miehelleni tehtiin readikaali eturauhasenpoisto. ilmeisesti syöpäoli ns. kotiloitunut mutta lopullinen varmuushan sadaan vasta kun katetri poistetaan. onko jollain kokomuksia asiasta
eturauhassyöpä
se toinen puolisko
10920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Suosittelen että kokeilisit www.cancer.fi ja hakisit tämän osiolta, olethan tarkkana, mitä etsit.
En taida ymmärtää, miksi katetrijuttu voisi ratkaista että on koteloitunut syöpä. Aivan uutta minulle, joka lukee ahkerasti syöpään liittyvää. Tietämykseni mukaan koteloitunut syöpä on parempi kuin laajasti levinnyt syöpä. Siis on toivoa, että miehesi tulee toipumaan hyvin.Koskaan ei tiedä eteenpäin. Lämmin virtuaalihalaus sinulle, huolestunut puoliso!
yksi lääkäri joka olis tienny vastata,ootellaan että tulis takas tänne.tais kyllästyä kun aina joku kateellinen oli haukkumassa sitten alko ystävätki haukkuu,no ei aivan kaikki,on ollu pois jo toista kuukautta,otin haulla nimen ja näkyy kyllä kirjottelevan vaikka ei tänne.
en ymmärtänyt laisinkaan
esilamaa se olis tienny mut hyvä kun häippäs.kägönen on oikeessa ei tänne uskovia tarvitaja esilama oli yx pahimpia
että joku kirjoittaa asialliseen aloitukseen näin asiattomia vastauksia..
Täysin asiatonta ja ei liity aiheeseen:(
Kouluaikainen ystäväni sairastaa eturauhassyöpää, ja hän on juuri ollut leikkauksessa. Hän ei ole huolissaan, ja yleensäkin eturauhassyöpä on niitä parhaiten hoidettavissa olevia syöpiä. Ystäväni lanko on lääkäri ja sisar sairaanhoitaja, joten hänen huolettomuutensa ei perustu tietämättömyyteen.
Kun miehesi syöpä on ”koteloitunut”, kuten kerroit, niin on varsin todennäköistä, että kaikki on saatu pois. Nyt ei voi muuta kuin luottaa lääkäriin ja odottaa, että katetri poistetaan ja lopullinen tarkistus saadaan tehdyksi. – Eturauhassyöpä on siitä ikävä, että usein joudutaan vain varmuuden vuoksi tekemään raskaampia hoitoja kuin loppujen lopuksi olisi tarpeenkaan.
Täällä ei tietääkseni ole eturauhassyöpäpotilaita, en ole ainakaan huomannut. Meitä miehiä on täällä muutenkin hyvin vähän.
Kaikkea hyvää, ja toivotan parasta mahdollista lopputulosta.
Miksi tämmöiset Remmarit vastailee mutu
tuntumalla vakaviin aiheisiin. Itseni on
leikattu vuonna 2000, mutta silti leikki
tästä vaivasta on kaukana, vaikkei suvussa
lääkäreitä ja hoitajia olekaan.
Taistelu on jatkuvaa jojoa, sytoja taukoja ja
taas sytoja ja hormonipistoksia. Tällä viikolla kuullaan,
että milläs nyt jatkettaisiin.
eturauhasen poistoleikkaus kev,2008,syöpä todettiin ns."koteloituneeksi kapseliin", ei todettu etäpesäkkeitä,samon patologin lausunto kuukauden päästä ,psa kontrollit kaksikertaa puhtaat,seuraava kontrolli 6 kuukauden päästä.
Työelämässä jälleen.
kuoli sydämen ohiltuslaikkaukseen.
Sitä syöpä on hyvin monta erilaista lajia ujoten ei ole vain yksi eturauhassyöpä.
Tulevaisuus riippuu aivan siitä mitä lajia on ollut ja missä vaiheessa on huomattu.
Jos ei ole levinnyt mihinkään ulkopuolelle niin silloin on aika helppo juttu verrattuna levinneeseen.
Millään nettipalstalla ei tuohon voi vastata mitä seuraavaksi.
Vain syöpälääkäri jolla on kaikki tutkimustulokset käytössään voi vastata.
Tämä on totuus.