Kuudes joulukuuta

gg-10

Joo se itsenäisyyspäivä. Miten vietät? Tuntematon mulla on vakkari. Kai vilkaisu linnan juhliinkin, vai mitä?

14

594

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyk-looppi

      Ainakin linnan juhlat, tuntematonkin on aika hikinen urakka katsoa :-)

      Jospa sitä polttas kynttilöitä ja miettis elämän tarkoitusta tms syvällistä.

      • gg-10

        Toi kuulostaa loistavalta. Perustavaa laatua.


    • .SF.

      Lippu pöydälle, itsenäisyyspäivän kynttilät palamaan, pullo Suomi-viinaa, muuten ihan tavanomainen lauantai. Tuntematonta nyt yksinkertaisesti ei enää jaksa katsoa ja linnanjuhlat ei kiinnosta, pitäneekin vuokrata jokin leffa.

      Jos sattuisi olemaan kotikonnuilla, kävisin katsomassa seppeleen laskun sankarihaudoille.

      =DW=

      • gg-10

        Päivä muiden joukossa, tosiaan. Kulunee kotinurkkia mittaillen. Ehken kulmahousuja pue. :)


    • sohtrop

      lähtee kattoon lätkää, pojan joukkueella tais olla vieraspeli jossain huitsin nevadassa eli reissupäivä tiedossa ;)

      Linnan juhlat ei kiinnosta pätkääkään, ainakaan niin kauan kun kutsu osuu omalle kohalle ;) mutt toi tuntematon on katteltu puhki eli kerran jos toisenkin, mutta yhtä hienoja tuntoja tulee uudelleen ja uudelleen, aina kun sen näkee.

      Hyvin tehty, hyvät näyttelijät ja hieno isänmaallinen tunnelma.....ilman sen aikaista tahtoa ja taistelua saattaisimme olla jotain muuta tänä päivänä, olkaamme kiitollisia siitä.

      • gg-10

        huitsin nevada saattaa olla hyvä sijaintikohde tuolloin: Paikkana mielenkiintoinen, kukaan ei ole kyennyt määrittämääm tarkkaa sijaintia, edes epätarkkaa? Lisäksi ainutlaatuinen: kirjoitetaan pienellä? Wiki- enkä Hikipediasta ole tutkinut asiaa.

        Kaluttu on. Silti joka vuosi tuntematon.


      • sohtrop
        gg-10 kirjoitti:

        huitsin nevada saattaa olla hyvä sijaintikohde tuolloin: Paikkana mielenkiintoinen, kukaan ei ole kyennyt määrittämääm tarkkaa sijaintia, edes epätarkkaa? Lisäksi ainutlaatuinen: kirjoitetaan pienellä? Wiki- enkä Hikipediasta ole tutkinut asiaa.

        Kaluttu on. Silti joka vuosi tuntematon.

        nevada on paikka, johon ei-toivottujen henkilöiden toivotaan menevän tai paikka, joka on todella kaukana tai paikka, joka ei voisi vähempää kiinnostaa.

        minä tarkoitin keskimmäistä.

        pelottaa jo, että joku kohta kysyy missä on huithel****ti ;)

        vastaisin, vähän kauempana kuin nevada ;)


      • gg-10
        sohtrop kirjoitti:

        nevada on paikka, johon ei-toivottujen henkilöiden toivotaan menevän tai paikka, joka on todella kaukana tai paikka, joka ei voisi vähempää kiinnostaa.

        minä tarkoitin keskimmäistä.

        pelottaa jo, että joku kohta kysyy missä on huithel****ti ;)

        vastaisin, vähän kauempana kuin nevada ;)

        Pitää paikkansa:

        - se mitä sanoit

        - huitsin nevada, toivotaan pysyvänkin siellä.

        nevada on sijainniltaan lähempänä, uskoakseni. Siitäkin huolimatta että asialla ei ole mitään tekemistä uskon kanssa.


    • Niilo W

      Otan kotonani vastaan lukuisat onnittelijani.

      • gg-10

        Kutsua ei minulle saapunut joten... Onnittelut tässä. Kiireinen päivä sinulla.


    • Putkivalo

      Päivällä pitää mennä metsään hakemaan havuja, olin ajatellut säilyttää perargonit ensi kesäx, jos vaikka tulisi samanalainen talvi kuin viime. Mutta ne lopettikin jo kukkimisen.

      Kun linnan juhlat tulee, laitan telkkarin päälle, ompelukoneen esille, kuuntelen tyttäreni selostusta ja tirskun kankaaseen :)) Jos se meinaa väsyä, tarjoan hänelle glögiä ja pipareita :)

    • Itsenäisyyspäivä jakaa tunnelmiani kahtia. Toisaalta arvostan esivanhempiani, jotka taistelivat meille itsenäisyyden. Heitä kunnioitan.
      Toisaalta tunnen suurta surua itsenäisyyden menettämisestä euroopalle, jos omistaisin lipputangon, vetäisin lipun ehkä puoliväliin.
      Tuntematon on tullut useaan kertaan katsottua. Linnan juhlia kohtaan tunnen suurta vihaa. Mielestäni on huutava vääryys että yhteiskunnan luteet ryyppäävät ja rälläävät julkisesti meidän maksamillamme verorahoilla.

      • gg-10

        Samoja ajatuksia linnan juhlia kohtaan. Ylelliset herkut ja juomat tekivät kauppansa. Samaan aikaan jotkut elää kituuttavat vähällä rahalla. Ehkä linnan juhlaruokien katselu täytti vatsaa. Se laittoi **tuttamaan.


    • Syöden, nukkuen & töitä tehden; siinä juhlaa
      kerrakseen :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe