onko kellään kokemusta?

---

meillä kastroitiin eilen meidän uros rotikka. No kaikki oli hyvin muutaman tunnin, mutta yhtäkkiä pojan jäljelle jääneisiin kivespusseihin alkoi kerääntyä verta ja kudosnestettä. Kivespussit paisuivat "parhaillaan" nyrkin kokoiseksi ja niistä vuoti hirveästi sitä veri/kudosneste sekoitusta. Pelästyttiin tietysti, että mitä tämä oikein on kun ei kukaan ollut sanonut että kastroinnista voi tulla tälläisiä seurauksia. No tuli tietenkin kiire päivystävälle el.lääkärille, mutta onneksi ei ollut kyse mistään vakavasta.
Eli kysyisin että onko muiden koirille tullut vastaavaa ja jos on niin kauanko parantuminen kesti? :)

8

1012

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta oma uroksemme päätti kastroinnin jälkeen kasvattaa itselleen uudet kivekset eli kudosnestettä kerääntyi. Varmuudeksi poika sai antibioottikuurin ja kehotuksen kävelyttää mahd. paljon. Pahin ohi meillä kolmessa päivässä

      • tarkoittaa

        se "pahin"?? Meillä on ensi viikolla kastrointi.


      • tarkoittaa kirjoitti:

        se "pahin"?? Meillä on ensi viikolla kastrointi.

        ihan yksinkertaisesti sitä, että pahin turvotus laski antibiooteilla kolmessa päivässä.
        Pahin tais olla se, kun kauluria piti pitää kolmatta viikkoa ja koira oli pidettävä kytkettynä, ettei juoksisi. Energisen koiruuden kanssa oli kyllä kestämistä. Ja ihmettelijöille : meillä on iso aidattu piha. Koska me asutaan maalla, niin mulla oli (kyseenalainen) kunnia avustaa eläinlääkäriä operaation aikana pitämällä koiruutta oikeassa asennossa. Ei kyl ollut elämäni tähtihetkiä, mutta kokemuksesta voin sanoa, että toimenpide on nopea ja yllättävän veretön.


    • ---

      Vaikka kysymystä ei minulle tarkoitettukaan mutta vastaan silti :)
      Meillä on nyt n.4 päivää siitä kastroinnista ja kun sillä alkoi kerääntyä nestettä pusseihin. Maanantaina laitettiin paineside sinne kivespussien juureen, josta sitä verta tuli. No tiistaina sitten otettiin paineside pois ja sittenhän ne tikit repesivät (olivat jatkuvat tikit, eli kun yksi repeää kaikki repeää). Käytiin sitten keskiviikkona laitattamassa uudet tikit ja nyt on mennyt ihan hyvin. Turvotus alkaa laskea ja koira on selkeästi pirteämpi.

      Meillä voisi sanoa sen "pahimman" olleen juuri se kun ne tikit repesivät ja täytyi laittaa uudet, niin sen jälkeen koira oli kipeä eikä oikeastaan liikkunut koko päivänä. Mutta nyt ollaan jo voiton puolella :)

      • teillä täysin erilainen kokemus kuin meillä. Meitä kehotettiin kävelyttämään paljon heti alusta lähtien ja näin tehtiin. Tikit laitettiin yksitellen, eikä mitään revennyt. On tietty muistettava, että kaikissa leikkauksissa on omat riskinsä. Koiratkin on kovasti yksilöllisiä vaikkapa tuon rauhoituksen suhteen.


      • ---
        hinski kirjoitti:

        teillä täysin erilainen kokemus kuin meillä. Meitä kehotettiin kävelyttämään paljon heti alusta lähtien ja näin tehtiin. Tikit laitettiin yksitellen, eikä mitään revennyt. On tietty muistettava, että kaikissa leikkauksissa on omat riskinsä. Koiratkin on kovasti yksilöllisiä vaikkapa tuon rauhoituksen suhteen.

        Meillä meni kyllä todella vaikean kautta tämä helpoksi luultu operaatio. Meille sanottiin että pitäisi pari päivää antaa olla (tikkien laitosta) rauhassa, mutta sitten saa alkaa kävelyttää enemmän. :D


      • --- kirjoitti:

        Meillä meni kyllä todella vaikean kautta tämä helpoksi luultu operaatio. Meille sanottiin että pitäisi pari päivää antaa olla (tikkien laitosta) rauhassa, mutta sitten saa alkaa kävelyttää enemmän. :D

        meil kyl sanottiin, et heti... toisaalta sit tuo kastrointi rupes tuntumaan ihan helpolta, ku kaveri pisti viestiä, että tarvittaisiin koiralle koti. Ja tän yksilön ongelmana on, ettei voi rokottaa. On molemmilla kerroilla saanut aivokalvontulehduksen.


    • tuota reppanaa

      tänään oli leikkaus, koira ihan onneton tuon kauluksen kanssa. verta jo tuli painesiteen alta. saa nähdä miten menee.ei jäänyt mitään pusseja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      58
      1442
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1063
    3. 80
      925
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      786
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      764
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      690
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      11
      672
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      646
    11. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      630
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      108
      611
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      581
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      572
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      502
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      37
      487
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      38
      481
    Aihe