Olisiko reissuun lähtijöitä?
Kysymys:
filppareilla voi olla 3vk ilman viisumia;
mtta miksi sitten täytyy ottaa rajalta
eli lentoasemalta 21 vrk viisumi, vai
onko tämä "viisumi" automaattinen kun
saapuu maahan?
Kysymys:
filppareilla voi olla 3vk ilman viisumia;
mtta miksi sitten täytyy ottaa rajalta
eli lentoasemalta 21 vrk viisumi, vai
onko tämä "viisumi" automaattinen kun
saapuu maahan?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Se 21 pvn viisumi myönnetään automaattisesti lentokentällä.
Kiitos; entä sitten kun sitä haluaa pidentää
ja kohde olisi Palawan; missä lähinpiste
jossa voi saada viisumille lisäaikaa?
Olen lähdössä tammikuussa 2009, päivä
vielä avoin; jos jotakuta kiinnostaa..
Hei!
Olen menossa tammikuun 5. päivä kans Palawanille (El Nido) ja olen siellä viikon. Reissaan yksin, kun muu perhe jää Bulacanin liepeille sukuloimaan.
Mitäs aiot Palawanilla tehdä itse? Minä mm. sukellan.
Terve. Itse pääsen lähtemään 8-10.1.09
meinaan mennä valokuvaamaan ja filmaamaan
paikkaa ja sen luontoa yleisesti ja jos
mahdollista tuo Tubbatha Reef atolli
kinnostaisi; mutta pelkään hinnan
puolesta mitähän se maksaisi?
Ajattelin olla filippiineillä
tammikuun loppuun saakka.
Filippiineillä voi oleskella 21 päivää ilman viisumia, tämän jälkeen voi saada jo enakkoon 59 päivän viisumin, johon lasketaan toi 21
päivää. Lähimmästä imigration officesta saa 4 kuukauden viisumin. Hintaa tulee kaikkinensa 4000 pesoa tuolle 4 kuukaudelle, vaikka täällä jotain muuta aikoinaan vikersikin minulle.
Olisi tarkoitus lähteä tammikuun lopussa vaimon kanssa Filippiinille.Olisiko mitään vinkkiä mihin sielä kunnattai suunistaa.Ei harrasteta sukellusta eikä mitään soppailua vaan ihan rauhallista lomailua. Sillä ollaan käyty parikertaa Suomalaisten tuulipuku porukan perässä Phuketissa ja saatiin tarpeeksi heidän "paratiisista" Hinta tasokin on hyvää eu-tasoa.
No, itse suosittelen Manilasta; cebu airline koneella kohti Cebua ja sieltä sitten laivalla Boholille; tai suoraan Manilasta palawanille.
Itse kartan turisteja mahdollisimman paljon..
lentää suoraan Hongkongin kautta Cebuun ja sieltä sillä laivalla, ja tulee halvemmaksi.
Manilassa ei Kiinalaiskorttelin lisäksi ole muuta mielenkiintoista, kuin traffic ja kentis revolution.
Onko joku hakkenut tuhkolmasta visan yli 21 .. kuinka paikanpäällä on mennyt onko lahjus rahaa pitänyt maksaa .. itse vähän tiedän maasta 3 kertaa käynyt
Saat tuon 21 päivän lisäksi 38 päivää eli yhteensä 59 päivää. Maksat viisumimaksun suoraan tilille postitus maksut. Ohjeet löydät täältä ja toiminta varsin luotettavaa:
http://www.philembassy.se/consulr/tourvsfr.htm
Sitten voit saada aluksi 4 kuukautta lisä viisumia lähimmässä imigration officessa, itse aikoinaan hoidin asian Cebussa. Hintaa tuli n. 4 tuhatta pesoa ja jos haluat nopeuttaa niin tuhat - 1500 riittää ja saat viisumis puoles tunnissa.
miten ja millä lentoyhtiöllö tuonne filppareille bangkokista kantsii lentää? Olen menossa yksin ensi sunnuntaina bangkokiin ja käyn moikkaamassa huanhinissä mutta jatkan matkaa eteenpäin?
Kohde olisi tietysti palawan, mutta cebun tai boholin kautta olisi aikomus?
JOO kiitos ..! itse en ole niin maksanut mutta auttaa paljon hehhehe ei ole 10 tuntia odotusta...!tuhkolman tiedän hyvin..!suurlähetystö filipiinit.!
kyllä tammikuun lopussa ois tarkotus suunnata filipiineille
Itse meinasin lähteä 9 tai 11. 1.09
Harmi vaan kun noi ebookersin lennot
ovat kahdella välilaskulla, kun aikaisemmin
huomasin että olisi ollut yksi; bangkokin kautta.
Mielestäni Finskillä on tarjous hong kongiin 450e m/p tulee myyntiin ensi lauantaina vai koska se oli.Siitä cebulla eteenpäin vaihtoaika 3h ja hinta 110e,ainakin helmikuun alun päiville jolloin itse olen menossa. Ebookersin lippu oli paljon kalliimpi koska se oli saman allianssin lippu.
Ei muuta kun filippiineille!
Lennän kaverin kanssa tammikuun puolessavälissä finskillä honkkariin ja sieltä cebupacificillä manilaan. Filippiineillä varmaankin 3 viikkoa, sieltä thaimaaseen jos vielä thaimaa sen jälkeen kiinnostaa. Ekaa kertaa menossa filippiineille ainakin boracay on tarkoitus nähdä, muuten auki vielä.
Kannattaa kävästä Boracaylla, Cebukin ihan hyvä, Cebussa siis yöelämää kun taas Boracay on syrjäinen pieni saari jossa on mielestäni maailman paras ranta, valkoista hiekkaa. Cebulla taas enemmän harrastusmahdollisuuksia jos haluu vaikka sukellella.
Tosin Boracaylla viikko riittää, pieni saari kun on, oikea paratiisi ja turvallinen, toisin kuin vaikka Manila tai Cebu.