Minulla on Elisan syksyllä kaupittelema ASUS-EeePC 4G, jossa PC-nimestä huolimatta pyörii Linux. Sis.rak. teksturina on OpenOffice, ja mukana on sinänsä lukuisia fontteja. Mutta kuinka ollakaan, siitä (tietenkin) puuttuvat kaikki ne joita välttämättä haluaisin käyttää, sellaiset kuin Charter, Egyptienne ja Optima...
Onko helppoa keinoa, jolla koneeseen pystyisi asentamaan TrueType-fontteja? Onko käyttiksessä piilossa jokin komento jolla homma hoituu käden käänteessä? Vai onko tyydyttävä Arialiin, Century Schoolbookiin, Palatinoon ja Times New Romaniin?... Ilman kokemusta en mielelläni käy Linuxiin käsiksi (olkoonkin että Dossia käsittelen sujuvasti)!
Onko helppoa keinoa, jolla koneeseen pystyisi asentamaan TrueType-fontteja? Onko käyttiksessä piilossa jokin komento jolla homma hoituu käden käänteessä? Vai onko tyydyttävä Arialiin, Century Schoolbookiin, Palatinoon ja Times New Romaniin?... Ilman kokemusta en mielelläni käy Linuxiin käsiksi (olkoonkin että Dossia käsittelen sujuvasti)!
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Minulla on Elisan syksyllä kaupittelema ASUS-EeePC 4G, jossa PC-nimestä huolimatta pyörii Linux."
Xandroshan siinä, henkilökohtaisten tietokoneiden käyttis. On kyllä varsin riisuttu käyttis.
"Onko helppoa keinoa, jolla koneeseen pystyisi asentamaan TrueType-fontteja?"
Ehkä Xandrosin omista paketeista löytyy fonttipaketteja. En nyt tarkemmin osaa neuvoa miten se Xandrosissa laitetaan koska tilasin oman Asus EEE:n vasta eilen. Fontit kuitenkin taitaa asua kansiossa /usr/share/fonts/truetype että jos sinne kopioi niin varmaan toimii.
Hupsis! Löysin Kirjasinasentajan, tosin samalla tavalla kuin netin pornosivuilta mitään löytää eli puoliksi vahingossa. Toimii. Sain Charterin, Egyptiennen ja Optiman siirretyksi - mikä helpotus!
Windowsissa pyörivän ja Asuksessa olevan OpenOfficen rivitys ei vain aina toimi samalla tavoin, joten tavutettua tasapalstaa ei saa yhtäpitäväksi.
No, Asus toimii nettiselaimena ja muistivihkona, siihenhän riittää aika riisuttukin käyttis. Hyötytyö tehdään ykköskoneella (Acer Asperiini, hinta 549 euroa alkuvuodesta 2006). Työtiedostothan kulkevat sujuvasti muistitikulla. (Elisa muuten kauppasi estottomasti Asuksen käyttistä Linuxina.)
Poimia yksinkertaisesti windowsistakin, jos sellaien on kotona. Kopioi fontit ja asenna tuolla asentimella. Wanha tapa siihen aikaan kun ilmaisfontteja oli vähän saatavilla.
Voi olla vanha tapa, mutta on laiton.
"(Elisa muuten kauppasi estottomasti Asuksen käyttistä Linuxina.)"
Kuluttajat tuosta asioiden sekoittamisesta vain kärsivät kun nykyäänhän suurin osa käyttöjärjestelmistä tai laitteista toimii Linuxia käyttäen. Kuitenkin jollain Nokian Maemolla ja Asuksen räätälöimällä Xandrosilla on eroa kuin yöllä ja päivällä. Niin ja onhan se Googlen Android myös linux, meikäläisen ykköskoneen erittäin monipuolinen Ubuntu on linux, Tomtomin navigaattori on linux.. Ei noista kohta tajua kukaan enää mitään että mitä ostavat.
Asianomaisellahan on windowslisenssi!
Aiemmin saanut MS:ltä ladattua nettifontit oli konetta eli ei ilmaiseksi.
...silmä tarkkana Corelin fontti- ja leikekuva kokoelmien varalta! Muutamalla kympillä voi saada satoja fontteja ja leikekuvia, joihin ei mitään erillisiä lisensejä sitten tarvitse.
Tuo Optima kun ei taida olla Microsoftin fontti, joten eivät taida voida jakaa sitä ilmaiseksi.
Ja kannattaa lukea myös niiden fonttien lisenssiehdot, ei mitä tahansa saa miten moneen koneeseen tahansa asentaa.