Monen vuoden unelma vihdoinkin toteutumassa; lähde perheeni kanssa Tokioon maaliskuun lopulla... Käsittämätöntä, uskomatonta... Sanat eivät riitä. Ainoa harmitus on matkabudjetin alhaisuus. Positiivista se, että saamme asua siskoni luona, melkein kokonaiset 3 viikkoa =D
Budjetista johtuen emme kaiketi pysty JRP:tä hommaamaan, tosi harmi että kai Kioto(kin) jää näkemättä rahan puutteessa. Muuten aiomme kyllä kierrellä, esim. Disneyllä, jossain onsenissa pitää käydä, Totoro-museo jne... Saati sitten se, että näemme hanamin siihen kaupan päälle... Vauh.
Tokio passi-kirja mulla jo on (josta pidin valtavasti), mutta mielelläni otan vastaan kaiken neuvon ja vinkin jos vain joku haluaa kertoa =) Joku sanakirjakin tms. pitää ostaa, vinkkejä siihen?
Huoh. Toivottavasti aika nyt lentäis =)
Matkat varattu
3
761
Vastaukset
- sinne
Maaliskuussa myös Japaniin 2 vk, pelkät lennot kaikki auki, JRp ehdoton meille, nopeat junat,,,
Hyvää matkaa teille, kait siskos opastaa,,,
Meillä tarkoitus vältellä turistikohteita, suunnittelu menossa... lähenee - jaappana
Itse löysin loistavan pienen japani-suomi sanakirjan suomalaisesta kirjakaupasta. Lonely Planetin Japan-kirja oli myös meidän reissulla ainakin ihan ehdoton.
- Hayao
Hehkutanpa nyt sitten minäkin...
Maaliskuussa lähtö myös meillä, toista kertaa Tokioon. Ei varmaan ehditä kirsikankukkia nähdä, mutta monta muuta asiaa kylläkin, jotka edellisellä kerralla jäi näkemättä ja kokematta.
Hiljalleen alkaa kuume nousta. Hiirenkorville luettu Tokio-passi odottaa taas yöpöydällä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.359294- 375034
- 434863
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1983734- 133183
- 412933
- 312826
- 442533
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise682364- 1722197