alitus tai itsensä ylistys

kalle

käden alitus liikunta tanssilavoila on rytmistä liikuntaa ja kuuluis voimistelu salille se on vailla mitään tunnetta ei ole ei ole erootisuutta eikä mitään lämpimiä tunteita tässä voimistelussa .tansista on tehty näytämis että kilpailu suorite tavalliseen tanssi iltaan ja on suuri este naisen ja miehen väliseen tutustumiseen kun ei ole lähi kontaktia eikä synny lämpimiä tunteita .tämä on tosi mutta nyt kaikki itse rakkaat antaa palaa ja palutetta tai vaihto ehtoisesti taputakaa toisillene oma hyväisyyden merkeissä .

9

1619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaakin voisi kirjoittaa

      Miksi laitoit viestisi uudelleen tänne, etkö saanut edelliseen tarpeeksi vastauksia?

      Kaikkien tanssimista ei tarvitsekaan hyväksyä, emme ole kaikki samanlaisia, emmekä tanssi kaikki samalla tavalla kuin robotit.

      Minäkään en pidä ns. ravintolatanssijoiden pyörimisestä tansseissa paikoillaan, tullen välillä vastavirtaan, mutta en silti tule tänne asiasta provoisoimaan keskustelua!

    • mussutus!

      Kyllä näitä ihme mussuttajia näköjään riittää. Kaikkein eniten ärsyttää käsittämättömän huono suomenkielen taito: eihän tuollaisesta yhteen pötköön kirjoitetusta skeidasta saa selvää, kun kaikki kirjoitetaan pienillä kirjaimilla, ilman välimerkkejä ja yhdyssanat erikseen. Palaa kouluu!

      Asiaan en jaksa ottaa kantaa enempää kuin sen, että jokainen tanssii ihan niinkuin haluaa! Tansseissa ei ole määritelty miten saa/ei saa mennä.

    • zöf

      Aika klassinen väistö tuossa lopussa. Yleensä käytetään silloin kun jo itsekin tiedetään hölmöä tekstiä tuotettavan.

    • Vihdoinkin?

      Osaa "väki" olla ottamatta kantaa näihin piipityksiin?

    • hauskempaa

      Itse ajattelen niin että tanssilaji sinällään, olipa sitten alitus tai perinteinen, ei ole eroottisuuden tai tunteen ilmaisemisen este. Kyse on enemmänkin siitä että alitustanssit vaativat enemmän harjoitusta taakseen jotta tanssista tulee sujuvaa. Tässä harjoitteluvaiheessa homma tosiaan monella helposti menee enemmän suorittamisen puolelle ja tuo tunnepuoli ja flirtti jää vähemmälle. Sitten kun vienti ja seuraaminen onnistuu niin flirtti ja fiilistely tulee helpommin mukaan - jos on tullakseen - sekin on kuitenkin persoonasta kiinni.

      Ihmisille tarjotaan nykyään paljon kurssitusmahdollisuuksia mutta useat kurssit ovat liian lyhyitä tanssin omaksumiseen. Ajatellaan nyt vaikka nykyisin yleistyneitä tunnin tai puolentoista opetussessioita lavoilla ennen tanssien alkua - seuraavan kerran opetetaan taas toista lajia tunti tai puolitoista. Ei sellaisessa ajassa voi millään oppia ko tanssia ja tilaisuuksien tarkoitus onkin toimia enemmän teasereina ja toisaalta markkinointina. Lopputulos on kuitenkin se että ihmiset tanssivat perusaskelta ja jotain opetettua kuviota kieli poskessa (omassa) myös tansseissa pääsemättä vielä oikeasti tanssimaan sanan tunteellisemmassa merkityksessä. Minulla ei ole sinällään mitään sitä vastaan että näin on.

      Uuden tanssin opettelu vie aikaa satoja tunteja ja pelkästään kursseilla käymällä ei opi tanssimaan - tanssimaan oppii vasta tanssimalla ja tähän tietysti lavat ovat oikea paikka. Näkemys siitä että nykyisin suorittaminen on lisääntynyt tanssilavoilla pitää siis myös minun mielestäni paikkansa.

      Perinteinen syleily tai halailuote tarjoaa luontaisesti mahdollisuuden helpommin fiilistellä koska ollaan lähellä toista. Se on jotenkin mutkattomampaa. Toisaalta uusien tanssilajien kautta mahdollisuudet ja tavat fiilistellä sekä flirttailla lisääntyvät, mutta se ei useimmilla tule ihan tunnin tai kahden treenillä. Itse tanssin monipuolisesti eri lajeja enkä missään tapauksessa vaihtaisi pois niistä mitään - perinteinen tanssi on ihan ykkönen tietyissä musiikinlajeissa kuten tangossa.

      • Mitä mieltä olisitte yhtyeestä, joka soittaisi koko illan vain yhtä tai kahta biisiä... no, jotkut yhtyeet kuulostavat siltä!

        Vaihtelu virkistää, se on vanha totuus! Kaikki tanssiminen ja soittaminen, kaikki tekeminen vaatii enemmän tai vähemmän harjoittelua. Ei taida oikotietä olla olemassa.

        Soitin tekee taitavan muusikon käsissä melkein mitä vaan, samoin tekee nainen taitavan viejän käsissä! Helppoa se on kun sen osaa!


      • näin2

        Niin, eihän milloinkaan ole soitettu pelkästään nojailutansseja, miksi nyt pitäisi siihen mennä?


    • Perheellinen ei pääse tanss...

      Provosoit tahallasi keskustelua? Ihmeellistä, että tanssimisesta jaksetaan kirjoittaa negatiivisesti.

      Kuvittelepa tilannetta, ettet pääse tanssimaan, vaikka haluaisitkin, siis tanssipaikkaan yleensä. Turhaan nurisette kaikki te, jotka voitte käydä tansseissa vapaasti! Itse joudun tyytymään tanssikuvitelmiin esim. step-tai lattaritunnilla. Mutta sekin riittää, eikö ole ihmeellistä:) Voi mennä itse oman kätensä ali.

      • zöf

        Nyt ei oikein tajuu..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      473
      3525
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      28
      2901
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      147
      2724
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2185
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      188
      2034
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      157
      1961
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      13
      1914
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      99
      1744
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      49
      1531
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1450
    Aihe