Leikattu vanhatyttö 13 v alkanut kahden viikon aikan pissailleen paljon, kerta viikossa ei hiekanvaihto enään riitä. Kipeältä ei tyttö muuten tunnu. Pahinta pelätessä, onko vika munuaisissa ja mitä sitten? Onko tietoa/kokemusta muilla? Tietääkö kukaan missä Tampereella löytyy vastaavista vaivoista tietävää eläinlääkäriä sellaista kissoihin erikoistunutta?
Munuaisvaivaa?
huolestunut isi
2305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei
Itselläni on 12-v. leikattu tyttö, jolla on tänä syksynä ollut kahdesti virtsatietulehdus. Virtsakiviä/-kiteitä ei ole, ja eläinlääkäri sanoi, että jos tulehdus vielä uusii tai runsas juominen jatkuu, pitää katsoa munuaisarvot veri- ja virtsanäytteistä. :-( Kovasti nyt toivotaan, että kyse olisi vain virtsatietulehduksesta.
Uskoisin, että kaikki eläinlääkärit tietävät aiheesta jotain, ja ilmeisesti ensimmäinen asken on virtsa- ja verinäyte ja mahdollisesti röntgen virtsakivien tsekkaamiseksi. Kannattaa soittaa lääkärille nopeasti, että saatte homman alkuun.
minulla oli 15v kissa joka meni heikkoon kuntoon parissa kuukaudessa. ensin tuli outo patti suuhun ja se parani antibiootilla sitten runsasta pissaamista joka puolelle ja valtava veden juonti... tulehdusarvot olivat korkeat joten taas antibioottia...virtsakiviä tuli pariin otteeseen ja koitin kaikkeni sen parantamiseksi, mutta kissa vain heikkeni. eläinlääkärissä käytin sitä useasti viim kuukauden aikana. välillä oli parempia aikoja ja tuntui jo että se paranee mutta luulen että munuaiset pettivät ja tein elämäni raskaimman päätöksen:(