EasyJetin uusi kesäaikataulu antaa nyt paremmat edellytykset vaihtoyhteyksiin mm. Espanjaan ja Portugaliin. Haluan Lissaboniin, mutta riittäkö vajaat 2 tuntia Gatwickissa vaihtoon?
Tässä aikataulu:
HEL - LGW 13:50 - 14:55
LGW - LIS 16:45 - 19:20
Pelkään vain, ettei se riitä. Toinen vaihtoehto on odottaa iltalentoa Faroon (18:15 - 21:05), tutustua etelärannikkoon ja vasta myöhemmin mennä Lissaboniin junalla.
Gatwick - lennonvaihto
2
509
Vastaukset
- halpamatkailija
Jos jatkat easyjetillä, niin seuraavan lennon check-in menee kiinni 40min ennen lähtöä. Kannattaa myös huomioida se, kummasta terminaalista lennot lähtevät (North/South).
Periaatteessa pitäisi ehtiä, mutta voi mennä tiukaksi jos tulee viivytyksiä. Nyrkkisääntönä kannattaa antaa itselleen aikaa 2 tuntia lentojen välillä. Kokeilemalla selviää :) Silloin ei tarvitse roikkua hihnoilla ja tekemällä OnLineCheckIn voit marssia lippusi kanssa suoraan turvatarkastukseen välittämättä lähtötiskin aikarajoista. Silloin riittää portin sulkuaika mahdollinen jono turvatarkastuksessa. Suosittelen. Säästät jopa tuliaiskrääsässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166300Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766105Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695770Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3433939Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452335Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151380- 121211
- 1821052
- 59857