Miksi kone nykyään jatkuvasti jämähtää ja tulee ilmoitus Windows Explorer on sammunut känistetäänkö uudelleen. Ja sitten se käynnistyy uudelleen, kunnes taas samuu???
miksi samuu?
Ymmyrikäinen
3197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
a. siinä on joku vika
b. siihen on pesiytynyt haittaohjelma
korjaus: vie huoltoon tai pyydä joku asiaatunteva kaveri korjaustalkoisiin.
Syitä voi tosiaan olla monia, esim lämmöt. Omaa konettani tuo riivasi pitkään, joskus enemmän ja joskus vähemmän, pahimmillaan teki sitä koko ajan. Usein kun hiirtä liikautti niin kone meni valmiustilaan ja käynnistyi saman tien uudestaan. Windowsin uudelleenasennuksenkin jälkeen alkoi välittömästi tekemään tuota. Sitten ostin uuden näppis/hiiri yhdistelmän ja ongelmat loppuivat siihen paikkaan. Mystiseksihän tuo jäi mutta minulla se johtui jollain tavalla siitä hiirestä, joka oli langaton/optinen. Niin on nykyinenkin mutta ei ongelmia enää.
Ei saa vikasietotilaa päälle??
Yleensä olen siinä tilassa saanut hyvin hävitettyä haittaohjelmia. Mutta nyt se avautuu aina normaalisti, vaikka sen yrittää laittaa sille.