Onko kellään kokemuksia Piranha 2x portable kaikuluotaimesta?
Pitäisi saada veneeseen kaiku ja vene on Terhin
ABS-muovinen vene ja siinä ei ole akkua enkä
viitsisi kaiun takia asentaa, joten tuo vaihtoehto
imukuppianturilla ja paristoilla alkoi vaikuttaa
järkevältä.
Eli kysymykseni on, että onko se hyvä.
Tarttis nähdä pohjan muodot ja syvyys ja jotain
viitteitä onko kaloja vai ei.
Piranha 2x
3
835
Vastaukset
- Kala-Jorma
Minulla on ollut pari vuotta piranha kaikuluotain, ja olen siihen hyvin tyytyväinen, näyttö on hyvä ja tarkka eikä laite ole häiriö altis.Kalat löytyvät helposti.Ostin muuten perusmallin ja tein siitä kannettavan:2kpl 6- voltin paristoa sarjaan kytkettynä eväslaatikossa jonka kannessa kaiku kiinni, anturi keppiin kiinni ja keppi nippusiteillä ruuvipuristimeen jolla veneen perään.Tulee paljon halvemmaksi ja taatusti hyväksi todettu. Paristot kestävät vähintäin yhden kauden ja voi siirrellävaikka missä asennossa, ei akku-hapot haittaa.
- kaikua hankkimassa
enpäs tullut ajatelleeksi...
Kun ongelmana on se että abs-muoviin ei kehtaa
ruuvata mitään kun se ei pitemmän päälle kestä,
mutta ruuvipuristimilla kiinnitin vapatelineetkin
laudan kanssa penkkiin kiinni.
Pitääkin harkita tuollaista vaihtoehtoa!
- Arska
Ostin itse kyseisen kaiun viime keväänä ja kyllä se hyvin toimii. Imukuppianturi pitää kiinni ABS-muoviveneessä kuin tauti mutta taas lasikuituveneessä pinnan epätasaisuuden takia ei.
Kaiku toimii hyvin ja on todella helppo käyttää. Ei muuta kuin anturi kiinni ja virrat päälle, niin se on siinä. Manuaalitoimintoja ei välttämättä tarvitse käyttää ollenkaan.
Ja alkaalipatteritkin riittivät noin 50 tunnin käytön verran, joten niitä ei tarvitse olla jatkuvasti vaihtamassa.
Itse voin sanoa että hyvä kaiku ja kalat ja pohjan näyttää aivan kuten pitääkin.
Lasikuituveneen omistajalle kaiun imukuppianturi ei ole paras mahdollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 407003
- 323948
- 463357
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472097- 402058