nonia
youtubessa
842046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 84
Vanhimmat
ei kait vaan taas tää noni-hopotus ja noni-noni-noni ala parin vuoden hiljaiselon jälkeen?
Nonifanit putoilevat kuin kärpäset, nonijankutus alkaa olla loppumaan päin.
Kannattaa muuten tsekata vaikka Facebookista noniaiheisia ryhmiä. Suurin osa tyypeistä mainostaa, miten hyvin nonimyynnillä tienaa. Itse terveyseduista ei juuri puhuta. Miksiköhän? :)
Eihän kauppakaan mainosta tuoremehuja ihmeaineina ;)
rikastuu taytyy kai joku ostaakin sita? OLen ostanut ja myynnyt nonia noin 8 vuotta enka kylla ole rikastunut koska olen niin laiska etta verkostoa ei ole syntynyt. Jos joku on onnistunut siina - onnittelen... se ihminen on tehnyt kovasti toita ja joutuu tekemaan edelleen.
En luovu koskaan nonista.. se on parasta mita olen loytanyt luonnontuotteissa. Sama mielta on moni ystavani seka tuttavani. Sori,olen ulkomailla enka loyda suomalaisia kirjaimia.
Noni on minulle ilmaista. Verkostosta saan sen laatikon hinnan kuukausittain. Vähittäismyyntiä en ole harrastanut koskaan. Noni on parasta mihin koskaan olen törmännyt. Sen antama terveysapu on mittaamaton.
Pari kysymystä liittyen "todistukseesi":
"Verkostosta saan sen laatikon hinnan kuukausittain."
Paljonko on "laatikko"?
"Noni on parasta mihin koskaan olen törmännyt."
Miksi se on parasta mihin olet törmännyt? Kuulostaa lievästi liioittelulta.
"Sen antama terveysapu on mittaamaton."
Miten se on terveysauttanut sinua? Ja mistä se mahtaa johtua?
niihin jotka maksavat toisten "ilmaisia" mehuja. No se ei tietenkaan tee nonia huonommaksi ja olen kanssasi samaa mielta etta ihmemehu se kylla on.
Olen vasta törmännyt noniin 6 viikkoa sitten. Erikoisena pidän sitä, etten aiemmin ole havainnut minkään luontaistuotteen kohdalla näin selkeitä vaikutuksia. Päivä ilman nonia, jo ongelmat alkavat tuntua, mitkä noni pitää poissa.
Jälleen tyhjää puhetta...
"Erikoisena pidän sitä, etten aiemmin ole havainnut minkään luontaistuotteen kohdalla näin selkeitä vaikutuksia."
Eli? Mitä "vaikutuksia"?
"Päivä ilman nonia, jo ongelmat alkavat tuntua, mitkä noni pitää poissa. "
Eli? Mitkä alkavat tuntua?
Kaiken lisäksi sinä "todistajana" teit tyhjäksi olli vainaan kertoman nonista. Arvaatko mistä syystä?
Kauanko olet nonia käyttänyt?
Mitä se noihin minun kysymyksiin kuuluu, olenko "käyttänyt" nonia vai en?
Muutenkin kun sekamahun juomiseen viitataan sanalla "käyttänyt" alkaa täällä päässä kuulostamaan siltä, että puhutaan paskaa. :-)
No juu en todellakaan ole "käyttänyt" noni tasan kertaakaan, kuten fiksumpi oisi voinut jopa kysymyksistäni päätellä. Olisikohan niin, että kyselin "vaikutuksista" nimenomaan siksi, että minua kiinnostaa se miten noni "toimii"???
sitten varsinainen noni asiantuntija....hihi
Vai oikein kiinnostaa miten noni toimii? Jopa vitsin murjasit. Siitä halusta ei ole piirunkaan vertaa viitteitä. Jahkaaja, tyhjän jauhaja olet perustuksiasi muöten.
Hyvin todennäköisesti tiedän kasvista nimeltä noni huomattavasti enemmän kuin mitä sinä. Nämä tietoni laittavatkin minut nimenomaan kysymään, että mikä on se asia mikä nonissa pitäisi vaikuttaa johonkin ja minkä takia.
Kiitos arvokkaasta, sanoisinko jopa tyylikkäästä, panoksestasi jumaloimaasi ihmemehua koskevaan ketjuun. Nonikansa läpyttää karvaisia kämmeniään yhteen rytmikkäästi. :-)
Nonista tietämättömät ikuisen elämän tavoittelijat, jumaloivat sinua uskomattoman kielellisen ilmaustaitosi johdosta. Jatka samaa rataa.
Hah hah, mistäs sinä tiedät, mitä kukakin tietää? Vai on suuret luulot itselläsi, heh heh. Tietämyksesi ei kovin kummoiselle ole osoittautunut.
Kuule, vanha viisaus on, että samankaltaisuus yhdistää, ja auttaa ymmärtämään, eikö niin?
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000001093&posting=22000000040239160
No sanopa mika kirjoittamani on saanut sinut kirjoittamaan lauseen "Tietämyksesi ei kovin kummoiselle ole osoittautunut.".
Voin kertoa sinulle vastikkeena muutaman nasevan nonistin "faktan", tältä ja muilta palstoilta.
Siksikö kun et saa itseäsi viisaampia "leikkimään" kissaa ja hiirtä kanssasi ?
Mitähän tuo aivopieru taas tarkoitti?
"Siksikö kun et saa itseäsi viisaampia "leikkimään" kissaa ja hiirtä kanssasi ? "
Täysin järjetön kommentti, jota kukaan normijärjellä varustettu, ei olisi kehdannut julkaista.
Minua ei kiinnosta tippaakaan saada yhtään ketään "leikkimään kissaa ja hiirtä kanssani".
Päinvastoin minua ottaa päähän mehukauppiaat, joilla ei tosiasiassa ole sanottavanaan mitään fakta tietoa nonista. Tätä "tietämättömyyttä" sitten peitellään juurikin oman kirjoituksesi tasoisilla höpinöillä, jotka ei liity mitenkään noniin, tai yhtään mihinkään aiemmin käytyyn keskusteluun.
Sinulle on tuhansittain kerrottu nonista ja käyttäjtkin näyttäneet kertovan, mitä se heille on vaikuttanut, mutta Sinulle ei kukaan ole kertonut mitään. Voi hyvänen aika sentään. Taidat hokea tuota samaa hokemaasi loputtomiin. Siitähän on tullut Sinulle suoranainen MANTRA.
Yksikään "kerrottu asia", millä nonin mahdollista funktionaalisuutta on yritetty minulle kuvata, ei ole ollut millään muotoa fakta. Myös sinä tiedät sen. Et myöskään osaa kertoa yhtään seikkaa, miksi noni vaikuttaisi mihinkään. Jos joku tietäisi esim., että nonissa on joku aineosa, joka vaikuttaa mahdollisesti johonkin, niin asia olisi melkoisen helppo kertoa. Miksi näin ei kukaan tee?
Miksi, koska, kukaan, voi voi sentään. Onpa elämä vaikeaa.
muitakin luontaistuotteita kaytetaan hyvilla tuloksilla eika kukaan vaadi niista mitaan tieteellisia tutkimuksia. Miksi nonista pitaisi esittaa niita? Nonia on tutkittu EU:ssa ja todettu etta se EI sisalla mitaan terveydelle vaarallisia aineita. Se riittaa ainakin minulle koska noni ON todella ihmetuote joka pitaa monet kivuliaat oireet poissa. En voinut ottaa pulloni mukaan ulkomaille jossa olen nyt kolmatta viikkoa ja huomaan kylla eron. Joudun nyt syomaan kipulaakkeita. Hyvaa Joulua sinne Suomeen....
Niin on, noni on aivan erinomainen kivuntappaja. Millään kipulääkkeellä ei ole ollut näin hyvää käytännön vastinetta.
En ymmärrä, miksi Sinulle pitäisi yrittää kuvata yhtään mitään. Pidätkö itseäsi "kunkkuna"? Se on Sinun asiasi selvittää ne tiedot, mitä haluat, jos et jo valmiita tietoja kerran hyväksy.
Siittä vaan, noni laboratorioon ja tutkimuksesi käyntiin. Jäädää niitä odottelemaan!!!
Amerikassakin. Ophrakin sanoi juovansa sita ja voi hyvin....
Jatkan tässä, kun meni edellinen kekustelu pitkäksi.
"noni on luonnon tuote"
Älä? Oletko ihan tosissasi? Tuliko nyt ensimmäinen fakta joka pitää paikkansa. Taisi tulla. Nyt olen valmis hyväksymään yhden nonifaktan, eli noni on siis luonnon tuote. Muita luonnontuotteihan ei juurikaan maapallolla esiinny.
"muitakin luontaistuotteita kaytetaan hyvilla tuloksilla eika kukaan vaadi niista mitaan tieteellisia tutkimuksia."
Harvasta on kerrottu vastaavia satuja kuin nonista. Aloe vera taistelee samoista markkinoista ja tarinoista. Myyntitykit ovat jopa toistensa kimpussa.
"Miksi nonista pitaisi esittaa niita?"
No siksi, että jos siinä olisi yhtään mitään mitä on "todistuskerrottu", niin sitä oltaisi tutkittu ihan järjettömän tarkkaan, vaikuttavat aineet olisi eristetty ja hyödynnetty oikeasti tehokkaasti. Nyt näin ei kenelläkään kiinnosta tehdä. Syyn tiedät. Mitään ihmeaineita siinä ei ole.
"Nonia on tutkittu EU:ssa ja todettu etta se EI sisalla mitaan terveydelle vaarallisia aineita."
Nimenomaan näin, kuka on muuta väittänyt?
"Se riittaa ainakin minulle koska noni ON todella ihmetuote joka pitaa monet kivuliaat oireet poissa. En voinut ottaa pulloni mukaan ulkomaille jossa olen nyt kolmatta viikkoa ja huomaan kylla eron. Joudun nyt syomaan kipulaakkeita. Hyvaa Joulua sinne Suomeen...."
Miksi et voinut ottaa lekkeriä mukaan? Mikä maa kieltää nonin tuonnin maahan ja miksi se näin tekee? Epäilen että nyt taisi lipsahtaa pieni "valkoinen valhe". :-)
Olet näemmä saanut taas nonilyylit pillastumaan "vaikeilla" kysymyksilläsi. :)
On se hassua, miten he eivät kykene vastaamaan yhteenkään konkreettiseen kysymykseen nonista, vaan pitää toistaa sitä verkoston opettamaa "On se nonni mehhu ihme tuote, kyl mulla kaiki vaivat läks heti" -jankkausta vailla mitään oikeaa tietoa. Surullista, mutta suorasääristen joukkoon näyttävät liittyvän keskivertoihmistä nopeammin. :)
kerron ensimmäisenä, että en käytä nonia enkä tiedä sen vaikutuksista ankä vaikuttavista aineista.Ihmettelen kovasti mikä sinua häiritsee siinä nonissa, jos joku saa siitä apua sehän on hyvä asia ei hän varmasti ala jankata mitä tieteellistä näyttöä siitä on vaan on onnellinen jos on saanut apua vaivoihinsa jos se on kuvittelua niin vaivojen väheneminen on tärkeintä, annetaan jokaisen elää omalla tavallaan. Jos sinua kiinnostaa tutkia nonia niin voithan viedä tutkittavaksi johonkin laboratorioon, se maksaa tietysti mutta saat tietoa jonka voit kertoa täällä.
Skepsis-Jantterit ovat niin agressiivista sakkia, ettei heiltä keskustelu suju. Ainoa tapa heillä keskusteluun on haukkua, halveerata, ivata.
Tuolla aiemmin syksyllä esiintyvässä Herbalife haukkumaketjussa heitin heille vastakkaisia näkökulmia, niin herran jestas sitä raivoa.
Minua haukuttiin kuoleman kauppiaaksi, epätoivoiseksi myrkyn myyjäksi, joka yrittää autotallinsa saada tyhjäksi. Kuitenkaan en ole koskaan Herbalifessä ollut mukana, enkä näin tilannut en purkin purkkiakaan.
Niin te Skpesis-Jantterrit itse sahaatte itseänne silmään, kun ei ole kykyä keskusteluun. Kaikki jotka eivät hauku ja herjaa ovat mielestänne juuri niitä asianosaisia, joista vitestiketjunne on aloitettu. Niin yksinkertaista sakkia olette.
Turhaa lässytystä. Järjetöntä vedota johonkin "skepis" -hömppään, kun itse kauppaa kamaa minkä vaikutuksia ei voi kertakaikkiaan mitenkään todentaa olevan olemassa. Jos joillakin huuhaatuotteillanne olisi puoliksikaan lupaamianne "tehoja", niitä tutkittaisiin takuuvarmasti ympäri maailman, mutta näin ei tehdä. Sinä tiedät syyn todella hyvin, eikö vain?
