Haiseeko kimalaispesä ?

tiuriitii

Kesällä kävi ammatti-ihminen poistamassa ison, useamman neliön alan peittäneen, kimalaispesän talon yläpohjasta. Kaikkea moskaa ei saatu pois, ja pesään sumutettiin tuholaismyrrkyä tms., joka tuhosi yhdyskunnan. Oltiin oikein tyytyväisiä ensin.

Nyt kuitenkin tämän ex-kimalaispesän kohdalla on asuintiloissa alkanut esiintyä aivan kammottavaa löyhkää. Olen jäteauton kuskinakin kesätyörahoja hankkinut, joten hajuihin luulen tottuneeni, mutta tämä alkaa ylittämään minunkin sietokyvyn. Mikä siellä voi haista: pesän jäänteet, mahdollisesti pesään kuolleet kimalaiset tai niiden toukat, vai mikä ? Haju tulee nimenomaan katosta, ei lattianraoista tai muista rakenteista. Entä mitä tälle voisi koettaa tehdä, vai odotetaanko vain kärsivällisesti, että pesän mätänemisprosessi etenee vähemmän haisevaan vaiheeseen ?

12

6814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varaston välikatossa.

      Varsinkin eristeeseen tehty kennosto haisee mädänneelle.
      Poistin viime kesänä yhden ison pesän,eikä voinut yrjöömättä siirtää.
      Myös eristeitä piti heittää helvettiin.

    • pesemätön

      pesä haisee, kun tahtoo tuoksahtaa muutenkin, ajoittain:)

    • poistettu pesä

      minulla oli noin neliön pesä ,ja luulin että villat haisee ,mutta jospa se olikin se yhdyskunta,siinäoli sellainen kissanpissamainen haju,mutta nyt en tiedä kumpi se oli,sillä vaihdoin villat, poistin jo kuolleen kimalaisyhdyskunnan,eli haiseeko pesä mädälle,vai kissanpissalle?

    • ap. tiuriitii

      Hajuongelma ei ota laantuakseen, joskin enin löyhkä on ehkä vähän kaikonnut. Yläpohjaan ei kattoa purkamatta pääse ja näin joulun alla ei oikein seinääkään purkamaan viitsisi ryhtyä, kun puoli sukua on tulossa joulun viettoon jo viikonloppuna. Joten näillä pitää mennä ja toivoa, että haju vielä tästä hälvenisi.

      Tuli kuitenkin mieleen, millainen haju tuosta ex-kimalaispesästä voi lähteä ? Onko se vähän käyneen imelä, hyvin epämiellyttävä sellainen? Mikään maakellari, home tms. täällä ei haise, ei liioin miellyttävän makea omena tai sipuli tai mitä näitä muita mahdollisuuksia nyt on sisäilmaongelmien yhteydessä hajuvariaatioista lueteltu. Pahasti pelkään, että ovat peijjakkaat päässeet käsiksi seinän/yläpohjan eristeisiin, ja niistähän ei haju lähde muuten kuin vaihtamalla.

      • niinku

        silakalta, niinku pesät ruukaa tuoksahtaa?


      • HAISEE SILAKALTA
        niinku kirjoitti:

        silakalta, niinku pesät ruukaa tuoksahtaa?

        JUURI SILTÄ SE HAISEE,TUOKSU SIINÄ TULI SANOIKSI,EN AJATELLUT SILAKKAA,VAAN KISSANPISSAA,.jos ja kun ette pääse yläpohjaan muuta kuin purkamalla,niin itse koin helpoimmaksimennä alapuolelta sinne samalla vaihdoin varmuudeksi matalalle puolelle selluvillat,oli noin 1m2 pesä ja kun kimalaiset tuhoutui edellisellä kesällä haju voimistui sietämättömäksi,mutta nyt kaikki ok


    • Tosiukko

      arvaa vaan.

    • Anonyymi

      Törmäsin tähän vanhaan keskusteluun. Onko kellään kokemusta, voiko kimalaispesästä aiheutua pikkukärpäsongelma? Meillä on ollut kuistin kattorakenteissa kimalaispesä noin 10 vuoden ajan.
      Samoihin aikoihin alkoi jäätävä kesäinen pikkukärpäsongelma tuolla kuistilla ja viereisessä huoneessa. En keksi kärpäsongelmalle mitään muuta syytä kuin kimalaispesä.
      Emme ole vielä avanneet kuistin kattorakenteita. Tänä kesänä olisi tarkoitus, jos kimalaisilta pystytään.

    • Anonyymi

      Näin on tämäkin palsta onnistuneesti aktivoitu nostamalla 11 vuotta vanha ketju !

      • Anonyymi

        Oho oho ja nyt on jo meneillään vuosi 2021!


    • Anonyymi

      Löysin tämän vanhan keskustelun, kun googlasin kimalaisen pesän hajusta. Mökille tullessani ihmettelin sisällä olevaa hajua, mitä ei ole ennen ollut. Rupesin selvittelemään ja paikansin hajun tietystä kohtaa lattian ja seinän välistä. Mökki on perustettu tolppien päälle noin 30-40 senttiä irti maasta. Alapohjassa on tuulensuojalevy ja sen takana villa. Otin levyn kannatin laudat irti ja raotin levyä.... Aika löyhkä tuli ja kimalaisia alkoi tulemaan pihalle. Kaavin listanpätkällä pesää pois ja lemu oli voimakas. Lemua kuvaillessa voisi sanoa sen olevan voimakkaan pistävä herneenversomainen haju, joten voin todeta että kimalaisen pesä todellakin haisee.

    • Anonyymi

      Meillä yks makuuhuone alkoi haista ja kokeiltu kaikki siivoukset, desinfioinnit, tyhjennetty kaikki huoneesta pois, hävitetty huonekasvi, tuuletettu jne. Edelleen haisee! Muistuttaa hiukan heinäpaalin hajua, heinälato tai joku ummehtunut. Mutta ei ns homeen hajuja. Voimakas kyllä!
      Huomasin nyt sitten että kimalaiset kulkee kovinkin aktiivisesti juuri sen huoneen kulmasta sisään yläkulmasta seinälaudan ja katon rajasta..
      Paritalo kyseessä ja on tuossa yhteisessä kulmassa mutta sen verran limittäin rakennettu että vain meidän talon seinässä ja niiden terassin kulmassa. Yläpohja pitäis käydä katsoo, mutta uskaltaa mennä nyt tuonne saamatta niitä kimppuun pesää suojellessa?! Odottaakko syksyyn että jättävät pesän ja sit selvittelee miten sen saa sieltä löyhkäämästä? Vaatiikohan paljon purkamista?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      140
      4228
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      193
      3911
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      30
      2633
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2422
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2183
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      5
      1770
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1421
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1404
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1291
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      36
      1099
    Aihe