Apua kaivataan!!Olemme lähdössä mieheni kanssa hurghadaan jouluksi, ja samalla reissulla haluaisimme käydä myös Kairossa ja Luxorissa. Katselimme matkanjärjestäjän tarjoamia paketteja kyseisiin kohteisiin, mutta hinnat ovat aika huikeita.eli löytyykö paikan päältä mahdollisesti halvempia ja turvallisia vaihtoehtoja kyseisten paikkojen näkemiseen?Kertokee ku ei tiietä :( Niin, ja paljon suosittelette päiväbudjetiksi henkilöä kohden?
Hurghadasta Kairoon ja Luxoriin?
4
1278
Vastaukset
- Misty
Kyllähän sitä paikankin päältä onnistuu tommoset reissut, eri asia sitten mikä on luotettava taho reissun järjestämiseen. Itselläni ei kokemusta kuin suomalaisen matkanjärjestäjän retkestä Luxoriin, mutta ehkä joku muu osaa neuvoa mistä löytyisi luotettava paikallinen järjestäjä. Halvempia paikallisten matkat ovat varmasti; kannattaa varmaan tingata eikä suostua ensimmäiseen hintaan. Luxorin retki (2 päivää) oli ainakin mielestäni kannattava! Kairossa en ole käynyt.
Päiväbudjetti riippuu ihan siitä millä mielin olette liikenteessä. Syöttekö hotellilla vai ulkona, osteletteko tuliaisia jne. Suosittelen Karnak Travelia, se on Egypt Air -lentoyhtiön tytäryritys. Tosin kokemukseni muistakaan eivät ole huonoja.
- hinnoista..
kiitos vastauksestasi. osaatko kertoa vielä reissujen hintoja?sinnepäin arvio riittänee..kiitos!
Olen tehnyt normaalilla linja-autolla matkan Hurghadasta Luxoriin. Bussit lähtevät linja-autoasemalta ja eivat maksa paljon mitään. Bussien taso ei ole sama kuin Suomessa. Luxorissa pitää mennä taksilla keskustaan sillä linja-autoasema on muutaman kilsan sivussa. Myös saattueeseen kuuluvilla busseilla voi matkustaa ja tiedustella paikan päällä hintoja.
Itse lähden maanantaina Hurghadaan ja lennän torstaina Kairoon. Hinta 429 egyptin puntaa eli lienee n.60 euroa menolippu.
Netistä olen varannut sekä lennot että hotellit. Lennot suoraan Egypt Airin sivuilta.
LIsätietoja saa tarvittaessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve122950Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U461941Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411723SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1011723Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin811459- 71991
Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse
Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän11918Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä188904- 58820
- 17774