Kaikki valveutuneet moottoripyöräilijät luonnollisesti tietävät miksi ja miten itsenäisyyspäivää vietetään. Suuri osa motoristeista ottaa osaa "paraatiin", jossa sukellustaidoillakin on käyttöä 6.12.
Näitä urhoollisia isänmaan ystäviä on lupa ja jopa kansalaisvelvollisuus lähteä kannustamaan ja seuraamaan komeaa moottoripyörillä tapahtuvaa ylistystä isänmaamme kamaralle.
Tapahtumapaikka on Hämeenlinna ja etu-hätilän kivääri-ampumarata . Letkan alkupää starttaa klo 9.00 ja aikaa kannattaa varata alku-iltapäivään.
Tapahtuman nimi on KÄRMEKUSTAAN KIEMURAT.
Saappaat jalkaan ja reipasta mieltä ja maastoon katsomaan upeita ajo-, sukellus-, ryömimis-, nosto-, kanto-, -raahaamis-suorituksia, jotka on ryyditetty hurtilla huumorilla. Maastossa edetään ryhmissä ja mottona on : "kaveria ei jätetä, vaikka mieli tekisi".
Opasteet tieltä 10 n 8 km Hlinnasta Lahden suuntaan.
Minä menen...tulkaa tekin.
ps. mielestäni suomen itsenäisyys on pikkurahalla myyty brysselin herroille ja paluuta Itsenäiseen Suomeen Ei enää ole....valitettavasti...
Näitä urhoollisia isänmaan ystäviä on lupa ja jopa kansalaisvelvollisuus lähteä kannustamaan ja seuraamaan komeaa moottoripyörillä tapahtuvaa ylistystä isänmaamme kamaralle.
Tapahtumapaikka on Hämeenlinna ja etu-hätilän kivääri-ampumarata . Letkan alkupää starttaa klo 9.00 ja aikaa kannattaa varata alku-iltapäivään.
Tapahtuman nimi on KÄRMEKUSTAAN KIEMURAT.
Saappaat jalkaan ja reipasta mieltä ja maastoon katsomaan upeita ajo-, sukellus-, ryömimis-, nosto-, kanto-, -raahaamis-suorituksia, jotka on ryyditetty hurtilla huumorilla. Maastossa edetään ryhmissä ja mottona on : "kaveria ei jätetä, vaikka mieli tekisi".
Opasteet tieltä 10 n 8 km Hlinnasta Lahden suuntaan.
Minä menen...tulkaa tekin.
ps. mielestäni suomen itsenäisyys on pikkurahalla myyty brysselin herroille ja paluuta Itsenäiseen Suomeen Ei enää ole....valitettavasti...
Vastaukset 16
Vanhimmat
jotka itsenäisyyspäivänä enemmän painottaa sen juhlimisen isänmaan puolesta, arvoisellaan juhlinnalla.Paraatissa.
Sinä sanot että itsenäisyys on myyty, aikamoista herjaa nille jotka tänäkin päivänä tekevät työtä, isänmaan hyväksi.
Vai kuinka Waffen?
...väität, että Suomi on itsenäinen valtio, mutta silloin et valitettavasti ole perillä asian todellisesta tolasta.
Suomi ei enää ole itsenäinen valtio.
Päätäntävalta on jossain muualla, kuin eduskunta-talossa.
enää kysele minulta vaunujen numeroita tai mitä niille tapahtui, nyt tajuan mistä sitä rapaa tuli niskaan.
Meistä toiset tekee oikeasti työtä Puolustusvoimille, sinä et.
Kumpi meistä on perillä asioista, sinä vai minä?
eu-n osavaltio ja häpeän niitten puolesta jotka olivat meitä tähän johtamassa/äänetivät meidät tähän p...aan!
Isäni oli sotimassa itsenäisen SUOMEN puolesta ja joutui hänkin ennen poistumistaan tästä elämästä näkemään tämän näennäisen teoriaitsenäisyytemme.
Minun "saarnani" oli tuossa!
En väitä että puolustusvoimat olisivat turhat, en toki. Itsekin olen palvelukseni suorittanut. Silloin kouluttauduttiin puolustamaan Suomea, nyt euroopan koilliskulmaa.
Kyse lienee enemmänkin siitä, kuka niitä voimia määrää ja kuka on vihollinen.
Minä (ja moni muu )tulen henkisesti aina olemaan itsenäinen SUOMALAINEN mutta niinkuin edellisessä mainitsin SUOMI on VALITETTAVASTI osavaltio tänäpäivänä ja tämä asia RAIVOSTUTTAA!!
sitten ihan oikeasti Suomen itsenäisyyden vei EU?
Herätkääs pahvit.
Suomen ei ole sen enemmän velvollisuus noudattaa EU:N määräyksiä/direktiivejä kuin muillakaan EU: mailla.
Se et jos maa haluaa itse juosta ensimmäisenä linjasssa kaikissa typeryyksissä, ei ole EU:n vika, se on maan oma vika.
Tartteeko sitä olla ...luokan paras oppilas...jollei muutkaan ole?
Nipo on aina nipo...mut siihen ei kukaan pakota.
9 vai peräti 11 kk.
Minulla on palvelusta takana 20 VUOTTA.
Kumpi meitä on asioista paremmin perillä?
Ennen inttiä olin sitä mieltä, että 9 kk;ssa on 9 kk liikaa.
Intissä tunsin, että 9 kk;ssa on 9 kk liikaa.
Intin jälkeen olin sitä mieltä, että 9 kk oli liikaa.
Paskareissu, mutta tulihan tehtyy.
Sandiksen yliluti kompp. päällikkö oli ja varmaan on edelleen maailman yks mulkuimmista ihmisistä. Väpä meillä oli tiukka rauhanturvaaja golanilta, mutta reilu, oikeudenmukainen sälli.
Tässä keskustelussa painaa mun muistot ja sun kärsitty 20v-sota, josta ei tule loppua.
Sun päätökset yltää ohjeistettuna alaisiis, mutta sun esimies määrää sua, sen esimies sitä jne jne. Kuka käyttää EU;n ylintä päätäntävaltaa ??? Ei Suomalainen.
Jos sota syttyy, niin tapella kyllä osaan ja ampua...valiomies niiltäosin, mutta asenteeltani tuntemattoman Koskela ja Rokka....
fanaattiset eu-kannattajat ja niiden hännystelijät.
suomalaiset ovat vapaampia kuin koskaa, sinäkin voit lähteä kiertämään eurooppaa ilman passeja, sama rahakin kelpaa useimmiten. Kuka vitun typerys kaipaa kekkoslandian ja yya sopimusten aikaa, jolloin neukut sanelivat suomessa kielletyt kirjat, 70- luvulla koulussa opetettiin mitä neukuista saa sanoa ja ajatella....Mitä etua olisi korkeammista asuntolainojen koroista, suljetusta ja eristyneestä suomesta?
Parasta olisi, jos euroopasta tulisi liittovaltio ja suomalainenkin saisi kevyemmän verotuksen, ei olisi tarvetta autoja ja moottoripyöriä tuoda saksasta ym.
Siis onko suomi itsenäinen jos kaikenmaailman banaaninkäyryysdirektiivit laaditaan brysselissä ja niitä on noudatettava ?
Päätökset tehdään muualla ja jäsenmaat ovat sitoutuneet niitä noudattamaan !
Se, onko hyviä päätöksiä enemmän, kuin huonoja, onkin jo kokonaan toinen juttu...
Kevyempi verotus on kyllä suuri kusetus. Siitä hyötyvät hyvätuloiset, 20% porukasta, jotka maksavat ja joutavatkin maksamaan korkeita veroja. 25% porukasta on ja elää jo sen kipurajan alapuolella, joka päinvastoin vaan kärsii lisää kohoavista kulutusveroista.
Näin se vaan on.
Veroalet tulisi viedä läpi euromääräisinä ja jollei veroa voisi pienituloisuuden vuoksi enempää maksaa, tulisi tehdä tulonsiirtoja rikkailta köyhille !!!
Siinä teille poliittinen itsenäisyyspäivän pläjäys.
suomalaisia banaaninkasvattajia kohtaan. Nyt kaikki barrikaadeille.
http://www.elisanet.fi/hlmk/
trollien trolli meni sun osaltas käärme kustaa?
Monesko olit ajoissa?
..ei. Pyörä kyllä on, mutta kisaa ajanu viimeks -06. Nyt en uhoomisesta huolimatta päässyt edes kisapaikalle, sattuneesta syystä.
Tässä kuitenki fiiliksiä :
http://www.verxing.kuvat.fi/kuvat/motorsport/2008/20081206_K%E4rme%20Kustaan%20kiemurat/