eturauhassyöpä

miehelleni tehtiin readikaali eturauhasenpoisto. ilmeisesti syöpäoli ns. kotiloitunut mutta lopullinen varmuushan sadaan vasta kun katetri poistetaan. onko jollain kokomuksia asiasta
10920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suosittelen että kokeilisit www.cancer.fi ja hakisit tämän osiolta, olethan tarkkana, mitä etsit.
En taida ymmärtää, miksi katetrijuttu voisi ratkaista että on koteloitunut syöpä. Aivan uutta minulle, joka lukee ahkerasti syöpään liittyvää. Tietämykseni mukaan koteloitunut syöpä on parempi kuin laajasti levinnyt syöpä. Siis on toivoa, että miehesi tulee toipumaan hyvin.Koskaan ei tiedä eteenpäin. Lämmin virtuaalihalaus sinulle, huolestunut puoliso!

Äänestä

yksi lääkäri joka olis tienny vastata,ootellaan että tulis takas tänne.tais kyllästyä kun aina joku kateellinen oli haukkumassa sitten alko ystävätki haukkuu,no ei aivan kaikki,on ollu pois jo toista kuukautta,otin haulla nimen ja näkyy kyllä kirjottelevan vaikka ei tänne.

Äänestä
  • en ymmärtänyt laisinkaan

    Äänestä

  • esilamaa se olis tienny mut hyvä kun häippäs.kägönen on oikeessa ei tänne uskovia tarvitaja esilama oli yx pahimpia

    Äänestä

  • tarkoittaa kirjoitti:

    esilamaa se olis tienny mut hyvä kun häippäs.kägönen on oikeessa ei tänne uskovia tarvitaja esilama oli yx pahimpia

    että joku kirjoittaa asialliseen aloitukseen näin asiattomia vastauksia..
    Täysin asiatonta ja ei liity aiheeseen:(

    Äänestä

Kouluaikainen ystäväni sairastaa eturauhassyöpää, ja hän on juuri ollut leikkauksessa. Hän ei ole huolissaan, ja yleensäkin eturauhassyöpä on niitä parhaiten hoidettavissa olevia syöpiä. Ystäväni lanko on lääkäri ja sisar sairaanhoitaja, joten hänen huolettomuutensa ei perustu tietämättömyyteen.

Kun miehesi syöpä on ”koteloitunut”, kuten kerroit, niin on varsin todennäköistä, että kaikki on saatu pois. Nyt ei voi muuta kuin luottaa lääkäriin ja odottaa, että katetri poistetaan ja lopullinen tarkistus saadaan tehdyksi. – Eturauhassyöpä on siitä ikävä, että usein joudutaan vain varmuuden vuoksi tekemään raskaampia hoitoja kuin loppujen lopuksi olisi tarpeenkaan.

Täällä ei tietääkseni ole eturauhassyöpäpotilaita, en ole ainakaan huomannut. Meitä miehiä on täällä muutenkin hyvin vähän.

Kaikkea hyvää, ja toivotan parasta mahdollista lopputulosta.

Äänestä
  • Miksi tämmöiset Remmarit vastailee mutu
    tuntumalla vakaviin aiheisiin. Itseni on
    leikattu vuonna 2000, mutta silti leikki
    tästä vaivasta on kaukana, vaikkei suvussa
    lääkäreitä ja hoitajia olekaan.
    Taistelu on jatkuvaa jojoa, sytoja taukoja ja
    taas sytoja ja hormonipistoksia. Tällä viikolla kuullaan,
    että milläs nyt jatkettaisiin.

    Äänestä

eturauhasen poistoleikkaus kev,2008,syöpä todettiin ns."koteloituneeksi kapseliin", ei todettu etäpesäkkeitä,samon patologin lausunto kuukauden päästä ,psa kontrollit kaksikertaa puhtaat,seuraava kontrolli 6 kuukauden päästä.
Työelämässä jälleen.

Äänestä
  • kuoli sydämen ohiltuslaikkaukseen.

    Äänestä

Sitä syöpä on hyvin monta erilaista lajia ujoten ei ole vain yksi eturauhassyöpä.
Tulevaisuus riippuu aivan siitä mitä lajia on ollut ja missä vaiheessa on huomattu.
Jos ei ole levinnyt mihinkään ulkopuolelle niin silloin on aika helppo juttu verrattuna levinneeseen.
Millään nettipalstalla ei tuohon voi vastata mitä seuraavaksi.
Vain syöpälääkäri jolla on kaikki tutkimustulokset käytössään voi vastata.
Tämä on totuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


se toinen puolisko kirjoitti:

miehelleni tehtiin readikaali eturauhasenpoisto. ilmeisesti syöpäoli ns. kotiloitunut mutta lopullinen varmuushan sadaan vasta kun katetri poistetaan. onko jollain kokomuksia asiasta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu