Moi kaikki Samoan saarella käyneet!
Pari kysymystä: olen menossa sinne noin viikoksi helmikuun lopulla Australian turneen päätteeksi.Löytyykö saarelta helpolla majoitusta paikan päältä ilman ennakkovarauksia, vai olisko järkevintä varata majoitus kokonaan etukäteen? En haluaisi tehdä liian sitovia järjestelyjä, vaan jättää jotain paikan päällekin.Mutta toisaalta ei houkuta ajatus hiekkarannallakaan yöpymisestä..Onko muissa kaupungeissa kuin Apiassa kohtuuhintaisia hotelleja/bed and breakfast-majoitusta? Netistä en ole vielä löytänyt kuin Apian vaihtoehdot.
Kiitos, jos vastaatte!
Majoitus Samoalla?
3
1711
Vastaukset
- Naapurisaarella käynyt
Ainakin Tongalla oli joka majapaikka tyhjä, eli tilaa on. Mene sitten paikanpäällä minne haluat.
- Palagi
Hei,
ja onnittelut hienosta kohteen valinnasta! Olimme vaimon kanssa Samoalla viime syyskuussa vain neljä päivä Tyynenmeren kierroksen yhteydessä, mutta paikan rento meininki teki lähtemättömän vaikutuksen. Ilman majoitusta et varmasti jää, vaikkei etukäteisvarauksia olisikaan. Suosittelisin silti ottamaan talteen ainakin parin paikan nimen ja osoitteen, jotta on helpompi suunnistaa paikan päällä. Ehkä olisi jopa hyvä tehdä varaus pariksi ekaksi yöksi valmiiksi, koska hotellit järjestävät yleensä noudón lentokentältä, ja näin olisi myös helpompi rauhassa suunnitella loppu viikon ohjelmaa.
Muista kaupungeista - niin, Apian lisäksi Samoallahan ei ole muita kaupunkeja, eikä Apiakaan kovin kaupunkimainen kylä ole! Hintatasoltaan Apian hotellit ovat muuhun hintatasoon nähden kalliita, mutta silti varsin kohtuullisia. Hienoja elämyksiä saat pienemmissä kylissä Apian ulkopuolella, mutta jos mahdollisia majoituspaikkoja kannattaa tiedustella etukäteen. Katso esim. tämä: http://www.samoabeachfales.com/.
Nähtiin paikka päiväretkellä, ja oli upein ranta mitä on nähty, ja rantamökki vuorokaudeksi muutamalla kympillä.
Hauskaa matkaa!- ?? :)
Mukava kuulla, että Samoa on vierailun arvoinen paikka. Olenkin jo varannut majoituksia,mm.muutaman yön Virgin Cove Resortista, maisemat on ainakin kuvissa mahtavat. Täytynee poiketa teidänkin käymässä paikassa!
Viikko vielä räntää täällä ja sitten aurinkoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949217Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564819Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414511Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532833Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154