onko kellään kokemusta?

---

meillä kastroitiin eilen meidän uros rotikka. No kaikki oli hyvin muutaman tunnin, mutta yhtäkkiä pojan jäljelle jääneisiin kivespusseihin alkoi kerääntyä verta ja kudosnestettä. Kivespussit paisuivat "parhaillaan" nyrkin kokoiseksi ja niistä vuoti hirveästi sitä veri/kudosneste sekoitusta. Pelästyttiin tietysti, että mitä tämä oikein on kun ei kukaan ollut sanonut että kastroinnista voi tulla tälläisiä seurauksia. No tuli tietenkin kiire päivystävälle el.lääkärille, mutta onneksi ei ollut kyse mistään vakavasta.
Eli kysyisin että onko muiden koirille tullut vastaavaa ja jos on niin kauanko parantuminen kesti? :)

8

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta oma uroksemme päätti kastroinnin jälkeen kasvattaa itselleen uudet kivekset eli kudosnestettä kerääntyi. Varmuudeksi poika sai antibioottikuurin ja kehotuksen kävelyttää mahd. paljon. Pahin ohi meillä kolmessa päivässä

      • tarkoittaa

        se "pahin"?? Meillä on ensi viikolla kastrointi.


      • tarkoittaa kirjoitti:

        se "pahin"?? Meillä on ensi viikolla kastrointi.

        ihan yksinkertaisesti sitä, että pahin turvotus laski antibiooteilla kolmessa päivässä.
        Pahin tais olla se, kun kauluria piti pitää kolmatta viikkoa ja koira oli pidettävä kytkettynä, ettei juoksisi. Energisen koiruuden kanssa oli kyllä kestämistä. Ja ihmettelijöille : meillä on iso aidattu piha. Koska me asutaan maalla, niin mulla oli (kyseenalainen) kunnia avustaa eläinlääkäriä operaation aikana pitämällä koiruutta oikeassa asennossa. Ei kyl ollut elämäni tähtihetkiä, mutta kokemuksesta voin sanoa, että toimenpide on nopea ja yllättävän veretön.


    • ---

      Vaikka kysymystä ei minulle tarkoitettukaan mutta vastaan silti :)
      Meillä on nyt n.4 päivää siitä kastroinnista ja kun sillä alkoi kerääntyä nestettä pusseihin. Maanantaina laitettiin paineside sinne kivespussien juureen, josta sitä verta tuli. No tiistaina sitten otettiin paineside pois ja sittenhän ne tikit repesivät (olivat jatkuvat tikit, eli kun yksi repeää kaikki repeää). Käytiin sitten keskiviikkona laitattamassa uudet tikit ja nyt on mennyt ihan hyvin. Turvotus alkaa laskea ja koira on selkeästi pirteämpi.

      Meillä voisi sanoa sen "pahimman" olleen juuri se kun ne tikit repesivät ja täytyi laittaa uudet, niin sen jälkeen koira oli kipeä eikä oikeastaan liikkunut koko päivänä. Mutta nyt ollaan jo voiton puolella :)

      • teillä täysin erilainen kokemus kuin meillä. Meitä kehotettiin kävelyttämään paljon heti alusta lähtien ja näin tehtiin. Tikit laitettiin yksitellen, eikä mitään revennyt. On tietty muistettava, että kaikissa leikkauksissa on omat riskinsä. Koiratkin on kovasti yksilöllisiä vaikkapa tuon rauhoituksen suhteen.


      • ---
        hinski kirjoitti:

        teillä täysin erilainen kokemus kuin meillä. Meitä kehotettiin kävelyttämään paljon heti alusta lähtien ja näin tehtiin. Tikit laitettiin yksitellen, eikä mitään revennyt. On tietty muistettava, että kaikissa leikkauksissa on omat riskinsä. Koiratkin on kovasti yksilöllisiä vaikkapa tuon rauhoituksen suhteen.

        Meillä meni kyllä todella vaikean kautta tämä helpoksi luultu operaatio. Meille sanottiin että pitäisi pari päivää antaa olla (tikkien laitosta) rauhassa, mutta sitten saa alkaa kävelyttää enemmän. :D


      • --- kirjoitti:

        Meillä meni kyllä todella vaikean kautta tämä helpoksi luultu operaatio. Meille sanottiin että pitäisi pari päivää antaa olla (tikkien laitosta) rauhassa, mutta sitten saa alkaa kävelyttää enemmän. :D

        meil kyl sanottiin, et heti... toisaalta sit tuo kastrointi rupes tuntumaan ihan helpolta, ku kaveri pisti viestiä, että tarvittaisiin koiralle koti. Ja tän yksilön ongelmana on, ettei voi rokottaa. On molemmilla kerroilla saanut aivokalvontulehduksen.


    • tuota reppanaa

      tänään oli leikkaus, koira ihan onneton tuon kauluksen kanssa. verta jo tuli painesiteen alta. saa nähdä miten menee.ei jäänyt mitään pusseja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      108
      3644
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      64
      2589
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      20
      2519
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      72
      2351
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      19
      2236
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      103
      1300
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      603
      1192
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1035
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1026
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      1009
    Aihe