Matkat varattu

..jeijj!

Monen vuoden unelma vihdoinkin toteutumassa; lähde perheeni kanssa Tokioon maaliskuun lopulla... Käsittämätöntä, uskomatonta... Sanat eivät riitä. Ainoa harmitus on matkabudjetin alhaisuus. Positiivista se, että saamme asua siskoni luona, melkein kokonaiset 3 viikkoa =D

Budjetista johtuen emme kaiketi pysty JRP:tä hommaamaan, tosi harmi että kai Kioto(kin) jää näkemättä rahan puutteessa. Muuten aiomme kyllä kierrellä, esim. Disneyllä, jossain onsenissa pitää käydä, Totoro-museo jne... Saati sitten se, että näemme hanamin siihen kaupan päälle... Vauh.

Tokio passi-kirja mulla jo on (josta pidin valtavasti), mutta mielelläni otan vastaan kaiken neuvon ja vinkin jos vain joku haluaa kertoa =) Joku sanakirjakin tms. pitää ostaa, vinkkejä siihen?

Huoh. Toivottavasti aika nyt lentäis =)

3

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinne

      Maaliskuussa myös Japaniin 2 vk, pelkät lennot kaikki auki, JRp ehdoton meille, nopeat junat,,,
      Hyvää matkaa teille, kait siskos opastaa,,,
      Meillä tarkoitus vältellä turistikohteita, suunnittelu menossa... lähenee

    • jaappana

      Itse löysin loistavan pienen japani-suomi sanakirjan suomalaisesta kirjakaupasta. Lonely Planetin Japan-kirja oli myös meidän reissulla ainakin ihan ehdoton.

    • Hayao

      Hehkutanpa nyt sitten minäkin...
      Maaliskuussa lähtö myös meillä, toista kertaa Tokioon. Ei varmaan ehditä kirsikankukkia nähdä, mutta monta muuta asiaa kylläkin, jotka edellisellä kerralla jäi näkemättä ja kokematta.
      Hiljalleen alkaa kuume nousta. Hiirenkorville luettu Tokio-passi odottaa taas yöpöydällä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      9294
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      37
      5034
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4863
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      198
      3734
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3183
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      41
      2933
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2826
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2533
    9. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      68
      2364
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      172
      2197
    Aihe