"Niin te Skpesis-Jantterrit itse sahaatte itseänne silmään, kun ei ole kykyä keskusteluun."
Luepa näiltä sivuilta minua vastaaan nostettuja "asiallisia" keskusteluja. Aihealueellekin on ihan sama, koska luontaishipit eivät suostu aiheista puhumaan. He hyökkäävät vain paniikissa jokaisen arvostelijan/kysyjän kimppuun.
Vai niin. Sinulle ilmeisesti se halveeraava ivaava kirjoitustyyli on normaalia. Mitenkään normiilille ihmiselle ei sellainen menettelytapa kuulu.
elintarvikkeeksi koska se ei ole luontaistuote vaan luonnontuote, sita ei varmaan monetkaan tieda. Noni on taatusti maailman eniten tutkittu hedelmatuoremehu. Aloe vera ehka aika lahella. Nonista on loydetty monia hyvia aineita josta on yritetty tehda laakettakin mutta ei onnistettu koska se on sellaisena kaikesta paras. Kukaan ei tarvitse tuntea itsensa huijatuksi jos juuri hanelle ei noni sovi koska ainakin Tahitian Nonilla on 3kk takuu. Siis voi pyytaa rahat takaisin jos ei toimi. Aloessakin on muistaakseni samat edut. Luontaistuotekaupassa ei tallaisia etuja saa.
Sanos muuta! Luepe vielä omasi ja minun edellinen kirjoitus uudestaan, niin tajuat mistä puhuin. On nimittäin ihan sama mitä teille sanoo, niin aiheesta, eli tällä kertaa nonista, ette suostu puhumaan.
Nimimerkillä "kaikkia keskustelu tapoja kokeillut"
Joo nonista, olet kyllä kaikki saastaistet keskustelutavat kokeillut. Asiallisuus on kaukana Sinusta. Niin kaukana kuin pippuri kasvaa.
No, kerropa omat kokemuksesi nonista, ja miten olet sen kohdannut elämässäsi?
Saastaiset keskustelutavat? Laitahan muutama esimerkki, vaikka parin vuoden ajalta.
ensimmainen viesti youtubesta, siina kerrotaan monista testeista USA:n uutisissa......
"Nonista on loydetty monia hyvia aineita josta on yritetty tehda laakettakin mutta ei onnistettu koska se on sellaisena kaikesta paras."
Nonia on tutkittu paljon, mutta on havaittu, ettei siinä ole mitään erityistä ja erityisen hyvin toimivaa. Tämän faktan tiesitkin. Nonista "löydetyistä aineista" ei myöskään ole "yritetty tehdä" lääkkeitä. Tämänkin tiesit. Voin toki kumota nuo perustelemalla väitteesi, mutta tiedän jo nyt, ettet siihen pysty. Sorry, tuo juna meni jo ja myyjille jäi pullovarastot, joita kukaan ei osta. Valitettavasti huijattavien määrä on jo varsin pieni.
Joka aamu nonijuna tulee uskollisesti. Käyttöaika ei vielä ole pitkä mutta mikään tuote ei ole antanut näin monipuolista vastetta kuin noni, niin allergiassa kuin kivussakin. Mitä kaikkea hyvää se vielä osoittaakin antavan. Alkavalta huuliherpekseltä noni ehti jo näin alkuvaiheessa taittaa niskat ja se katosi siihen alkuvaiheeseensa, jossa huuleen ensin tulee nuppineulan pään kokoinen kovettuma. Siitäpä se ei enää edennytkään rakkulavaiheeseensa. Eläköön NONI
Miten sen katson, kun se on syystä tai toisesta poistettu YouTubesta? Onkohan syynä armoton mainostut vai mikä lie?
"Käyttöaika ei vielä ole pitkä mutta mikään tuote ei ole antanut näin monipuolista vastetta kuin noni, niin allergiassa kuin kivussakin. Mitä kaikkea hyvää se vielä osoittaakin antavan."
Aika perustekstiä, et vain osaa tuota mainostustakaan. Nuo samat tyhjät lauseet on jo nähty niin monta kertaa, ettet kyllä saa ketään hyppäämään kyytiin tuolla. Tsemppaa nyt vähän, tai muuten sinulle jää liian iso varasto niitä turhia ja kalliita puteleita. Joko kyselit sukulaiset ja (nyt entiset) ystäväsi läpi, josko kukaan heistä lähtisi tukemaan sokerimehuharrastustasi?
koneesta poistettu? Ei ainakaan minun.....
SOKERIA.... eika ainakaan mina tarvitse mainostaa kenellekkaan nonia, sen tekevat minun tyytyvaiset asiakkaat. Kun lahdin ulkomaille minun pitikin ostaa isompi maaraa nonia kun asiakkaat varmistivat etta varmasti riittaa heille... En usko etta kenellakkaan ole mitaan suuria varastoja, siinakin huomaa etta et tieda asiasta mitaan ninkuin et siita laakejutustakaan.. tyhjaa puhetta vaan..
No juu, se oli vain väliaikaisesti poissa saatavista. Järkyttävä mainosvideo. Uskoitko tuon sisällön sen kummemmin pureksimatta?
Itse asiassa siinä, kuten myös muissa, mehuissa on sokeria, joista esim. tahitian noni on sekoitettu. Siihen ei ole lisätty sokeria, mutta sitä on reippaasti mehuissa itsessään. Paha asia se ei välttämättä ole, mutta siltikin mehu on sokeripitoista.
Siis mitä? Tottakait marjoissa ja hedelmissä itsessään on sokeria. Aiheuttaako Tahitian nonimehu sinulle jotain ongelmia? Miksi viittaat siihen kun ei ole ollut mitään puhetta mistään merkeistä? Suomesta saa monenlaista nonimehua.
Siinä on kuin onkin sokeria, vaikka tuo yksi koetti minulle väittää, ettei olisi. Herää kysymys, tietääkö hän tuosta mehustakaan yhtään mitään? :) Aivan, ei tiedä. Kukahan ottaa tehtäväksi nonikoirien kouluttamisen nyt, kun Odekin potkaisi tyhjää omiin juttuihinsa uskoen? Hiipuu kovasti tuo nonitouhu jo, äkkiä joku raapustamaan kirjaa tai paria vaikkapa marsunonista.
LISATTY SOKERIA EIKA MITAAN SAILONTAAINETTA....
Ai ei ole ollut juttua?
Otsikon sisältämä linkki YouTubessa on "Tahitian Noni Juice in the Media". Mistä siinä on sitten puhetta?
Toiseksi sanoin esim. joka taas tarkoittaa esimerkiksi. Ymmärtänet?
Puhutko nyt jostain merkistä? Nimittäin on olemassa "noneja" mihin noita molempia on listätty. Kannattaa mainita merkki, jotta sen sisältö on mahdollista selvittää.
Hah, mitä merkitystä sillä nyt on? Ei vaikuta toimivuuteen millään lailla, tai oikeastaan parantaa vain sitä.
Taisi kirpaista pahastikkin? Noni kun näet toimii.
11 % muita mehuja; mustikkaa, bousenmarjaa, rypälettä ja vadelmaa. Se ei siis ole sekoitettu, vaan siihen, eli NONIIN on sekoitettu. Etkö osaa lukea prosenttilukuja?
"Hah, mitä merkitystä sillä nyt on? Ei vaikuta toimivuuteen millään lailla, tai oikeastaan parantaa vain sitä. "
Siis mikä parantaa toimivuutta? Oli vissiin kyse siitä että elämöit minun maininneen nimeltä merkin "tahitian noni". Ei sen kummemmasta.
No ei ihan noin. Nyt kuitenkin puhun nimenomaan merkistä "tahitian noni". Se on valmistettu luontaisista aromeista, pakastetusta nonipurèsta, rypälemehusta, mustikkamehusta sekä vedestä.
89% PURISTETTU NONIHEDELMAA JA 11% MUSTIKKA- JA RYPALEMEHUA. VADELMAA JA BOYSEN SIINA EI OLE.
Mistä nuo prosentit on otettu?
verran mustikkaa ja rypaletta etta sita voi juoda koska noni sinansa maistuu tosi pahalta niin etta paljoakaan sita hedelman sokeria siina ei voi olla. Olen itse kysynyt Morindan (Tahitian noni)laboratoriosta USA:sta mita noni sisaltaa koska minulla on asiakas joka on allerginen vadelmalle ja joku vaitti etta siina on sita. Siis ei ole...
