Pohjois Uudellemaalle. Tehdään paikallarakentaen, nyt tarvisi halvimmat mahdolliset rakenne piirrokset. Kyllähän nuo talot osaa tehdä mutta jotkut piirrokset tuonne kuntaan täytisi saada. Olisiko opiskelijat kiinnostuneita ?
Mistä rakennesuunnittelija
8
1566
Vastaukset
- haukutaan
suunnittelijaa...
- Rauno Kangas
...osaa myös tehdä "kevennetyllä mallilla" rakennesuunnitelmat. Tai sitten ostat vain tarvitsemasi rakenne laskelmat ja piirrät itse rakennekuvat puhtaaksi ja korkeintaan tarkastutat kuvat rakennelaskelmien tekijällä.
Kuvittelisin, että tavanomaisen puutalon raksut "oikein tehtynä" on parin...kolmen tonnin haarukassa, mutta rakennelaskelmat ja kuvien tarkastuksen saattaisi saada "muutamalla" satasella" - ja sen jälkeen ei ehkä kannata opiskelijoihin tyytyä. - djhgfsl
Mä en ite luottanut rakennusalan ammattilaisten osaamiseen ja päätin ite opiskella rakennusten suunnittelua. Nyt DI paperit laatikossa ja oma talo suunniteltu. Rakennus mallinnettu niin maan perusteellisesti paikallisten ulko-olosuhteiden tuntiarvojen mukaan. Niiden mukaan valittu materiaalit ja rakenteet teknisten ominaisuuksien (mm. kosteudenkestävyys) ja hinnan mukaan. Kustannussäästöjä löytyi aika hyvin mm. perustuksien osalta. Lämmitysjärjestelmä suunniteltu kans, jäähdytysjärjestelmää ei tarvita kun laskelmien mukaan sisälämpötila ei pitäis nousta yli 24 asteen kesän helteidenkään aikaan. Luuleks sä, et mä olisin valmis ottamaan vastuun sun rakentamisesta muutamasta satasesta? Aloitteilijoiden on tehtävä vähän raskaamman kaavan mukaan kun ei vielä ole kokemuksen tuomaa varmuutta.
- varten lupakuvat
ja sitten myöhemmin ne rakennekuvat. Hommaa nyt heti vastaava työnjohtaja ja velvoita sopimuksessa piirtämään kaikki nuo em kuvat ja toimimaan myös pääsuunnittelijan virassa.
Näin saat kaikki nuo hommat ja kuvat n 3000 eurolla. Joku eläkkeellä oleva rakennusmestari tekee ne.
Erikseen hankittuna 10000 menee rikki.
Taisit uskoa että pitkästä tekemällä säästää rahaa ja heti huomaat että sua on huijattu, nyt rahastaa vaan joku muu kuin talotehdas.- maksaa tuli
ne sitten talotehtaalta tai itse tilaamalla. Talotehdaskaan ei saa/tee/teetätä kuvia ilmaiseksi vaan ne on ympätty paketin hintaan.
- mutta se
maksaa tuli kirjoitti:
ne sitten talotehtaalta tai itse tilaamalla. Talotehdaskaan ei saa/tee/teetätä kuvia ilmaiseksi vaan ne on ympätty paketin hintaan.
vakiopohja myydään vaikka 20 tilaajalle eli suunnittelukustannus jakaantuu monelle ja siihen pohjaan tehdyt muutokset viedään koneelle varsin pienin kuluin.
Lupakuvakustannus talopaketeissa vain satasia verrattuna pitkästä tekijän tuhansien eurojen laskuun. - ei kuulu
suunnitelmien teko.Tuskin edesosaa. Mutta rakentaa hän osaa, joa on ammattilainen.
- mutta pane kuulumaan
ei kuulu kirjoitti:
suunnitelmien teko.Tuskin edesosaa. Mutta rakentaa hän osaa, joa on ammattilainen.
eli hommaa sellainen joka osaa ja kykenee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760