Ennenkin uhreja näin kerrotaan--->Leppävirran torstainen kuolonkolari sattui tieosuudella, joka on vuodesta 2006 lähtien vaatinut kuusi uhria. "Mutkainen. Mäkinen. Kapea. Erittäin huono näkyvyys", luonnehtii komisario Jyrki Haapala Varkauden poliisista Valtatie 23:n tieosuutta.
Että eiköhän jätetä rekakusken syyttely sikseen mitä näillä palstoilla on eniten.
Huom tie oli jäinen ja sohjoinen, Yllätys kun taaskaan tiehallinto ei ole hoitanut hommia, missä ovat olleet aura-autot tai hiekka/suola-autot??? itse mitä olen ajellut yöllä 03-08 aikana niin ainuat autot mitä on ollut niin on ollut hinausautoja kiskomassa h-autoja mehtästä..
leppävirrantie
6
813
Vastaukset
- olen ajanut
tätä tietä satoja kertoja todella pahoissa keleissä ja aina on auto pysynyt tiellä, eikä "heittelehtinyt". Eiköhän jätetä nämä "keli syyttelyt" omaan arvoonsa. Suomessa nyt vaan on välillä lunta ja sohjoa. Ei pidä lähteä tien päälle, jos ei hallitse ajoneuvoaan.
- Kiikari
On kohtuutonta syytellä, keliä tai tienkuntoa.
Syyt ovat syvemmällä,liian hyvät autot ja niiden
hallinta sekä vääränlainen kouluutus.Nämä nousevat ensinmäisinä mieleen.Yhdeksänkymmentä
luvulla,oli väli Rajajooseppi-Murmans vähän heikossa kunnossa. 240 km ja 8 tuntia kesät talvet
eikä noita"liikenne onnettomuuksia" paljon tapahtunut.Ensinnä Venäjän lain säädäntö oli teho-
kas ennalta ehkäisevä vaikutus ja toisaalta tien
kunto,mutta kuormat meni perille aikataulussa.
Suomessa on tie olleet vastaavassa kunnossa viisi-
kynnenluvulla.Etsikää syitä muualta. Ei tuossa sen huonompi näkyväisyys ole kuin monella muullakaan tiellä. Mäkinen, mutkainen ja kapea se kyllä on, ja etenkin talvisin myräköiden aikaan monesti suht v-mäinen ajettava. En ihmettele yhtään että siellä aina välillä kolisee.
"Jäinen ja sohjoinen" voi kyllä edesauttaa tuollaisissa haavereissa, mutta vahinko on tapahtunut ja tuskin sitä on tahallaan tehty. En tiedä minkä verran yhdistelmä on heittelehtinyt, mutta eipähän sen ole paljoa tarvinnut viurahtaa niin jälki voi olla tuollaista. Ja jälkiviisastelu etenkin syyttelyn muodossa on typeryyttä - vaikka asioista onkin hyvä keskustella.- ootteko tyhmiä?
Hei ääliöt, ei se nopeudenrajoitin tarkoita sitä että on koko ajan ajettava maksiminopeutta, vaan sen tehtävänä on rajoittaa maksiminopeus.
-tai olisi, mutta valitettavan usein se on poistettu käytöstä. - vaatinut jne.
Henkilöauto pyörähti katolleen Leppävirralla
14:39 (Päivitetty 16:52) Merja Raatikainen
Henkilöauto suistui tieltä Sorsakoskentiellä Leppävirralla sunnuntaina aamupäivällä. Auto pyörähti onnettomuudessa katolleen.
Autoa kuljettanut paikkakuntalainen nainen ja kyydissä olleet matkustajat selvisivät ulosajosta ehjin nahoin.
Tien pinta oli tapahtuma hetkellä erityisen liukas. Onnettomuuteen ei liity alkoholia- kaksi+kaksi
Ei siinä talvea tarvitse, kun autonkaataa.
Ehkä oppi autas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens2324123Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o1643632EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt3122905Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2702406Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812026Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin461834Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva461782Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.581751Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b591516Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu721430