cerclage ja synnytys

krip

Kokemuksia kaipailen! Miten käynnistyi, missä välissä lanka pois, kuinka nopeasti syntyi jne..

Nyt ollaan alun hankaluuksista huolimatta jo rv 33 4 ja alkaa tuo synnytys jännittämään. Viikko sitten pääsin sairaalasta kotilepoon ja seuraava kontrolli 12.12 ja lanka otetaan pois viimeistään rv37, jos nyt sinne asti mennään. (:

8

3698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä????

      mikä lanka otetaan pois???

      • Krip

        cerclage-tukilanka kohdunkaulan heikkouden takia. ne kenellä se on niin kyllä tietävät mitä tarkoitan. (:


      • 2xäityli
        Krip kirjoitti:

        cerclage-tukilanka kohdunkaulan heikkouden takia. ne kenellä se on niin kyllä tietävät mitä tarkoitan. (:

        Itselläni ei ehditty niin pitkälle että langat olisi poistettu vaan meni lapsivedet ja alkoi poltot,,,tuli kiire poistaa langat ja lopulta ne sitten saatiin poistettua. Vauveli syntyi 2kk liian aikaisin langoista huolimatta.


    • HeikkoPeikko

      Mulla lanka laitettiin rv 22 kun neiti meinasi väkisin tulla. Poika meni kesken 01/06 rv20 2, lankaa ei ehditty laittaan kun ei kohdunsuun heikkoudesta ollut tietoa. Neidin kohdalla alkuraskaudessa pyysin lankaa mutta vittupää lääkäri sanoi ettei kannata laittaa.. ois kannattanut!!

      Viikon olin sillon rv22 sairaalassa, kolme päivää makasin liikkumatta pää alaspäin, ja seuraavat 4kk kotona lepohoidossa. Rv 34 5 otettiin lanka pois kiristelyjen ja repeemisen tunteen takia. Neiti syntyi sit rv 37 3. Eli hienosti meni minulla langan kanssa vaikka 4kk sohvan ja sängyn väliä hippasen puuduttikin! :)

      • kesäinen

        ai kun kiva kuulla,että lanka on auttanut. Mulle sitä nyt kaavaillaan seuraavassa raskaudessa. Kerrotteko lisää?


      • Mime
        kesäinen kirjoitti:

        ai kun kiva kuulla,että lanka on auttanut. Mulle sitä nyt kaavaillaan seuraavassa raskaudessa. Kerrotteko lisää?

        Itselläni on takana kaksi keskiraskauden keskenmenoa ja toisen jälkeen lääkäri sivumennen mainitsi tukilangan mahdollisuudesta. Jos jollain on kokemuksia/tietoa asiasta niin kuulisin mielelläni - varsinkin jos tukilanka on auttanut:)


      • viimein
        Mime kirjoitti:

        Itselläni on takana kaksi keskiraskauden keskenmenoa ja toisen jälkeen lääkäri sivumennen mainitsi tukilangan mahdollisuudesta. Jos jollain on kokemuksia/tietoa asiasta niin kuulisin mielelläni - varsinkin jos tukilanka on auttanut:)

        Hei!

        Minulla on nyt menossa 4. raskaus ja tukilanka laitettiin ensimmäistä kertaa. Aikaisemmat vauvat olen menettänyt alkuraskauden ja keskiraskauden keskenmenoissa sekä viimeisemmän ennenaikaisen synnytyksen (rask.vko 24.) jälkeen. Syy näihin menetyksiin on jäänyt epävarmaksi, mutta todennäköisesti kyseessä on kohdunkaulan heikkous. Tässä raskaudessa olen käyttänyt ihan alkuraskaudesta alkaen Klexane-pistoshoitoa, sekä kilpirauhaslääkitystä. Alkuraskaudesta minulle puhkesi raskausajan diabetes sekä kilpirauhasen toimintahäiriö, jotka ovat osaltaan saattaneet tietysti vaikuttaa myös aikaisempien raskauksien kulkuun.
        Olen nyt raskausvkolla 36, joten tukilanka on minun kohdallani todellakin auttanut, vaikka kohdunkaulan heikkoudesta ei ns. varmuutta ollutkaan. Onnekseni sain sellaisen lääkärin, joka oli valmis kokeilemaan ko. hoitomuotoa. Minulle lanka laitettiin ennakoivasti raskausviikolla 16, spinaalipuudutuksessa leikkaussalissa.
        Itse uskon omalla kohdallani langan sekä Klexane-lääkityksen auttaneen ratkaisevasti.


    • Huolettaa

      Minullakin on edessä tukilankojen laitto. Lukisin mielelläni lisää kokemuksia raskauksista tukilankojen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      64
      2233
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      50
      2184
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2015
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1791
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      85
      1151
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      74
      1080
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      292
      961
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      320
      899
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      98
      845
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      56
      817
    Aihe