Muistelen joskus vanhassa Akussa nähneeni pienen kuvan Carl Barksin piirtämästä Ankkalinnan kartasta. Kaupunki oli ankan pään muotoinen, siten että nokan, silmien ja otsan väliin jäi meren lahti. Muualta kartta jatkui sisämaahan. mm. tie Hanhivaaran taisi olla merkittynä.
Mistähän sen löytäisi semmoisessa koossa että saisi teksteistä selvää?
Mistähän sen löytäisi semmoisessa koossa että saisi teksteistä selvää?
Vastaukset 5
Vanhimmat
tätä tarkoittaa? Ei ole Barksin, vaan Dan McIntyren piirtämä, mutta perustuu ainoastaan Barksin tarinoihin ja soppii kuvaukseen.
http://goofy313g.free.fr/calisota_online/maps/mcintyrebig.jpg
http://goofy313g.free.fr/calisota_online/maps/mcintyre.html
sinnepäin. Kiitos kuitenkin, tuommoista en ole nähnytkään.
Tosin se ei ole sama jonka muistan nähneeni, hyvin samantyylinen kylläkin.
Siinä toisessa kartassa tuo ankanpää oli n. 45 astetta kallellaan. Ikäänkuin katsoi ylöspäin. Eikä sillä ollut akun hattua, muistutti enempi Roopea ilman silinteriä. Jos löydän sen vanhan Akun (on lapsuudenkodissa vintillä) skannaan kuvan ja pistän näytille. Se oli tosin painettu n. 6 x 5 cm kokoisena sisäkanteen kirjepalstalle, joskus 80-luun alussa, eli eipä siitä paljon selvää saanut.
Sama homma! Minustakin tuo oli tutun näköinen, mutta kuvauksesi tuntuu vieläkin tutummalta.
Onkohan tämä vain aikojen kultaamaa muisteloa? :)
Missä Akkarissa?
Jos joku tekee tällä tiedolla jotain, niin kys.kartta julkaistiin (Suomessa) ensimmäistä kertaa AA:ssa 21/1981 !!!