Holiday-lettings

Onko kukaan vuokrannut taloa Italiasta kyseisen firman kautta? Onko luotettava? Olen ollut yhteydessä (ilmeisesti) suoraan talon omistajaan. Minneköhän rahani lähtevät kun saan tilinumeron? Mitä pitäisi kysyä ennen tätä rahojen (mahdollista) hävitystä?
4971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tietosi kuulostavat hyvin epämääräiseltä. Selvitettäviä asioita esim:
-vuokraus- ja peruutusehdot sekä menettääkö maksun peruttaessaan
-kuinka paljon joudut ennakkoon maksamaan ja kenelle
-entä jos asunto on kelvoton, voiko vaihtaa toiseen
Samoin voisit katsoa kiinnostuksen kohteena olevan paikkakunnan omia sivuja. Niissä on usein agenzioita, jotka välittävät loma-asuntoja tai taloja. Ne ovat mielestäni luotettavampia, jos tulee jotain ongelmia. Saksalaisilla matkatoimistoilla saattaa olla myös tingitymmät hinnat. Englantilaiset matkustavat vähemmän Italiassa, joten hinnat taitavat olla sen mukaiset.

Äänestä

Taitaa viesti tulla myöhässä, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Me vuokrasimme Gardone Rivieralta Villan viime kesänä. Kaikki meni vuokrauksen kanssa ihan ok ja villa oli kerrassaan upea. Villa oli hieman vaikea löytää, mutta paikkana upea. Maisemat kerrassaan fantastiset ja itse villa juuri sellainen kuin luvattiinkin. Tänä kesänä olemme jälleen vuokraamassa Villaa, mutta ei Italiasta. Käytimme viime kesänä Holaidaylettingsin palvelinta, koska kaikki meni viime vuonna ok otimme tänäkin kesänä "riskin" käyttää samaa varauskanavaa.

Äänestä

homelidays.com, abritel.fr ja initalia.se. Kaikilta tehty varauksia ja 110% onnistuneita.

Äänestä

Sinulle vastaus ei ehdi, mutta jos joku toinen lueskelee, niin olen vuokrannut kyseisen firman kautta 2 asuntoa Costa del Solilta. Kaikki toimi niin kuin oli sovittu, vaikka minäkin pelkäsin lähettäväni rahat kankkulan kaivoon. Maksoin takuurahatkin asunnosta ja sain ne sovitusti takaisin, kun olin palauttanut avaimet. Aion käyttää kyseistä firmaa jatkossakin. Satu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiitusjohannes kirjoitti:

Onko kukaan vuokrannut taloa Italiasta kyseisen firman kautta? Onko luotettava? Olen ollut yhteydessä (ilmeisesti) suoraan talon omistajaan. Minneköhän rahani lähtevät kun saan tilinumeron? Mitä pitäisi kysyä ennen tätä rahojen (mahdollista) hävitystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu