Kun,olette luopuneet omistusasunnosta ja teillä on vielä pankkilainaa jäljellä niin paljonko pankki ottaa siitä korkoa tai jotain muita kuluja?
Laina
6
1638
Vastaukset
- käyttöluoton korko
nostokulut uudesta lainasta. Takaus tarvitaan myös.
- Täysin
Se riippuu täysin siitä, minkälainen lainasopimus sinulla on. Onko kiinteää korkoa, mihin korko sidottu, paljonko maksuaikaa jäljellä, paljonko lainaa jäljellä, etc.
Joten ainoan oikean vastauksen saat kysymällä sitä pankistasi. - ...
Kun laina maksetaan pois, ei pankki saa periä mitään kuluja (pl. korko maksupäivään) JOS kyseessä ei ole kiinteäkorkoinen laina.
- pois kun kämppä
myydään eli ei siitä kulujakaan enää ola.
- Etuviistoon elämään
Eikö sinulla ole logiikka väärinpäin? Miksi siitä omistusasunnosta pitäisi luopua? Ensinhän maksetaan pankkilaina loppuun ja sitten jää velaton omistusasunto jäljelle.
- varaa maksaa,
tai pitää taloa enää, on se vain myytävä. Ja tosiasia kun on, että näin hintojen ollessa laskussa hiljattain ostetusta talosta ei enää saa sitä mitä itse maksoi. Silloin voi jäädä lainaa maksettavaksi vielä myynninkin jälkeen.
Eron jälkeen ei useinkaan kumpikaan yksin kykene täydellä lainalla ostettua taloa ylläpitämään maksamaan, silloin se on myytävä. Samoin työttömyyden kohdatessa parempituloista puoliskoa, tai vaikka molempia, voi talon elättäminen käydä mahdottomaksi.
Näitä nyt vain tulee, koittakaa tottua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083