Sääli vaan, että se "toimii" niin, että käyttäjä uskoo huijaukset, käyttää tuotetta ja jättää lääkkeet pois... ja sitten kuolee ennenaikaisesti. Tämä oli todistettavissa myös erään "kirjailijan" kohdalla. :) Sorry, hävisit jälleen kerran. Itkettääkö jo?
Joka tapauksessa markkinoiden parhaan makuinen mehu.
Mitä allergioihin tulee, se ei pidä läheskään aina paikkansa, että jos tuotteessa on hivenen vaikka sitä vadelmaa, niin mitä suuremmalla todennäköisyydellä oireita siitä ei tulisikaan, koska noni sinällään näköjään vie allergisten oireet mennessään. On niin monta pahoin allergista, jotka ovat yllättyneet, että minne se allergia katosi, kun ovat ottaneet nonia.
Hyvää piehtarointimatkaa vain uskosi syövereihin. Rakkaussuhteesi tuntuu olevan aukoton moiseen uskontoon.
Toki, uskon nimittäin aivan vilpittömästi olevani hyvällä asialla, kun kumoan ahneiden nonilyylien valheita. Kuten nyt sinunkin. Et yksinkertaisesti ole tarpeeksi hyvä kirjoittaja tai ajattelija, jotta kykenisit saamaan ketään kyseisen tuotteen kannattajaksi. Jokainen itkupotkuraivarisi kaventaa leipääsi entisestään. Sorry, et vain voi voittaa.
Nonijuna meni jo, eikä nonista ole todistetusti apua ollut kenellekään. Näin se vain on, ja sitä et pysty kumoamaan mitenkään. Sinua fiksummatkin ovat yrittäneet, vaan tulos on ollut sama. Te ette yksinkertaisesti vain osaa.
Noni ei ole auttanut kenenkään allergiaankaan. Yritäpä kumota tämä väite. Mutta ai niin - et osaa. Tätäkään. Sorry, hävisit jälleen kerran.
Ei olekaan vadedelmaa...
moneesti erillaisiin oireisiin. Yhdella asiakkaallani oli psoriasista ollut paanahassaan montakymmenta vuotta ja VAIN nonia juomalla muutaman kuukauden oli psoriasis havinnyt. Ennen paranemista han kavi tuskallisen prosessin lapi kun psoriasis paheni mika on nonissa tavallista. Kutsutaan puhdistusprosessiksi. Nonihan ei PARANNA mutta poistaa oireet niinkuin monet laakkeetkin. Jos lopettaa laakkeen tai nonin ottaminen oireet palavat. Muutama vuosi sitten Marjaliisa Kirvesniemi kirjoitti etta noni oli ainoa "laake" joka auttoi haneen syvaan masennukseen. Minulle on kahdeksan vuoden aikana kertynyt todella paljon hyvia palautteita nonista niin etta jos joku minulle vaittaa etta noni on huijausta vaitan etta se ihminen ei todellakaan tieda siita mitaan.....
"Minulle on kahdeksan vuoden aikana kertynyt todella paljon hyvia palautteita nonista niin etta jos joku minulle vaittaa etta noni on huijausta vaitan etta se ihminen ei todellakaan tieda siita mitaan....."
Tai todellakin se ihminen on toisten ajatuksista ja mielipiteistä riippuvaiinen, JOHDATELTAVISSA oleva epäitsenäinen yksilö, jolla ei ole rohkeutta itse paneutua asiaan ja sitä kautta muodostaa oma käsitys asiasta.
...tai sitten valehtelet. Ainoa tutkimuksissa todistettu fakta on se, että nonista ei ole ollut kenellekään sen kummempaa etua kuin minkä tahansa muun mehun juomisesta. Näin se vain on, etkä muuta pysty todistamaan. Moni on yrittänyt, vaan ei ole onnistunut. Nyt sinä sitten voitkin toimia päänavaajana ja asettaa jonkin uhris... siis asiakkaasi tutkittavaksi niin, että katsotaan tilanne ennen nonin käytön aloittamista ja sitten käytön aikana. Tiedän kyllä, ettet uskalla tehdä sitä ja vetoat johonkin keksittyyn syyhyn. Nyt olisi kuitenkin oiva tilaisuus olla ensimmäinen ihminen maailmassa, joka todistaa nonista olevan todellista apua. Otatko haasteen vastaan?
Harvoinkkos tutkimuksia vääristellään? Se mitään uutta ole. Pikemminkin sääntö kuin poikkeus
"Tiedän kyllä, ettet uskalla tehdä sitä ja vetoat johonkin keksittyyn syyhyn. Nyt olisi kuitenkin oiva tilaisuus olla ensimmäinen ihminen maailmassa, joka todistaa nonista olevan todellista apua. Otatko haasteen vastaan? "
Aivan, et siis uskaltanut. Mietihän hiljaa itseksesi, miten tulitkin taas todistaneeksi, ettet itsekään usko palturiisi. Olipa se helppoa. Onko kenelläkään nonifanaatikolla uskoa asiaansa, vai onko se loppumaton ahneus ainoa kannustin?
nonista mitaan tutkimuksia, naanhan itse etta se toimii ja jos ei toimisi asiakkaani saisi rahat takaisin. En ole rikastunut nonimyynnista eika ole tarkoituskaan. Mitaan verkkojuttua en ole rakentanut. Itsekaan en ostaisi nonia joka maksaa 60 euro litra enka myisi toisillekkaan. Mutta tehan tiedatte kaiken? Ja minahan olen vain ahne valehtelija....
Niin ja se kaikkein viisain heitti jo (noni)lusikan nurkaan...
Ottaako koville se että nonista ei ole löytynyt yhtään mitään mikä puolustaisi sen "tehoja"? Erittäin ravinneköyhä ja pahanmakuinen se toki on. Varmaan sillä on helppo huijata tyhmiä ja kärsiviä.
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000404&posting=22000000040154001
Miljoonat ihmiset ympäri maapalloa todistavat, että noni todella toimii. Kukaan ei ostaisi tuotetta kovinkaan pitkään, jos se ei toimi.
Suomessakin kauimmin käyttäneet ovat 10 vuotta nonia käyttäneet, ja vannovat, etteivät koskaan lopeta, koska se antaa heidän terveydelleen niin paljon hyviä vaikutuksia. Siinä on todistetta kerrakseen.
Ja on ilo havaita, kun ihminen, joka on puolet elämästään kulkenut paksu psoriasis ihottuma ihollaan, vapautuu panssari-ihottuman vankeudesta. Tai astmaatikko, joka on joutunut vetämään "astmapiippua" varsinkin siitepöly aikana yhtenään, jos ulos menee, huomaakin olotilansa muuttuneen, ja ihmeekseen havaitsee, ettei olekkaan astmapiippua tarvinnut koko päivänä ja silti on puuhastellut kaiken päivää.
Ihan puhadasta taru. Mistään ei löydy sellaisia sairaskertomuksia, että mainitsemasi asiat ovat oikeasti tapahtuneet. Voit markkinointi mielessä puhua mitä haluat, mutta se ei tee toiminnasta sen eettisempää tai rehellisempää.
Sinä "..." et osaa vapautua pakkomielteestäsi. Luuletko onneton, että olen kauppuas? No se on sinun ongelmasi, ja pakkomielteesi. Minä todella en ole kauppias, enkä kauppaa yhtään mitään.
Voi toki olla, että toistat vain ylälinjasi kertomaa mantraa ilman, että se kulkisi aivojesi läpi, mutta pelkkää palturiahan tuo taas oli.
Edelleen, noni ei ole todistetusti tuonut kenellekään mitään apua. Markkina- eli verkostohurmos saa teidät yrittämään suoltaa noita samoja juttuja yhä uudelleen ja uudelleen, mutta jos olisi yksikin todistettu noniparantuminen, olisi se jo uutisoitu laajalti ja noni olisi yleisessä käytössä; myös niiden verkostomarkkinoijan pahimpien "vihollisten" eli lääketehtaiden valjastamana tai myymänä. Uskotko vakavissasi, että jos tuo tuote tai siis mehu toimisi ja auttaisi, että se olisi pelkästään joidenkin epäilyttävien ja kömpelöiden verkostojen markkinoitavana?
Summa summarum: nonista ei ole apua. Sorry. Olisi todella kiva, jos siitä olisi apua, mutta noiden keksittyjen nonikertomusten jankkaaminen alkaa jo olla vähän tylsää.
Sinä kun tiedät kaikkien asiat, olet kait saanut "juoruämmän" mitallin - tunnustuksenkin?
No kerrohan, mikä on ylälinja, minä kun en sellaista ole vielä tavannut. Mutta sinä varmaan olet ehtinyt senkin nähdä, joten kerro toki se minullekkin.
Ja ihmeen tehokas olet, että pystyt jokaisen nonia käyttävän "nahoissa" elämään, että tiedät, auttaako se heitä vai ei. Hoet tuota iänikuista mantraasi, kun "isoveli" on sinut aivopessyt, etkä kykene itsenäiseen ajatteluun etkä asioihin tutustumiseen.
Mutta annappa nonia käyttävien puhua rauhassa. Siinä olet täällä häirkiköimässä. Eikö Sinulle ole opetettu käytöstapoja?
"Mutta annappa nonia käyttävien puhua rauhassa. Siinä olet täällä häirkiköimässä. Eikö Sinulle ole opetettu käytöstapoja?"
Aijai, nyt taisi nonilyylin pieni elämä mennä ihan pilalle, kun joku kertoo, miten asiat oikeasti ovat. Ei kai sinua vai pelota, että leipäsi kapenee entisestäänkin? Vai mikä nyt on suurin ongelmasi? Antaisit nyt ihmisten puhua. Tämä palsta ei ole tarkoitettu pelkästään kaltaisillesi nonimainoksia pukkaaville ahneille ja tyhmille valehtelijoille. Sorry, et edelleenkään osaa. Tätäkään. Luovuta jo, et yksinkertaisesti vain voi suoltaa noita valheitasi ilman vastareaktiota. Ymmärrän, että sinun on sekin asia vaikea ymmärtää, mutta yrittäisit nyt edes. Tsk tsk.
uutta kun sita samaa "leipasi kapenee", "valehtelet" jne. Sinun kirjoituksesi ei kylla vaikuta minun elamaani mitenkaan, et ole koskaan juonut nonia etka tieda mitaan siita vaan puhut koko ajan jostain tutkimuksista mitka ei ole sinun mielestasi tehty. Mina sanoin etta olen tehnyt omat "tutkimukset" 8 vuotta ja uskon mita naen ja kuulen ihmisilta jotka kertoo sita MINULLE. Tuskin kukaan juo nonia vuosia jos ei huomaa mitaan eroa... Puhut koko ajan siita etta me nonijuojat valehtelemme, taitaa olla lahella omaa elamantapaasi, itse en pahemmin ole tarvinnut elaessani valehdella kenellekkaan. Kaikesta eniten iloitsen siita etta olen saanut pitaa veljeni, joka on sairastanut 5 vuotta keuhkosyopaa, viela elossa vaikka laakarit arvelivat etta elaa vuoden.
Eipä tuo leivän kaventaja osaa enää muuta, ei opi uutta, on liian koppava ja ylpeä uusien asioiden oppimiseen ja omaksumiseen. On kait saanut pahasti nenilleen aikoinaan työelämässä, niin nyt purkaa niitä agressioitaan täällä. Ei ole päässyt niiden konfliktiensa yli.
"Kaikesta eniten iloitsen siita etta olen saanut pitaa veljeni, joka on sairastanut 5 vuotta keuhkosyopaa, viela elossa vaikka laakarit arvelivat etta elaa vuoden."
Minäkin voin iloita siitä sinun puolestasi, mutta et kait nyt missään nimessä mene väittämään, että se on nonimehun ansiota?
Jos väität, niin veljesi hoito on takuu varmasti dokumentoitu todella tarkasti sairaskertomuksiin. Niistä luulisi löytyvän erinomaisen paljon faktaa noin toiminnasta. Löytyykö?
että noni todella toimii ja vahvistaa puolustuskykyä.
Onko tuossa oikeasti kaikki, mitä osaatte keksiä nonin puolustamiseksi? Siis oikeasti? Eikö Oden perintö ("sana" :D) eläkään vahvana?
Älkää nyt hyvät ihmiset noin surkein eväin lähtekö mainostamaan; eihän tuolla saa edes Oden vanhoja asiakkaita lankeamaan. Koettakaa nyt keksiä edes yksi nonia tukeva tutkimus tai muuta kuin "sukulainen/tuttava sai paaaaaljon apua nonista". Vai onko tosiaan niin, että - ette vain yksinkertaisesti osaa. Tuotakaan?