nämä ovat hankalia ja vaikeasti ymmärrettävi asioita meille suomalaisille, mehän määräämme jokainen yksilö omista asioistamme ihan itse!
- .............................
"Ihastuksesi voi elää niinkuin hän itse haluaa ja valita "ykkös"vaimonsa omasta kulttuuristaan, pettää näinollen sinua mennentullen."
Eli tarkoitatko että jokainen italialainen mies tekee noin?Entäs nainen jonka kanssa hän pettää, onko hänetkin sidottu johonkin? kuuluu kulttuuriin tai jotain? kamalaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2827919Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka542040Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451495Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.1611335Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal631256Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.191043Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a621009- 75961
Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38942- 44881