pohjavesi

heikki

Nyt kun on lumet sulannu täällä etelässä aika rivakkaan ja vettäkin tulee kuin esterin per.. niin nouseeko vesi maaperästä ylöspäin kun vettä on niin paljon vai imeytyykö se vielä maahan ?

(Mulla sala ojaton talo ja kellari on sementtiä kokonaan ei asuintiloja mutta jännittää silti koska maaperä on full vedestä ja vettä alkaa työntää kellariin. Sääli niitä joilla asuintiloja kellarissa ja ei sala ojia)

3

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etelä-Suomessa

      maaperä on monin paikoin kyllästynyt eikä pysty enää juurikaan imemään satavaa/sulavaa vettä. Se ei toisaalta tarkoita, että pohjavedenpinta olisi dramaattisessa nousussa.

    • talossa

      tulisi aina olla salaojat. Jos ei ole, kannattaa tehdä. Ja näillä sateilla pohjavedenpinta nousee takuuvarmasti. Seuraan ammattini takia pohjavedenpinnan nousua muutamassa projektissa ja joka viikko vesipinta on noussut.

    • pinta nousee jopa

      niin että talot jotka on matalalla jäävät lammikkoon makaamaan.

      Kellariin tihkuu aina vettä jostain jos salaojat puuttuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1423
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1390
    3. 76
      1165
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1115
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      975
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      942
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      885
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      68
      866
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe