Auttakaa ketkä tietävät: mitä voisin tehdä saadakseni uusista farkuistani jälleen istuvat? Ostin niiin naftit joustavat farkut (elastaani-puuvillasekoitus) kuin vain päälleni pukukopissa sain mahtumaan, mutta jo ensimmäisessä pesussa housut venähtivät niin paljon, että valuvat jalasta kokonaan (jos vain antaisi valua!). Pesin ohjeen mukaan 40 asteessa. Auttaisiko niihin joku 90 asteen tappokutistuspesu, tai löytyykö muita kikkoja? Ottaa päähän, uudet housut ja heti pilalla. :/
venähtäneet farkut, help!
6
2972
Vastaukset
kuumassa peseminen ainakaan koska mukana on elastaania ja se on periaatteessa muovia et se sulaa kyllä pois ja farkut menettää loputkin joustavuudestaan eli ei kuumalla pesua. Yks keino on et viet ne nähtäväksi ompelijalle et voisko niitä pienentää. Mutta epäilen et jos farkut joissa on elastaania tollain venähtävät niin silloin niissä on tekovika ja sit kannattas mennä takas siihen kauppaan mistä ostit ja koettaa saada uudet tilalle tai ainakin hinnanalennusta koska toi tapahtui ekassa pesussa.
- ???
Joo, sitä mietinkin että vienkö kauppaan takaisin. Seppälän kalleimman pään housut ovat, eivät siis mitkään huippuhyvät housut mutta eivät ihan Tarjoustalon halpisfarkutkaan. Epäilen vain että asiakas on tässä aika heikoilla enkä tule siitä kauppavisiitistä kuin pahemmalle tuulelle... Ehkäpä kokeilen silti.
Kuumalla pesua mietin lähinnä sillä mielellä, että josko tuolla käsittelyllä onnistuisin kutistamaan housuista "tavalliset joustamattomat farkut", hyvällä tuurilla jopa oikean kokoiset. Joustoahan moisissa lökäpöksyissä ei enää tarvitse ollenkaan. - infoa
??? kirjoitti:
Joo, sitä mietinkin että vienkö kauppaan takaisin. Seppälän kalleimman pään housut ovat, eivät siis mitkään huippuhyvät housut mutta eivät ihan Tarjoustalon halpisfarkutkaan. Epäilen vain että asiakas on tässä aika heikoilla enkä tule siitä kauppavisiitistä kuin pahemmalle tuulelle... Ehkäpä kokeilen silti.
Kuumalla pesua mietin lähinnä sillä mielellä, että josko tuolla käsittelyllä onnistuisin kutistamaan housuista "tavalliset joustamattomat farkut", hyvällä tuurilla jopa oikean kokoiset. Joustoahan moisissa lökäpöksyissä ei enää tarvitse ollenkaan."Epäilen vain että asiakas on tässä aika heikoilla enkä tule siitä kauppavisiitistä kuin pahemmalle tuulelle..."
Asiakas ei yleensä ikinä ole lähtökohtaisesti heikoilla, jos vaan viitsii tarpeeksi painokkaasti ajaa omaa etuaan. Jos koet, että tuote tai palvelu ei vastaa sitä mitä sen pitäisi, niin katso ohjeet täältä kuinka toimia:
http://www.kuluttajariita.fi/milloin-tuotteessa-tai-palvelussa-on-virhe/?language=fi&linkID=3&subLinkID=0
Usein riittää kun olet asiallinen, itsevarma ja osoitat että olet tietoinen oikeuksistasi. Esimerkiksi jos myyjä yrittää selittää ettei hänellä ole valtuuksia tehdä asialle mitään tai ehdottaa alennuksia, lahjakortteja tai muita korvauksia joita et halua, niin vaadi asiallisesti saada keskustella hänen pomonsa kanssa.
Tästä esimerkkinä: Ostin 150 euroa maksavat laadukkaat saappaat, joiden voisi olettaa kestävän ainakin seuraavat 3 vuotta, ellei pidempäänkin, kun aina huollatan ajoissa kulumisesta johtuvat pikkuviat suutarilla. Kuitenkin toinen saappaista rikkoutui noin kuukauden normaalin käytön jälkeen. Menin saappaiden kanssa takaisin liikkeeseen, ja kuluttajasuojalakiin vedoten (pienen vastustelun ja selittelyn jälkeen) sain tilalle uudet saappaat.
Jonkun mielestä voi olla turhaa valittamista mennä takaisin kauppaan rikkoutuneen tai huonoksi menneen tuotteen kanssa. Ei kuitenkaan ole kenenkään edun mukaista, jos tuotteiden laatu saa kaupassa olla mitä sattuu. Ja aina ei kauppakaan välttämättä tiedä heillä myynnissä olevien tuotteiden huonosta laadusta, jos kukaan ei heille siitä huomauta!
- mipe91
kannattaa varmaa palauttaa... kyllä varmaa vaatekaupat ottaa ne takas ellei oo mistää tarjoustalost:D
- ...
Et kai vaan käyttänyt huuhteluainetta?
Itse olen ostanut Seppälästä ainoastaan kolmet farkut joten en tiedä sen tarkemmin niiden laadusta.
Eräät Seppälän farkut kutistuivat pesussa reisien kohdalta niin etteivät enää mahtuneet päälle. Tai tavallaan mahtuivat, mutta lahkeet jotenkin kutistuivat pesussa niin ettei housuja saanut kiskottua tarpeeksi ylös vaan haaraosa jäi "roikkumaan" (hankala selittää).
Toiset Seppälän farkut taas venähtivät pesussa niin etteivät pysy päällä vaikka ostin tarkoituksella "ylikireät" farkut juuri tuota venymistä ajatellen. Olisi varmaan pitänyt ottaa numeroa pienemmät mutta sovitettaessa farkut olivat enemmän kuin sopivat ja yleensä farkut kutistuvat pesussa, eikä päinvastoin. Kalliit farkut ovat lojuneet kaapissa muutaman vuoden, koska niissä ei ole vyönlenkkejä, enkä diggaa henkseleistä.- huomannut
että Seppälästä ei kannata ostaa farkkuja ollenkaan juuri tästä venähtämis syystä. Monet housut jääny kaappiin käyttämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637