Aloitteleva luontokuvaaja

Petokuvaava

Terve,

Ostin juuri uuden kameran ja aion aloittaa ensiviikonloppuna luontokuvauksen.

Mikä olisi paras haaskaeläin ja mistä niitä saa ostaa? Asun Oulunseudulla.

8

2404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuvata

      Mitä eläintä olet aikonut kuvata? Haaskoja ei saa sijoittaa mihinkään ilman lupia, joten selvitä ensin lupakysymys. Jos olet nyt päättänyt aloittaa luontokuvauksen niin osta talipalloja, ripustele niitä puihin ja kuvaa ensin talitinttejä niin saat tuntumaa miten kuvata liikkuvia eläimiä.

      • petokuvaava

        Ostan heti huomenna useita talipalloja. Olen aikeissa kuvata lähinnä jäniksiä ja jyrsijöitä, mutta ohessa myös tiaiset kiinnostavat.


      • Heinää
        petokuvaava kirjoitti:

        Ostan heti huomenna useita talipalloja. Olen aikeissa kuvata lähinnä jäniksiä ja jyrsijöitä, mutta ohessa myös tiaiset kiinnostavat.

        Jänikset tykkää heinästä ja haavanoksista. Jyrsijöille kelpaa linnunsiemenet.


    • olet itse

      Paras haaska olet itse. Kuvaa itseäsi peilin kautta ja opettele sillälailla kaikki kameran ominaisuudet.

      • Marko Saarenpää

        Tuliko nyt varmasti hyvä mieli, kun pääset mollimaan muita? Kukn ei ole seppä syntyessään, joten turhaan auot turpaasi. Ai niin tuli muuten just mieleen muuan kysymys. Synnyitkö mulkuksi vai opiskelitko??


      • kuin sinustakin
        Marko Saarenpää kirjoitti:

        Tuliko nyt varmasti hyvä mieli, kun pääset mollimaan muita? Kukn ei ole seppä syntyessään, joten turhaan auot turpaasi. Ai niin tuli muuten just mieleen muuan kysymys. Synnyitkö mulkuksi vai opiskelitko??

        Ihan samalla lailla kuin sinustakin. Lue aloittajan viesti, siinä petokuvaaja kyselee mitä haaskaa käytetään kun halutaan kuvata jäniksiä.


    • Mt71

      Terve.

      Aloita tosiaan ensin niillä linnuilla, ja etene sittä sitä mukaa kun taito kasvaa. Haaskaa ei tarvitse ostaa, pidä aina muovipussi ja käsineet mukana, haaskoja on tienvarret täynnä esim. auton alle jääneet oravat, jänekset, kissat jne... haaskan pitämiseen tarvitaan kunnaneläinlääkärin lupa.

    • Kalle

      Nytkun sinulla on kerran KAMERA niin eikun tositommiin vaan. Ei kannata haaskata rahojaan mokomiin jäniksen kuvaus haaskoihin.
      Kännykkä korvalle, ja menet parvekkeelle kyttään kun emäntä tulee vesisateessa kaupasta niin komennat hänet oikeaan paikkaan ja räpsit siitä toisenkin VUODENLUONTOKUVAN. Tietysti on eduksi jos vielä asfaltti sattuisi olemaan märkää ei jäinen.
      Siihen tulisi silleen kiva kiilto ja toivo jostakin paremmasta tulevaisuudesta, kun katuvalo loistas kuvassa ettei oo ihan pimeetä ja niin pelottavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe