Mrnrn nukkumaan klö 21-22 ja joka yö herään klö 4
voisi vaikka Hesareita lähteä jakamaan,jos kunti antaisi myöten.Joko luen,tai lähden aamulenkille,ja pojan koneelle,kun hän on lähtenyt jo töihin.Tenoxit olen jättänyt pois,saa nähdä joudunko uudelleen kaivamaan ne esille.
voisi vaikka Hesareita lähteä jakamaan,jos kunti antaisi myöten.Joko luen,tai lähden aamulenkille,ja pojan koneelle,kun hän on lähtenyt jo töihin.Tenoxit olen jättänyt pois,saa nähdä joudunko uudelleen kaivamaan ne esille.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ikävää että sinulla Ira on tuota aamuyö heräilyä.Mutta hyvä että pystyt sentään nukkumaan iltayöstä.Minulla on kolmevuorotyön takia nukkumisrytmi aika sekaisin.Etenkin yövuoroviikolla saatan nukkua vain 3-5 .tuntia vuorokaudessa.Aamuvuoroon on noustava klo.4,30,joten ei paljoa ehdi nukkua,jos ei saa unenpäästä ajoissa kiinni.Iltavuoroviikolla taas töitten jälken ei heti pysty rauhoittumaan nukkumaan,mutta silloin ehtii aamulla vähän pidempään nukkua.Nyt minulla on sairauslomaa tämä yövuoro viikko ja olen nukkunut pitkät yöunet,se on ollut kaikinpuolin tervehdyttävää.Uskon,että jaksan jo ensiviikolla töihin,tuntuu että minulla on ollut liikaa univajetta,ja sekin osaltaan on tehnyt mielialani itkuherkäksi.Uupuneena kaikki asiat tuntuvat raskaammilta,kuin levänneenä.
Väsyneenä kaikki tuntuu paljon raskaammalta,Hienoa jotta nyt olet saanut levätä.Sinulla toivon kaikkea hyvää,ja siunausta.Jollet jaksa hae vaan sairaslomaa,älä jiikaa uuvyta itseäsi,
ajatellut tai olisiko Sinulla mahdollisuus luopua yövuoroista kokonaan?
Itse en ole tehnyt enää säännöllisesti yövuoroja kun en pysty nukkumaan ennen yötä enkä sen jälkeen kunnolla, minulla yövuoron jälkeen palautumiseen menee tosi kauan.
Huomasin myöskin silloin että minulla myös mieliala vaihteli silloin laidasta laitaan kun en pystynyt tarpeeksi nukkumaan.
Ota vaan sairaslomaa jos alkaa tuntua että ei jaksa jos ei ole mahdollista yövuoroista luopua.
Oletko kysynyt lääkärilta kirjoittaisiko se sinulle todistuksen vaikka että toistaiseksi ett voi tehdä yövuoroja, minulle lääkäri kirjoitti ja silloin ei työnantaja voi laittaa yövuoroihin.