Mitä ruuaksi

hämismään

Moroo

Löysin tossa pariviikkoa sitte Suomen mittakaavassa ison hämiksen huoneestani. Vois olla ehkä Tegenaria atrica tai domestica. No joka tapauksessa vangitsin ötökän luupin alle, koska ajatus hämähäkeistä huoneessani ei pahemmin ilahduta. Nyt parin viikon jälkeen kyseinen otus on edelleen voimissaan ja alan tuntea jonkinlaista kiintymystä sitä kohtaa. Laitoin sen nyt isompaan purkkiin ja annonin ruuaksi palan kinkkua kun ei nyt talvella pahemmin mitään kärpäsiäkään löydy. No eipä ole kinkku vielä ainakaan kiinnostanut heikki hämähkkiä, mutta mistäs sille löytäs jotain sapuskaa? Suostuuko se edes syömään mitään jos sillä ei ole tilaa tehä verkkoa. jne jne.

3

949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • king TARANTELLA

      Osta pienimpiä sirkkoja mitä löytyy, kokeile eka yhdellä, mahtaako syödä... osta samalla kjoku pikku faunaboxi jonne sen hämyn laitat ja koristele turpeella ja parilla piilopaikalla... lykkyä...

      • minä vaan nukkun

        mitä voisin antaa mun löytämälle susihämähäkkile ruuaks syökö susihämpikset jauho matoja kiitos niile jotka auttaa mua :)


    • MiniHäkki

      Ruoasta tässäkin olisi kysymys. Otin kiinni pari päivää sitten ja laitoin prkkiin pienen "perus-hämähäkin", käpälineen mahtuu noin sentin kolikon pälle ehkä hieman yli. Tumman ruskean-capitsiino keho, yläosa hieman vaaleampi.

      Oli alkuun hyvin vilkas, sitten ajoittain voimistelee ja kipittelee, teki hiemän rähjäisen verkon ja lepäilee liki kaiken aikaa purkin pohjalla. Laitoin sille kolme pientä banaanikärpästä, joista yksi oli jo kuolleena, nyttemmin kaikki delanneet.

      Ongelma. Pikku-Hämis ei kelpuuta niitä ruokalistalleen ja laihtuu ja vaikuttaa uupuvan. Kävelee ja kiipeilee joskus hieman, mutta hieman vaivaloisesti. Alkuun se oli aina herättyään kuin F1. Miksi safka ei kelpaa ja mitä sille voisi tarjota?

      Ps. Laitoin juuri kokeeksi purkkiin pienen vesihanan alla uitetun paperitukon, josko virkistäisi. Valitsi paikan tukon vierestä ja jatkaa uniaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      201
      4569
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3200
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      32
      2918
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      81
      2834
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2786
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2635
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2371
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2149
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      116
      1367
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1148
    Aihe