Superlama on vasta alkamassa, -09 1Q aikana Suomessa vasta deflaatio alkaa, asuntojen ja tonttien hinnat romahtaa, massatyöttömyys polkee hintoja alas. Kysyntä on jo nyt esim. asunto ja tontti kaupassa käytännössä nollassa. Tällä hetkellä jos rahaa on tilillä niin pitäisin sen visusti siellä, osakkeet tulee laskemaan alkuvuodesta -30%.
SUPERLAMA
Hypettäjä
2454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
STT, 7.12.2008
Kreikassa yhteenotot poliisin ja nuorisojoukkojen välillä ovat jatkuneet.
Mellakat ovat levinneet pääkaupungin Ateenan lisäksi myös useisiin muihin kaupunkeihin sekä Kreetan saarelle.
Mellakointi alkoi eilisillalla, kun nuorisojoukko viskeli poliisiautoa polttopulloilla ja kivillä Ateenassa. Poliisi vastasi ampumalla, jolloin yksi nuorista haavoittui vaikeasti ja kuoli matkalla sairaalaan.
Sisäministeri Prokopis Pavlopoulos on esittänyt eronpyyntönsä pääministerille mellakoiden vuoksi. Sisäministeriön mukaan nuoren kuolemaan johtaneista tapahtumista on aloitettu tutkinta.
---------------
STT, 6.12.2008 20:50
Ruotsin poliisi otti kiinni 200 ihmistä mellakoiden pelossa
Ruotsin poliisi otti lauantaina kiinni noin 200 ihmistä estääkseen uusnatsien ja rasismin vastustajien mellakat.
Useimmat ihmisistä pysäytettiin rautatieasemalla, kun he olivat matkalla Salemin kuntaan.
Uusnatsit järjestävät Salemissa vuosittain soihtumarssin ulkomaalaisen kuoliaaksi pahoinpitelemän 17-vuotiaan pojan muistoksi. Marssi on vetänyt paikalle usein myös rasismin vastaisia aktivisteja, ja osapuolet ovat ottaneet väkivaltaisesti yhteen.
Poliisi pysäytti myös ryhmän tanskalaisia ja saksalaisia aktivisteja moottoritiellä lähellä Tukholmaa. Poliisin mukaan ryhmä oli matkalla Salemiin haastamaan riitaa.
Äärioikeiston mielenosoitukseen osallistui Salemissa lopulta noin 700 ihmistä. Rasismia vastustava mielenosoitus keräsi aiemmin lauantaina parisataa ihmistä Tukholman keskustaan.
-----
leviääkö anarkia ja mellakat myös tänne suomeen?
Myyrmanni - Jokela - Kauhajoki - ja noin kolme itsemurhaa päivässä, on surkea lukema. Suomi on EU:n väkivaltaisin maa. Murha- ja tappotilastot ovat Panaman ja Venezuelan kanssa suunnilleen samoissa. Ja eriarvoisuus sen kun kasvaa. Tosin hallinnan regiimissä lässytetään asioiden ohi, yli, ali ja miten vaan sivusta, kunhan lässytetään.
Samat ihmiset, jotka ovat olleet kurjistamisen taustalla jo 80-luvun lopulta lähtien, perustavat toimikuntia, työryhmiä ja komiteoita huippu palkoilla miettimään, mikä meni pieleen. Eikös ole ihmeellistä, kun mikään ei muutu. Tehkää pitempää päivää ja syökää huonompaa ruokaa, niin tämäkin taloussota voidaan voittaa, tanttarallaa, tralalaa...