Olen huomannut, että kissamme puree kun koittaa silittää tai muuta vastaavaa. Kyllästyin periksi antamiseen ja kun se seuraavan kerran puri oikein kunnolla niin tungin sormeni sen kurkkuun. Sen jälkeen se on varonut toimiaan, mutta myöskin hyväksynyt sen.. Näyttää tyytyväiseltä kun hänen paikkansa näytetään. Toimiiko tuo temppu todella? Kun tuo kissa on hyökkäävä ja siitä ei ihmiset varmaan oikein pidä, mutta nyt poika on rauhoittunut kun koulutin sitä eilen.
T. Toivoa on
T. Toivoa on
Vastaukset 5
Vanhimmat
Työntämällä sormea kurkkuun??!! Kissa parka... Selaa pari sivua taaksepäin sieltä löytyy apua kissojen puremiseen... ei rääkkäämiseen...
En työnnä sormea KURKKUUN asti vaan aivan suuaukolle, hampaiden seudulle ja pidän suuta auki niin, että kissa ei sitä helposti kiinni saa, ja tuo "sormen työntäminen kurkkuun" kestää vain muutaman sekunnin.. kissa ei missään vaiheessa kärsi! Se vain rauhoittui ja alkoi kehräämään vähän ajan päästä. Sekös kidutusta? Ei ole ei.
Myös meidän kisumme puree silitettäessä tai sylissä ollessaan. Saa oikein semmoisia "raivokohtauksia", jotka vaikuttavat lähinnä saaliseläimen tappamiselta. Kyselin muutama viikko sitten tällä palstalla neuvoja puremisen lopettamiseksi. Hyviä neuvoja sainkin, mutta valitettavasti mikään niistä ei tunnu auttaneen.
Paras ratkaisu toistaiseksi on se, että olen itse oppinut aavistamaan kissan raivokohtaukset ennalta ja osaan olla silittämättä silloin kun kissa vaikuttaa olevan villillä tuulella. Sormen työntäminen kurkkuun ei ole meillä auttanut, vaan seurauksena on ollut entistä raivokkaampi pureskelu. Joku ehdotti myös "miukumista", josta kissa ymmärtäisi, että satuttaa puremisella minua - tämäkään ei toiminut. Pontevasti kieltäminen (sanomalla päättäväisesti EI) on hieman auttanut. Tällöin kissa lopettaa puremisen sillä kertaa, mutta tämä ei kuitenkaan ole saanut purukohtauksia loppumaan.
Jos jollakin on vielä jokin keino tarjolla, vinkkejä otetaan ilolla vastaan. Vaan kyllä tämän kissan kanssa hyvin pärjää puremisesta huolimatta - kun tuntee kissan sen verran hyvin, että osaa olla "ärsyttämättä". :)
Meillä esiintyy myöa noita puremis kohtauksia ja meillä niitä ei ole saatu kitkettyä kokonaan pois mutta huomattavasti on auttanut kun joka kerta kun kissa puree niin ei vedä kättä pois vaan ns.tarjoaa sitä lisää eli kevyesti painaa kissan suuta sillä kädellä ja päälle sanoo ei.Nykyään kissa on oppinut sen verran että puraisee hiukan mutta heti kun sitä katsoo niin se tajuaa lopettaa sen ja näitä puremisiakin esiintyy tosi harvoin.Toivottavasti tästä oli yhtään apua.
Vai on keinoa muutkin käyttäneet, ja tuloksiakin jopa tullut, kuten täälläkin päin, hyvä juttu. Meilläkin tämä poika kun koittaa puraista niin pistän kättäni lähemmäs tämän suuta ja sanon ei, pojan ilmeestä näkee heti, että hän tietää tekevänsä väärin ja lopettaa, koittaa kyllä pikkuisen tassuilla ja suullaan "näykkiä", mutta antaa loppujen lopuksi silittää itseään.