Tarkoituksena olisi ostaa teräväpiirtokamera Canon HG20 ja siirtää sillä otettuja videoita tietokoneelle ja katsoa FullHD littutoosasta tietokoneen näyttämänä. Kuinka tehokas täytyy tietokoneen olla että kyseinen toiminto onnistuu eikä nykimisiä tai muutakaan häikkää esiinny? Onko näytönohjaimella suuri merkitys vai ratkaiseeko suorittimen tehot? Löytyykö kannettavia mitkä suoriutuu HD-videon näyttämisestä?
HD-videokamera
kannoni.
4242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tarvitse olla, noin 2 GHz:n Core 2 Duo riittää ihan hyvin ainakin Macilla eikä näytönohjainta tarvita apuun. Vistasta en tietenkään voi olla varma kun se on raskaampi, mutta halvin MacBook käy taatusti.
Samsung tai panasonic.
ole Canonia nähnytkään, varmaa omasitat halvan samsungin ja luulet että se on parasta mitä saa.
Panat on kyllä laatuvehkeitä muttei niin hyviä kuin Canonit.
kykenevä näytönohjain pitää koneessa olla. prossuilla, muisteilla ja muilla ei niin väliä, ne voi olla hitaatkin. Vähän enemmän ruutia ja kovalevytilaa pitää olla jos ryhdyt editoimaan HD videoita. Yleensä HD:llä kovalevytilaa menee sikana.
Mulla Canonin HV20, hemmetin tyytyväinen olen toimintaan, kuvanlaatuun ja mahdollisuuksiin kuvatessa, mm. käsitarkennukseen ja valotuksiin sekä erilliseen mikrofoniin. Väribalanssinkin saa lukittua. Tuolla tekee tv-tasoisen elokuvan. Isommalla akulla, 1400mAh, kykenee tallentamaan 3h videota.