cerclage ja synnytys

krip

Kokemuksia kaipailen! Miten käynnistyi, missä välissä lanka pois, kuinka nopeasti syntyi jne..

Nyt ollaan alun hankaluuksista huolimatta jo rv 33 4 ja alkaa tuo synnytys jännittämään. Viikko sitten pääsin sairaalasta kotilepoon ja seuraava kontrolli 12.12 ja lanka otetaan pois viimeistään rv37, jos nyt sinne asti mennään. (:

8

3439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä????

      mikä lanka otetaan pois???

      • Krip

        cerclage-tukilanka kohdunkaulan heikkouden takia. ne kenellä se on niin kyllä tietävät mitä tarkoitan. (:


      • 2xäityli
        Krip kirjoitti:

        cerclage-tukilanka kohdunkaulan heikkouden takia. ne kenellä se on niin kyllä tietävät mitä tarkoitan. (:

        Itselläni ei ehditty niin pitkälle että langat olisi poistettu vaan meni lapsivedet ja alkoi poltot,,,tuli kiire poistaa langat ja lopulta ne sitten saatiin poistettua. Vauveli syntyi 2kk liian aikaisin langoista huolimatta.


    • HeikkoPeikko

      Mulla lanka laitettiin rv 22 kun neiti meinasi väkisin tulla. Poika meni kesken 01/06 rv20 2, lankaa ei ehditty laittaan kun ei kohdunsuun heikkoudesta ollut tietoa. Neidin kohdalla alkuraskaudessa pyysin lankaa mutta vittupää lääkäri sanoi ettei kannata laittaa.. ois kannattanut!!

      Viikon olin sillon rv22 sairaalassa, kolme päivää makasin liikkumatta pää alaspäin, ja seuraavat 4kk kotona lepohoidossa. Rv 34 5 otettiin lanka pois kiristelyjen ja repeemisen tunteen takia. Neiti syntyi sit rv 37 3. Eli hienosti meni minulla langan kanssa vaikka 4kk sohvan ja sängyn väliä hippasen puuduttikin! :)

      • kesäinen

        ai kun kiva kuulla,että lanka on auttanut. Mulle sitä nyt kaavaillaan seuraavassa raskaudessa. Kerrotteko lisää?


      • Mime
        kesäinen kirjoitti:

        ai kun kiva kuulla,että lanka on auttanut. Mulle sitä nyt kaavaillaan seuraavassa raskaudessa. Kerrotteko lisää?

        Itselläni on takana kaksi keskiraskauden keskenmenoa ja toisen jälkeen lääkäri sivumennen mainitsi tukilangan mahdollisuudesta. Jos jollain on kokemuksia/tietoa asiasta niin kuulisin mielelläni - varsinkin jos tukilanka on auttanut:)


      • viimein
        Mime kirjoitti:

        Itselläni on takana kaksi keskiraskauden keskenmenoa ja toisen jälkeen lääkäri sivumennen mainitsi tukilangan mahdollisuudesta. Jos jollain on kokemuksia/tietoa asiasta niin kuulisin mielelläni - varsinkin jos tukilanka on auttanut:)

        Hei!

        Minulla on nyt menossa 4. raskaus ja tukilanka laitettiin ensimmäistä kertaa. Aikaisemmat vauvat olen menettänyt alkuraskauden ja keskiraskauden keskenmenoissa sekä viimeisemmän ennenaikaisen synnytyksen (rask.vko 24.) jälkeen. Syy näihin menetyksiin on jäänyt epävarmaksi, mutta todennäköisesti kyseessä on kohdunkaulan heikkous. Tässä raskaudessa olen käyttänyt ihan alkuraskaudesta alkaen Klexane-pistoshoitoa, sekä kilpirauhaslääkitystä. Alkuraskaudesta minulle puhkesi raskausajan diabetes sekä kilpirauhasen toimintahäiriö, jotka ovat osaltaan saattaneet tietysti vaikuttaa myös aikaisempien raskauksien kulkuun.
        Olen nyt raskausvkolla 36, joten tukilanka on minun kohdallani todellakin auttanut, vaikka kohdunkaulan heikkoudesta ei ns. varmuutta ollutkaan. Onnekseni sain sellaisen lääkärin, joka oli valmis kokeilemaan ko. hoitomuotoa. Minulle lanka laitettiin ennakoivasti raskausviikolla 16, spinaalipuudutuksessa leikkaussalissa.
        Itse uskon omalla kohdallani langan sekä Klexane-lääkityksen auttaneen ratkaisevasti.


    • Huolettaa

      Minullakin on edessä tukilankojen laitto. Lukisin mielelläni lisää kokemuksia raskauksista tukilankojen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe