Hurghadasta Kairoon ja Luxoriin?

apuvaapuva

Apua kaivataan!!Olemme lähdössä mieheni kanssa hurghadaan jouluksi, ja samalla reissulla haluaisimme käydä myös Kairossa ja Luxorissa. Katselimme matkanjärjestäjän tarjoamia paketteja kyseisiin kohteisiin, mutta hinnat ovat aika huikeita.eli löytyykö paikan päältä mahdollisesti halvempia ja turvallisia vaihtoehtoja kyseisten paikkojen näkemiseen?Kertokee ku ei tiietä :( Niin, ja paljon suosittelette päiväbudjetiksi henkilöä kohden?

4

1265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Misty

      Kyllähän sitä paikankin päältä onnistuu tommoset reissut, eri asia sitten mikä on luotettava taho reissun järjestämiseen. Itselläni ei kokemusta kuin suomalaisen matkanjärjestäjän retkestä Luxoriin, mutta ehkä joku muu osaa neuvoa mistä löytyisi luotettava paikallinen järjestäjä. Halvempia paikallisten matkat ovat varmasti; kannattaa varmaan tingata eikä suostua ensimmäiseen hintaan. Luxorin retki (2 päivää) oli ainakin mielestäni kannattava! Kairossa en ole käynyt.

      Päiväbudjetti riippuu ihan siitä millä mielin olette liikenteessä. Syöttekö hotellilla vai ulkona, osteletteko tuliaisia jne.

    • Suosittelen Karnak Travelia, se on Egypt Air -lentoyhtiön tytäryritys. Tosin kokemukseni muistakaan eivät ole huonoja.

      • hinnoista..

        kiitos vastauksestasi. osaatko kertoa vielä reissujen hintoja?sinnepäin arvio riittänee..kiitos!


    • Olen tehnyt normaalilla linja-autolla matkan Hurghadasta Luxoriin. Bussit lähtevät linja-autoasemalta ja eivat maksa paljon mitään. Bussien taso ei ole sama kuin Suomessa. Luxorissa pitää mennä taksilla keskustaan sillä linja-autoasema on muutaman kilsan sivussa. Myös saattueeseen kuuluvilla busseilla voi matkustaa ja tiedustella paikan päällä hintoja.
      Itse lähden maanantaina Hurghadaan ja lennän torstaina Kairoon. Hinta 429 egyptin puntaa eli lienee n.60 euroa menolippu.
      Netistä olen varannut sekä lennot että hotellit. Lennot suoraan Egypt Airin sivuilta.
      LIsätietoja saa tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      313
      27403
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      48
      2314
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      202
      1671
    4. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      41
      1592
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      156
      1586
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1341
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1028
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      942
    9. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      44
      913
    10. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      96
      910
    Aihe