Jos ostaisikin käytetyn...

Kun kerran käyttö kotona olisi perin vaatimatonta niin miksi ostaa uutta halpakonetta, eikö muutamalla satasella saa koneen jolla voi netissä surffailla ja laskuja maksaa?

Mistäs käytettyjä kannattaa katsoa, huutonetistä, mistä muualta?
4273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

uusi, normaalin kokoinen läppäri!
Esim. HP 530- ja pari acer-läppäriä on silloin tällöin saanut 300 egen tarjoushinnalla ja vähintään 1 vuoden takuulla. Joihinkin malleihin saa lisäksi takuulaajennuksen alle satasella, eli takuu pitenee kolmivuotiseksi.

Käytetyistä kun ei koskaan tiedä...saattaa kiintolevy simahtaa viikon päästä ostosta tms. hauskaa...ja takuutahan käytetyillä kannettavilla ei ole.
Mielestäni 200 € enempää ei kannata käytetystä läppiksestä maksaa.

Äänestä

arpapeliä.
Kallista korjata jos jotain vikaa.
Jos ostaa käytetyn silloin ehdottomasti pöytäkone.
Voi vaihtaa osia tarpeen mukaan ehjiin ja halvalla.

Esim. tätä kirjoitan pari vuotta sitten kierrätyskeskuksesta 70€:llä ostetulla
FujitsuSiemens Scenicillä jonka olen vaan nostanut
tuohon pöydälle ja alkanut käyttämään.
Mitään vikaa ei ole koneessa ollut, XP:kin oli
sisällä valmiina.
Virustorjunnan (Avast) ja palomuurin (ZA)
olen lisännyt.

Äänestä

joka kattaa valmistusviat ainakin pariin vuoteen. 0-2-vuotiaita läppäreitä on melko runsaasti myynnissä ja mielestäni parhaat löytyvät täältä:

http://hopeinenomena.net/viewforum.php?f=39

Äänestä

"Kun kerran käyttö kotona olisi perin vaatimatonta niin miksi ostaa uutta halpakonetta, eikö muutamalla satasella saa koneen jolla voi netissä surffailla ja laskuja maksaa?"

Toki. Käytettyihin pätee sama kuin uusiin, eli älä osta lelukoneita. Jotain Thinkpadia, Toughbookkia, Macbookia tai vähintäänkin jotain muuta kelvollista yrityskannettavaa kehiin. Saa muutamalla satasella. Jotkut liikkeet myyvät niitä myös noita niin että on katsottu niiden olevan ihan ehtaa tavaraa ja antaa lyhyen takuun mukaan.

Tarvittaessa käyttöjärjestelmän voi uusia. Windows 2000 koneissa ensimmäinen operaatio olisi kyllä käyttöjärjestelmän uusiminen tämän iän takia, ja jos koneessa on joku Windows XP asennus joka ei ole ihan puhdasasennus eikä palautuslevyjä/asennuslevyjä löydy niin ne kannattaa myös jyrätä yli uudella käyttöjärjestelmällä. Uudeksi käyttöjärjestelmäksi käy vaatimattomaan käyttöön CentOS erinomaisesti. Vähän viihteellisempään käyttöön sitten joku Ubuntu 8.04 LTS, mokkuloiden kanssa ehkä Ubuntu 8.10 ja jos menet kuitenkin ostamaan jotain romua missä ohjelmistot ei toimi kunnolla niin openSuse tuntuu uppoavan paremmin tälläisiin vehkeisiin. Niin antiikkista konetta ei varmaan kannata hankkia mihin ei nämä ei käy sillä sitten ei kaikkea saa suomen kielellä ja on ihme säätöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanhassa vara parempi kirjoitti:

Kun kerran käyttö kotona olisi perin vaatimatonta niin miksi ostaa uutta halpakonetta, eikö muutamalla satasella saa koneen jolla voi netissä surffailla ja laskuja maksaa?

Mistäs käytettyjä kannattaa katsoa, huutonetistä, mistä muualta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu