Väsyttää tämä JATKUVA yksinolo. Aina samat keskustelut ittensä kanssa , ja ei edes osaa olla RAKENTAVASTI erimieltä. Hukokauksia , paljon ja hartaasti.
Väsyttää
Lonely Girl
5398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksin minäkin ,vaikka olen naimisissa.
Mies sairas ja sulkeutuu aina vain enemmän itseensä.
Haluaisin matkustella ja käydä kylässä,mutta olen kotini vanki.
minä voin jutella sulle itsellesi ja juttele sinä mun itselleni.
Iltaa taas lakeurelta.
Eiköös soo tunti justihin samaanmittaanen oli yksin tai yhyrees?? Taitaapa olla. Kyllähän se on ihan totta, välihin sitä kaipaa toista ihimistä vierelleensä, sellaasta kaveria ja lähimmäästä. Ittelläni nua päivät menöö koko kivasti ku tualla pajaas käy nuata miehiä. Välihin pakkaa olemahan oikeen riesaksi asti. Nämä talaviehtoot on sellaasia hilijaasia, Tiitun kans vaan kaksistansa täs köksäällähän ja kyllähän Tiitulle voi puhua ja pitääki, höpööttelen sille melekehen koko ajan. Tiitulla liioon on kans tuata hommaa niin moneenmoosta notta ei taharoo aina ehtiä kuuntelemahan.
"Ei Tiitulle kerkiä mittaamaan,
joka tavua kyynärpuulla.
Ne kanin korvalla kuunellaan
ja ne sanotaan sepän suulla"
On täs tua kotihuushollin hoito vielä tuan työpäivän jäläkehen, sekin vaatii omanosaansa. Komerot oon pessy siistihin joulukuntohon ja saunan ja pesuhuonehen, katoista alakain. Kyllähän sitä tuata työtä oliis, pyykkäämistä ja sen sellaasta. Ja takanlämmitykseski on oma hommansa, samoon oon kova pitämähän valakiaa puuhellaas. Siinä voi laittaa ruokaa ja tuloo lämpööset samalla huoneesihin.
Välihin pitää järijestää ihan sellaasta omaa aikaa, oon kova ulukoolemahan ja monelaasta muutaki harrastetta on ohojelmas. Miten ny milloonki viittii ja jaksaa
Oliishan se ihan oma ja kultaanen vaimooki jotaan, oon kans tuan leskensängyn maannu ihan laillisihin määrihin. Eikö se ny niin oo ku yli kymmenen vuotta oon ollu yksin...
terv. seppä ja Tiitu möyhkeenys täältä meirään kotoa vaan.
hyvälle tuulelle ja lämmin olo, liekö se puuhellan hehku yltänyt tänne saakka?
Tiitu tuntuu olevan yhtä kiireinen kuin sinäkin?
Olet sinä pitkän ajan malttanut sen yksinolosi kanssa, pitäisköhän sulle hommata puhemies jostakin vaikka tuntuu sulla noita puheenlahjoja piisavan muutenkin :)
Voi kumpa minäkin osaisin tuon puhumisen ja kirjoittamisen taidon.
Hyviä hetkiä vaan sinne lakeuksille saakka :)
nimimerkkiä myöten jonkun teinin angstirääkäisyltä.
Tässä iässä maailmantuskan on jo oppinut rajaamaan kulloiseenkin kohteeseen, ja sitten parantamaan sen joko elvyttävästi tai leikkaamalla kokonaan pois. Mietis vielä oikeasti, mikä vaivaa, ja sitten toimeen. Välttämättömyyksistä pitää tehdä hyveitä: jos joudut olemaan yksin, opi nauttimaan siitä. Jos et opi, hae seuraa. Jos seurasi pitää sinua rasittavana, jousta vähän, ihan omaksi iloksesi.
Yksin ollessaan ei kannata kääntää katsetta itseensä, vaan kaikkeen muuhun. Silloin sekin toimii.