Meillä poika 9,5kk. Pinnasängyn pohjataso oli ylimmällä tasolla,laskin sen keski-tasoon kun poika muutama kuukausi sitten alkoi roikkumaan laidassa/olemaan polvillaan. Nyt tänään nousi sitten seisomaan laitaa vasten, sängyn reuna on alimpien kylkiluiden kohdalla pojan seistessä/heiluessa. Kuinka helposti/vaikeasti sellaisesta asennosta voi muksahtaa lattialle? Pyllylleen muksahtaakun tasapainoa ei vielä oikein ole,mutta kaatuu tietty sängyn puolelle.. Pitäisikö nyt heti laskea sänky alimpaan tasoon? Meillä siis sänkynä Brio Basic-3 tasoinen pinnis ,jossa pohjansäätö,ei ole laskettavaa laitaa. Poju syö yöllä vielä pari kertaa maitoa sängyssään maaten, ja itse olen rv 21,joten kumartuminen on minulle vaikeaa nyt jo.. tietysti lasken jos tilanne sitä vaatii,enkä ajattele itseäni. Tämä ei ole provo,kyseessä esikoinen..
Sängyn pohjakorkeus
auttakaa tyhmää
2220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laske alimmalle tasolle vaan.
Jos reuna on alimpien kylkiluiden kohdalla lapsen seistessä, siitä keikahtaa kyllä suoraan lattialle.
Jos kumartuminen on jo vaikeaa, voithan ottaa lapsen viereesi yöksi. Tai laittaa miehen nostamaan.
Mulla on pohja ollut alimmalla tasolla jo kuukauden, ja poika on nyt 6 kk. Tosin mä en ole raskaana, mutta melko kakkamaista se yöllinen nostelu siltikin on. Poika nukkuukin ensimmäisestä yösyönnistä aamuun asti meidän välissä.
vilkkaa!! Itse laskin alimmalle tasolle, kun tyttö oli 6,5kk eikä vielä edes noussut seisomaan. Käsillä jaksoi jo kiskoa ittensä esim.babysitteriin masulleen. Halusin vain ennakoida, sillä se on sitten yhtäkkiä, kun hän vetää ittensä laidan yli.
Minulle (ei raskaana olevalle) se ei ole mikään ongelma nostaa tyttöä sieltä syömään. =)