Nukkuminen vaunuissa

Moi!! Mulla reilun 3kk ikäinen poika joka nukkuu suht hyvin vaunuissa päivisin parhaimillaan noin 2h ulkona. Sitten on päiviä ettei meinaa olleskaan alkaa nukkumaan kun vaunut pysähtyy, vaikka yritän kuinka heilutella ja ym. ni sit aina hetken päästä alkaa itkemään..miten teillä vauvanne nukkuvat ulkona? Se ois vaan äidillekkin huokasu tauko kun vauva nukkuis kunnon päikkärit ulkona. Oisko jotain keinoja ulkona nukuttamiseen?? Ja sit kun oon ottanu sisälle vauvan kun ei oon nukkunu ni ei oo ollut mikään hätä ei nälkä ei vaippa märkä ja ym..ni mistä voi johtua ettei hän ala sielä nukkumaan??
5427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lenkkien jälkeen, että jäiskö silloin pihaan nukkumaan...eli kun vauvalla on näitä unisyklejä, jolloin hän välillä nukkuu sikeämmin ja välillä havahtuu kevyempään uneen, niin yrittäisin jättää ne vaunut pihaan silloin paremman unen aikaan!!

Huomaatko vauvastasi sitä, koska se on toooosi syvässä unessa?

Meillä vauva nukahtaa parhaiten liikkuviin vaunuihin. Teemme niin, että lähdemme kävelylle ja käppäilemme niin pitkään, että nukahtaa ja sitten käännymme heti takas kotiin ja jätämme vaunut pihalle. Silloin nukkuu hyvin! Tai sitten kävelemme pidempään ja katsomme, koska vauva on syvässä unessa ja jätämme silloin vaunut pihalle!
Suoraan ei meilläkään vauva vaunuihin jää nukkumaan. Ja alkuun se oli pientä kokeilua, että milloin olis hyvä aika pihalle jättää.

Jos nukuttaisitkin vauvan sisälle, niin saisit ainakin tauon päivään!! Siis jotku unet...

Tsemppiä!!

Äänestä
  • Mulla on 1v joka ei ikinä nukkunut vaunuissa vauvana vaikka yritettiin kaikki. Nykyään max 30min jos sattuu rattaaseen nukahtamaan.

    Äänestä

  • ,,,,,, kirjoitti:

    Mulla on 1v joka ei ikinä nukkunut vaunuissa vauvana vaikka yritettiin kaikki. Nykyään max 30min jos sattuu rattaaseen nukahtamaan.

    meilläkin poika nukkuu tosi harvoin (yksin) ulkona.
    silloinkin pitää olla vaunut liikkeessä että nukahtaa. useimmiten tulee tehtyä n tunnin kävelylenkki jonka jälkeen poitsu saattaa vielä puoli tuntia torkkua itsekseen pihalla.

    gundi nukkuu tosi huonosti päikkäreitä sisällä. korkeintaan tunnin unet 1-2 kertaa päivässä.

    Äänestä

Meidän 6kk poika ei nukahda vaunuihin, jos vaunut ovat liikkeessä. Kävelylenkit vauvan nukuttamiseksi ovat turhauttavia. Innoissaan vaan katselee vaunuista puiden latvoja!:)

Muuten kyllä nukkuu esim, sisällä vaunuissa kunhan vaan ei vie ulos eikä hyssyttele.

Tunnin kävelylenkin jaksaa super-väsyynenäkin katsella taivaalle...huoh. Ja sit kun tullaan sisälle ja riisudutaan, niin jo alkaa uni maittaa!

En ole nukuttanut sitten ollanekaan poikaamme ulkona, koska oma sänky ja sisävaunut ovat parhaat nukkumapaikat. Ei kai se ulkona nukuttaminen mitään pakollista ole!?

Äänestä
  • ei kai se mikään pakko oo.
    onhan paljon esim. kerrostaloja yms. missä ei vaan yksinkertaisesti ole mahdollisuutta nukuttaa ulkona.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zara80 kirjoitti:

Moi!! Mulla reilun 3kk ikäinen poika joka nukkuu suht hyvin vaunuissa päivisin parhaimillaan noin 2h ulkona. Sitten on päiviä ettei meinaa olleskaan alkaa nukkumaan kun vaunut pysähtyy, vaikka yritän kuinka heilutella ja ym. ni sit aina hetken päästä alkaa itkemään..miten teillä vauvanne nukkuvat ulkona? Se ois vaan äidillekkin huokasu tauko kun vauva nukkuis kunnon päikkärit ulkona. Oisko jotain keinoja ulkona nukuttamiseen?? Ja sit kun oon ottanu sisälle vauvan kun ei oon nukkunu ni ei oo ollut mikään hätä ei nälkä ei vaippa märkä ja ym..ni mistä voi johtua ettei hän ala sielä nukkumaan??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu