oon miettinyt tässä että uskallanko luottaa pelkkään kondomiin poikaystävän kanssa.en halua käyttää e-pillereitä,koska olen kuullut niistä negatiivisia juttuja.minusta tuntuu että kaikki muut tytöt syö pillereitä.onko tämä totta?tytöt kertokaa..pieni gallup.kertokaa ikänne ja että käytättekö pillereitä vai pelkkää kondomia.vai jotain muuta?
minä olen siis 18 ja pohdin riittääkö kondomi.
anteeksi sekava teksti:D
minä olen siis 18 ja pohdin riittääkö kondomi.
anteeksi sekava teksti:D
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitään prosenttia kuinka varmasti kortonki toimii, ei voi määrittää. Sekun riippuu käyttäjästä. Jos kondomin laittaja ja käyttäjä tietää mitä tekee on se melko varma keino.
Olen käyttäny pillereitä kohta vuoden, enkä ole mitään negatiivista niissä huomannut. Jos jotain negatiivista on, on syytä vaihtaa merkkiä.
Tässä sinulle hyvä puoli pillereissä! Ne ovat TÄYSIN ilmaisia tytöille aina 20-vuotiaaksi saakka, joten halvemmaksi tulee. Kondomit ovat muutenkin kallis vaihtoehto, jos harrastaa seksiä säännöllisesti.
Olen 15-vuotias.
Mä kokeilin kolmea eri pillerimerkkiä ja kaikista tuli tosi voimakasta pahoinvointia. Johtunee siitä, että olen melko herkkävatsainen. Sitten siirryin ehkäisyrenkaaseen ja sitä suosittelen kyllä kokeilemaan! Ei tarvitse muistaa joka päivä pillereitä, jos on taipumusta unohduksiin ja hormonimäärä on paljon pienempi ja tehoaa paikallisesti. Lisäksi teho on yhtä hyvä kuin e-pillereilläkin.
Kavereillani, jotka ovat pitempään seurustelleet, harvemmin on käytössä muuta kuin kondomi, vaikka tässä 18-20 ikävuoden välillä ollaankin. Itse valitsin hormonaalisen ehkäisyn, koska kortsu aiheutti hankaumia. Kondomi on kyllä ihan luotettava ehkäisyväline ja kyllä sen huomaa, jos se hajoaa. Pitää vain olla huolellinen käytön kanssa.
Ainakaan täällä Tampereella tuo ei pidä paikkaansa, että pillereitä ilmaiseksi saisi. Ekat 6kk ovat ilmaisia, mutta sitten on maksettava normaalisti. Voihan olla, että eroja on paljonkin kuntien välillä.
Eli siis täälläkin päin nuo pillerit maksavat. Tosin en itse käytä kun olen parisuhteen mies, mutta tiedän kyllä tyttöystäväni niistä maksavan. Olemme 20-vuotiaita ja käytetty pillereitä alusta asti kun olemme seksiä harrastaneet. Oikeastaan kumin jätimme pois vasta joskus 8kk seurustelun jälkeen.
Kondomit eivät edes ole niin kallis vaihtoehto loppujen lopuksi. 24kpl saa jopa kympillä. Eli en nyt tiedä että jos sitä päivittäin kuukauden seksiä harrastaa niin onko se kymppi kuussa liikaa (kuukautiset sit vie sen lopun ajan siitä kuukaudesta, tiedän että kuussa on 30 päivää)
Mutta kaikki nyt tietää et jos on nymfo niin pillerit tulee halvemmaksi :P
Ensinnäkin minun mielestäni e-pillereiden negatiiviset sivuvaikutukset ovat olleet hyvin paljon esillä ja niistä puhutaan kaikkialla. Oikeasti vain yksi sadasta e-pillereiden käyttäjästä saa niistä sivuoireilua, joten suurimmalle osalle ne ovat täysin sopiva ehkäisykeino. Vain kokeilemalla se selviää.
E-pillerit eivät suinkaan ole ilmaiset alle 20-vuotiaalle. Kunnasta riippuen ensimmäiset 3-9 kk ovat ilmaiset (ns. näytepakkaus). Omassa kaupungissani kunta kustantaa ensimmäiset 3 kk, jonka jälkeen pillerit joutuu itse maksamaan. Pillereiden hintaeroissa ei juurikaan ole suurempia eroja, kaikki kustantavat suunnilleen reilu 10 euroa kuukaudessa.
"24kpl saa jopa kympillä."
Seksipankista saat vähintään 50 euron tilauksen yhteydessä 50 kpl kondomeja ilmaiseksi. Jos et tilaa 50 eurolla, niin sitten 13 kpl kondomeja 1 euron. Halpaa on.
"Eli en nyt tiedä että jos sitä päivittäin kuukauden seksiä harrastaa niin onko se kymppi kuussa liikaa (kuukautiset sit vie sen lopun ajan siitä kuukaudesta, tiedän että kuussa on 30 päivää)"
Ai eikö kuukautisten aikana harrasteta seksiä? Kyllä meillä harrastetaan, miksei harrastettaisi.
"Seksipankista saat vähintään 50 euron tilauksen yhteydessä 50 kpl kondomeja ilmaiseksi. Jos et tilaa 50 eurolla, niin sitten 13 kpl kondomeja 1 euron. Halpaa on."
En nyt jaksanut oikeasti selata kaikkia tarjouksia läpi... Sanoin vaan että ei se kallista ole...
"Ai eikö kuukautisten aikana harrasteta seksiä? Kyllä meillä harrastetaan, miksei harrastettaisi."
No ei ainakaan meillä harrasteta ja tiedän monta muutakin paria joissa nainen ei sillon suostu... Eli riippuu tapauksesta.