Räkyttävät pienet koirat

Sanda

Tämä teksti oli jo tuolla toisessa keskustelussa, mutta laitan sen nyt vielä tähänkin "

Yleisesti pidetään hyväksyttynä, että pienet koirat saavat räkyttää, rähjätä, murista ja provosoida isoja koiria aivan miten paljon vaan, mutta isot koirat eivät saa näyttää edes hampaitaan. SAMAT säännöt KUMMALLEKIN, eli myös pienten koirien omistajat pitäkää koiranne hallinnassa ja opettakaa olemaan räkyttämättä.

Meidän asuinalueellamme on paljon räyhäshelttejä, jotka aloittavat kimakan kauhean räkytyksen jo 100 metriä ennen kohtaamista, räkyttävät tauotta sen ajan ja jatkavat räkytystä vielä 100 metriä kohtaamisemme jälkeen. Ei ihme, jos jollain menee sheltteihin jo hermot!"

Oletteko huomanneet tämän suuren erilaisen suhtautumistavan pienten koirien huonoihin tapoihin, kuin isojen koirien huonoihin tapoihin..?

7

815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laardibonanza

      Niin, siellä toisessa keskustelussa oli puhe irrallaan olevista isoista tottelevaisista koirista, jotka välipalakseen pureksivat pienten tuhmien räkyttäjien niskoja nurin.

      Lähes kymmenen vuotta koiran persuksia katseltuani voin todeta, että pienemmät koirat räkyttävät useammin kuin isot, mutta ne ovat myös poikkeuksetta hihnassa kiinni. Ongelmana ovat ihmiset, jotka kuvittelevat, että kaikki koirat haluavat tehdä tuttavuutta kaikkien muiden koirien kanssa. Sanopa niille sitten, että hajurako olisi paikallaan. Voi hirvitys.

      Muutaman kerran kun on tullut irtokoira päälle, niin pistää ajattelemaan oman lemmikin asemaa. Mieluummin sitä tarjoaa monoa ja ihan mitä vaan kuin että kantaa oman elottoman hauvelin kotiin perheelle ihailtavaksi.

    • Ms Bean

      kuri pitää olla niin isoilla kun pienilläkin.

    • Firefly

      Minulla on 3 chihuahuaa. Ja yksi niistä haukkuu paljon. Syy on se että pienet lapset kivitti sen meidän pihalle. Ja Siitä on seurannut se että se pelkää ulkona ja siksi haukkuu kovasti. Jos se olisi iso koira emme voisi pitää sitä. Koska voimat eivät riittäisi agressiivisen ison koiran hallintaan. Toinen taas pelkää isoja koiria, sillä kaksi berninpaimen koiraa hyökkäsi sen päälle. Ja sain sen ihmeen kaupalla pelastettua. Omani oli hihnassa isot koirat eivät. Sen jälkeinen Shokki on ollut kova. Ihmettelen niiden koirien käytöstä. Sillä kaverillani on oma berninpaimen koira joka on aivan kiltti. Totta että kaikilla koirilla oltava samat säännöt. Mutta enemmän syntyy vahinkoa kun iso koira käy pienemmän päälle. Yksi puraisu esim. chihuahuaan ni se on saman tien henki poissa. Suru on molemmilla omistajilla suuri, on kyseessä sitten iso tai pieni koira.

      • Anneli

        mun "ison pelottavan koiran" joka oli hihnassa päälle hyökkäsi kettuterrieri vapaana oleva kuonoon kiinni ja oli täpärä tilanne ettei koirani olisi hukkunut omaa vereensä--Onneksi pääsimme pian lääkärille.Tämä koiran omistaja vaan katsoi koiransa ja sanoi että hyvä ettei tälle satunut mitään.. otti viellä räksyttävänä syliinsä jolloin tarrasi omistajan ranteeseen..onneksi oli takkia päällä..Ihme petoja niitä onkin ihmisillä.
        Maksoi kyllä eläinlääkäri kulut kun poliisin kanssa kävimme. Meitä ei laskenut sisälle kun kävimme ensin. KOIRA OLI HÄKISSÄ OLOHUONEESSA, Oli hieno talo parketit lattioilla ei voinnut antaa juosta vapaana talossa. Eipä ihme jos sitten tulee koira hulluksi ulkona kun pääsee vapaaksi.


    • sheltin omistaja

      Mistä voit tietää, että sheltit ovat kovia haukkumaan ?? Totta on, että pienet koirat ei pelkästään sheltit haukkuvat paljon varsinkin jos vastaan tulee isompi koira joka pelottaa pienempiä. Omat shelttini eivät yleensä hauku ilman syytä tai sitten iso koira tulee liian lähelle. Miltä tuntuisi jos olisit 5kg:n painoinen sheltti ja n. 50 kg:n iso koira tulisi ja litistäisi alleen. Hölmö olet jos et ymmärrä eroa!! Ilmeisesti sinulla itselläsi on iso koira, joka saa jyrätä kaikki pienet koirat varsinkin sheltit. Juuri tuon asenteen takia iso koira oppii, että saa hyökätä pienten koirien päälle. Mitä arvoa pienillä koirilla edes sinusta on ?? Ajattelet asiaa vain ison koiran kannalta! Taisit suuttua kirjoituksesta "hyökkäävä koira". Yleensäkin ison koiran omistaja ei välttämättä ymmärrä pienen koiran ahdinkoa. Mitä jos sinun koirasi päälle hyökättäisiin niin mitä tekisit?! Vai onko sinulla edes koko koiraa?? Huomasitko, että siinä "hyökkäävä koira" tekstistä kävi ilmi, että ne sheltit eivät haukkuneet. Kuitenkin sinä päätit (suurella äänellä) tällä palstalla ilmoittaa miten huonoja koiria sheltit ovat. Ilmeisesti ne haukkuvat mielestäsi taukoamatta. Turha on suuttua jos toinen tällä palstalla kertoo kokemuksiaan ja pitää vielä aloittaa uusi keskustelu, jossa pitää puolustella isoja koiria. Miten lapsellista!!!!! On myös järkeviä isojen koirien omistajia mutta myös sellaisia jotka antavat koiransa tehdä mitä vain. Tämä pätee myös pienten koirien omistajiin. Jos todella välittäisit koirista, et viitsi alkaa haukkumaan jotain tiettyä rotua. Sillä ne kaikki ovat ihania ja se millaisia niistä koirista tulee riippuu omistajasta. Ainakaan täällä ei pidetä hyväksyttävänä pienten koirien haukkumista. Eikä pienet koirat "räkytä, rähjää yms..." ilman syytä. Ne varoittaa toisia että "älä tule liian lähellä, koska pelkään". Nillä kun ei ole tätä kokoa niin paljon kuin isoilla koirilla ja jotenkin sitä on vain puolustauduttava.

      • Sanda

        Opettelisit tekemään kappalejakoja ja rakentelemaan lauseitasi! En pystynyt edes lukemaan kirjoitustasi loppuun, vaikka sulla varmasti siinä ihan asiaa olikin.

        Minulla ei ole isoa koiraa, eikä myöskään pientä koiraa. Koirani on 18 kiloinen ja tiedoksesi vaan kuuro, joten se ei ikinä räyhää kenellekään. Sitä ei itseasiassa edes kiinnosta muut koirat, se ei edes noteeraa niitä kävellessämme ulkona.

        Kirjoitit ensin: "Mistä voit tietää, että sheltit ovat kovia haukkumaan ??

        No, mulla on korvat, jotka ovat kuuntelemista varten. Nämä 4 shelttiä, jotka asuvat samalla kadulla ovat aivan kauheita räkyttäjiä. Haloo!

        Otit tekstini liian henkiökohtaisena hyökkäyksenä vaan shelttejä kohtaan, etkä pystynyt ymmärtämään teksitn yleistystä tai edes pointtia. Shelteistä kirjoitin vain esimerkkinä ja sattuivat nyt olemaan vain shelttejä.

        Tekstini pointti oli, että niin ISOJEN, kuin PIENIENKIN koirien omistajien tulisi YHTÄLAILLA kouluttaa koiransa!

        Näin ei sattuisi isoja vihaisia koiria hyökkäämään pienten koirien kimppuun tai pieniä räkyttäviä koiria provosoimaan isoja.

        Lainaten sinua: "Hölmö olet jos et ymmärrä eroa!!"


    • Kata

      Ennenkuin teilataan kaikki räkyttävät pikkukoirat huonosti koulutetuiksi, voisi tutustua tämän ongelman mahdolliseen syyhyn. "Firefly" ja "sheltin omistaja" jo pari syytä kertoikin.

      Rähinä on pienen koiran kohdalla yleensä pelkoagressiivisuutta. Se ei yritäkään alistaa tai provosoida toista koiraa. Haukkuminen koirien kesken tarkoittaa että "pysy kaukana". Normaali koira ei tästä viestistä provosoidu hyökkäämään, vaan pysyy kaukana, kun toinen (pienikin koira) niin ilmoittaa.

      Pieni koira on voinut alkaa pelkäämään muita koiria esim liian rajun leikin tuloksena, tai joku toinen koira on voinut purra sitä. Ei ole välttämättä kyse koulutuksen puutteesta. Siihen menee aikaa muutama sekunti, kun irtokoira purasee pientä koiraa, ja pienelle tulee siitä elinikäinen trauma. Se haukkuu ja rähisee varmuuden vuoksi jo kaukaa, jotta toinen koira ei vaan tulisi lähelle.

      Pelkorähinästä on kyllä mahdollista opetella pois, se vaan vie pahimmassa tapauksessa jopa vuosia. Älkää siis päivitelkö ja ihmetelkö miten sillä ja tällä pikkukoiralla ei ole mukamas kuria ollenkaan. Voi olla, että on juuri kouluttaminen pois tästä tavassa menossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4558
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1004
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      107
      826
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      814
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      761
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      696
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe