Kun ollaan EU:ssa niin lienee mahdollista hakea lainaa jossain muussa EU maassa toimivasta pankista? Meinaan sitä että jos Suomessa käyvät pankit ahneiksi hillittömine marginaaleineen ja jostain saisi edukkaammin. Kuka tietäsi?
Lainaa EU alueelta?
Onnistuuko?
4268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä se periaatteessa mahdollista on. Harvat pankit kuitenkaan ottavat ulkomailla sijaitsevaa asuntoa vakuudeksi esim. vakuusarvon määrittelyn vaikeuden vuoksi. Lisäksi suomalaiset pankit ovat suht hyvässä kunnossa muiden maiden pankkeihin nähden. Nämä nykyiset 0,5-0,7 marginaalit ovat siis halpoja, enkä usko että matalampaa tasoa löytyy mistään muualtakaan.
Asumme vakituisesti ulkomailla (keski-Euroopassa) ja aiomme ostaa Suomesta asunnon. Ainakin meille täkäläinen pankki sanoi että ei missään olosuhteissa suostu antamaan lainaa jos ainoana vakuutena on toisessa maassa sijaitseva asunto tai kiinteistö.
Jos meillä olisi ollut vakuutena esim. täällä sijaitseva talo, niin sitten olisi lainaa tietysti irronnut. Monikin täällä ottaa asuntolainaa esim. asunnon ostamiseen Espanjasta, ja laittaa asuntonsa/talonsa täällä vakuudeksi.
Ei suomalainen pankkikaan hyväksy vakuudeksi ulkomailla olevaa asuntoa/kiinteistöä. Eli jos haluaa vaikkapa ostaa Saksasta talon, niin lainaa ei saa tuon talon vakuutta vastaan, vaan pitää olla jotain vakuutta, joka on realisoitavissa Suomessa.
kerrankin taitaa olla niin että suomesta saa lainat halvimmalla, ainakin täällä saksassa lainakorot on selkeästi korkeammat.