leppävirrantie

vaatinut

Ennenkin uhreja näin kerrotaan--->Leppävirran torstainen kuolonkolari sattui tieosuudella, joka on vuodesta 2006 lähtien vaatinut kuusi uhria. "Mutkainen. Mäkinen. Kapea. Erittäin huono näkyvyys", luonnehtii komisario Jyrki Haapala Varkauden poliisista Valtatie 23:n tieosuutta.


Että eiköhän jätetä rekakusken syyttely sikseen mitä näillä palstoilla on eniten.

Huom tie oli jäinen ja sohjoinen, Yllätys kun taaskaan tiehallinto ei ole hoitanut hommia, missä ovat olleet aura-autot tai hiekka/suola-autot??? itse mitä olen ajellut yöllä 03-08 aikana niin ainuat autot mitä on ollut niin on ollut hinausautoja kiskomassa h-autoja mehtästä..

6

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen ajanut

      tätä tietä satoja kertoja todella pahoissa keleissä ja aina on auto pysynyt tiellä, eikä "heittelehtinyt". Eiköhän jätetä nämä "keli syyttelyt" omaan arvoonsa. Suomessa nyt vaan on välillä lunta ja sohjoa. Ei pidä lähteä tien päälle, jos ei hallitse ajoneuvoaan.

    • Kiikari

      On kohtuutonta syytellä, keliä tai tienkuntoa.
      Syyt ovat syvemmällä,liian hyvät autot ja niiden
      hallinta sekä vääränlainen kouluutus.Nämä nousevat ensinmäisinä mieleen.Yhdeksänkymmentä
      luvulla,oli väli Rajajooseppi-Murmans vähän heikossa kunnossa. 240 km ja 8 tuntia kesät talvet
      eikä noita"liikenne onnettomuuksia" paljon tapahtunut.Ensinnä Venäjän lain säädäntö oli teho-
      kas ennalta ehkäisevä vaikutus ja toisaalta tien
      kunto,mutta kuormat meni perille aikataulussa.
      Suomessa on tie olleet vastaavassa kunnossa viisi-
      kynnenluvulla.Etsikää syitä muualta.

    • Ei tuossa sen huonompi näkyväisyys ole kuin monella muullakaan tiellä. Mäkinen, mutkainen ja kapea se kyllä on, ja etenkin talvisin myräköiden aikaan monesti suht v-mäinen ajettava. En ihmettele yhtään että siellä aina välillä kolisee.

      "Jäinen ja sohjoinen" voi kyllä edesauttaa tuollaisissa haavereissa, mutta vahinko on tapahtunut ja tuskin sitä on tahallaan tehty. En tiedä minkä verran yhdistelmä on heittelehtinyt, mutta eipähän sen ole paljoa tarvinnut viurahtaa niin jälki voi olla tuollaista. Ja jälkiviisastelu etenkin syyttelyn muodossa on typeryyttä - vaikka asioista onkin hyvä keskustella.

    • ootteko tyhmiä?

      Hei ääliöt, ei se nopeudenrajoitin tarkoita sitä että on koko ajan ajettava maksiminopeutta, vaan sen tehtävänä on rajoittaa maksiminopeus.
      -tai olisi, mutta valitettavan usein se on poistettu käytöstä.

    • vaatinut jne.

      Henkilöauto pyörähti katolleen Leppävirralla
      14:39 (Päivitetty 16:52) Merja Raatikainen

      Henkilöauto suistui tieltä Sorsakoskentiellä Leppävirralla sunnuntaina aamupäivällä. Auto pyörähti onnettomuudessa katolleen.

      Autoa kuljettanut paikkakuntalainen nainen ja kyydissä olleet matkustajat selvisivät ulosajosta ehjin nahoin.

      Tien pinta oli tapahtuma hetkellä erityisen liukas. Onnettomuuteen ei liity alkoholia

      • kaksi+kaksi

        Ei siinä talvea tarvitse, kun autonkaataa.
        Ehkä oppi autas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4321
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      110
      4069
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      161
      2631
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2527
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2387
    6. 135
      2132
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2087
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      50
      1973
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      63
      1730
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1730
    Aihe