Pirtusta.

niin että kuinka paljon tälläsen 14- vuotiaan tartteisi juoda 100% pirtua, että tulis jo aika hyvät kännit? Oon joskus juonu pirtua jota alle desin, mut se ei ollu sata prossasasta. Nyt pitäis saada vedettyy halvat kännit, et jos joku vois vähän auttaa mua! Koollahan ón mun tietääkseni väliä...mitä pienempi, sen helpommin tulee kännit. Oon 164cm ja 58-60kg.

Tiedoksi: Mä tiedän että pirtussa voi olla seassa vaikka mitä paskaa, joten älkää vaivatuko varottelemaan!!! -KIITOS-
111321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

LASOL!!! se on tosijuoppojen juoma, vaikka sivuvaikutuksia tosin vähän on.

Äänestä
  • kaks lempi juomaani on sinolicola ja lasol jäillä

    Äänestä

  • Niin no kyllä tuo aika asiantuntevan kuvan antaa, kun kerroit juovasi 100% pirtua. Mietin vain miten ihmeessä ainetta, joka haihtuu ilmaan, voi juoda.No anteeks näsäviisauteni.Mutta ite join 2,5 dl ja kylläpä oli mukavaa kun kävin noin 2 min. välein vessassa oksentamassa, ja vielä mukavampaa oli, kun istahdin paikoilleni ja huone pyöri silmissäni.Harmillista, että näköni oli aamulla tallella, olenhan aina toivonut labradorinnoutajaa. Niin siis kyllä se 7 dl olisi varmaan ihan sopiva määrä noin kokeneelle alkoholin kuluttajalle. Vietä hauska ilta!

    Äänestä

Älä huoli. Ei tuommoisen kysyjältä voi kovin suurta aivokapasiteettia odottaakaan.

Eli:
Pirtu = 100% (todellisuudessa n. 96%)
Keskikalja = 4,7% Pullo 3,3 dl

(100/4,7)*(1/3,3) = ~6,45

Tässä siis laskettiin montaako keskikaljaa 1 desi pirtua vastaa. Tuo desi siis todennäköisesti riittäisi sun känneihin. 2 desiä vastaisi n. 13 kaljaa.

Äänestä
  • Luultavasti tuo desi pirtua tulee juotua nopeammin kuin se 6,45 pulloa kaljaa, joten kännit on vieläkin kovemmat (jonkin aikaa). Tuollaisen pellen ei kyllä pitäisi juoda lainkaan, jos ei ole mitään itsesuojeluvaistoa. Epäpuhtaaseen pirtuun voi vaikka kuolla, mutta älkää ihmeessä varoitelko kysyjää.

    Äänestä

pirtu ei ole koskaan 100prosenttista. Jos juomassa on 100% alkoholia, se on ei ole nestemäistä vaan kaasua. pirtu on kovimmillaan 98%.

Äänestä

varmasti tiedät, että pirtusta saa kovimmillaan väännettyä jotakuinkin 16 prosenttista.

100 prosenttista alkoholia on mahdollista saada aikaan vain hyvin valvotuissa laboratorio olosuhteissa ja heti valmistuttuaan siitäkin haihtuu se pari prosenttia.

Oletetaan että kuitenkin olisi mahdollista saada jostakin 100 prosenttista alkoholia ja jotenkin saat sen hirvityksen vielä kurkustasi alas.

Humalatila ilmoitetaan, kuinka paljon promilleina veressä on puhdasta alkoholia. Promille = 1*10 potenssiin -3

Ikäisesi lapsen kehossa on noin nelisen litraa verta eli yksi promille tarkoittaa noin 4 millilitraa puhdasta alkoholia veressäsi.


Jos et tajunnut; vätäistyäsi desilitran 80% saarenmaata (jos olet onnekas) löydät itsesi seuraavaksi vatsahuuhtelusta. Toinen vaihtoehto on, että känniset kaverisi kuittaavat alkoholimyrkytyksesi olankohautuksella ja saat rauhassa kuolla kämpän nurkkaan.

Ehdotan, että jos sitä alkoholia on pakko saada, tyydyt 0,7% mehusiidereihin kunnes olet kasvanut tarpeeksi, jotta tajuat jotakin asioista.

Lisäksi kukaan itseään kunnioittava ihminen ei juo hiivasoosipaskoja. kotitekoista hirveämpää moskaa ei mistään löydä.

Kiitos.

Äänestä
  • taas jäissä. Luin pirtun kiljuksi. =/

    Sorry.

    Äänestä

Jos vertaan minuun, ikää 18v, pituutta 187cm ja painoa 75kg. 240 grammaa alkoholia ja krapula on taattu. Eli 2,4 desiä 100% pirtua vastaa 240 grammaa alkoholia (oletetaan pirtu veden painoiseksi). Vielä kun nopeasti nykäiset sen alas niin riittänee se vähempikin määrä:)
Krapula tulee, määrää sinä päivä!

Äänestä

Älä juo sitä, kuolet siihen. Mutta kun kuitenkin juot niin oikea annostus selviää yksinkertaisesti kokeilemalla. Juo rauhalliseen tahtiin pieniä paukkuja niin kyllä jossain vaiheessa huomaat olevasi tarpeeksi kännissä. Ja 100% pirtua ei ole olemassa.

Äänestä

vitun aasi! sataprossasta pirtua ei oo olemassakaan!!!!!!!!! johan se haihtuis samantien ilmaan ku aukaisisit korkin pullosta! ei jeesus, et osaa olla nää lapset niin vitun...vituttaa sun vanhempien puolesta!osta lasinpesunestettä, se on halpaa, eikä sun tartte juoda sitä ku 1ml, nii johan alkaa päässä pyöriä..ja saattaa sen jälkeen pyöriä koko loppuikäs! :D naurettavia nää wannabe-teinit! *hakkaa päätä seinään*

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Devotska kirjoitti:

niin että kuinka paljon tälläsen 14- vuotiaan tartteisi juoda 100% pirtua, että tulis jo aika hyvät kännit? Oon joskus juonu pirtua jota alle desin, mut se ei ollu sata prossasasta. Nyt pitäis saada vedettyy halvat kännit, et jos joku vois vähän auttaa mua! Koollahan ón mun tietääkseni väliä...mitä pienempi, sen helpommin tulee kännit. Oon 164cm ja 58-60kg.

Tiedoksi: Mä tiedän että pirtussa voi olla seassa vaikka mitä paskaa, joten älkää vaivatuko varottelemaan!!! -KIITOS-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu