Moroo
Löysin tossa pariviikkoa sitte Suomen mittakaavassa ison hämiksen huoneestani. Vois olla ehkä Tegenaria atrica tai domestica. No joka tapauksessa vangitsin ötökän luupin alle, koska ajatus hämähäkeistä huoneessani ei pahemmin ilahduta. Nyt parin viikon jälkeen kyseinen otus on edelleen voimissaan ja alan tuntea jonkinlaista kiintymystä sitä kohtaa. Laitoin sen nyt isompaan purkkiin ja annonin ruuaksi palan kinkkua kun ei nyt talvella pahemmin mitään kärpäsiäkään löydy. No eipä ole kinkku vielä ainakaan kiinnostanut heikki hämähkkiä, mutta mistäs sille löytäs jotain sapuskaa? Suostuuko se edes syömään mitään jos sillä ei ole tilaa tehä verkkoa. jne jne.
Mitä ruuaksi
3
974
Vastaukset
- king TARANTELLA
Osta pienimpiä sirkkoja mitä löytyy, kokeile eka yhdellä, mahtaako syödä... osta samalla kjoku pikku faunaboxi jonne sen hämyn laitat ja koristele turpeella ja parilla piilopaikalla... lykkyä...
- minä vaan nukkun
mitä voisin antaa mun löytämälle susihämähäkkile ruuaks syökö susihämpikset jauho matoja kiitos niile jotka auttaa mua :)
- MiniHäkki
Ruoasta tässäkin olisi kysymys. Otin kiinni pari päivää sitten ja laitoin prkkiin pienen "perus-hämähäkin", käpälineen mahtuu noin sentin kolikon pälle ehkä hieman yli. Tumman ruskean-capitsiino keho, yläosa hieman vaaleampi.
Oli alkuun hyvin vilkas, sitten ajoittain voimistelee ja kipittelee, teki hiemän rähjäisen verkon ja lepäilee liki kaiken aikaa purkin pohjalla. Laitoin sille kolme pientä banaanikärpästä, joista yksi oli jo kuolleena, nyttemmin kaikki delanneet.
Ongelma. Pikku-Hämis ei kelpuuta niitä ruokalistalleen ja laihtuu ja vaikuttaa uupuvan. Kävelee ja kiipeilee joskus hieman, mutta hieman vaivaloisesti. Alkuun se oli aina herättyään kuin F1. Miksi safka ei kelpaa ja mitä sille voisi tarjota?
Ps. Laitoin juuri kokeeksi purkkiin pienen vesihanan alla uitetun paperitukon, josko virkistäisi. Valitsi paikan tukon vierestä ja jatkaa uniaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2414723Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4553393Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt152388Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa232031Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja91273Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat281169- 741083
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691045- 791044
- 54956