Pentu komentaa!

Miten ojentaa?

Moi!

Mulla on nelikuinen pentu. Välillä, kun olen esimerkiksi syömässä, se tulee siihen viereen istumaan, katsoo tiiviisti minua, urisee ensin hieman ja aloittaa sitten hirvittävän haukkumisen. Luulisin että tuo on ihan vain komentamista? Koskaan se ei ole ruokapöydästä mitään saanut, mutta ilmeisesti vielä yrittää kokeilla. Sama toistuu joskus myös kun esim. puhun puhelimessa tai ihan vain katson telkkaria...

Olen kokeillut jättää pennun huomiotta, mutta se vain jatkaa ja jatkaa haukkumistaan, mikä on vähän hankalaa kerrostalossa. Kaveri kehotti nappaamaan pentua poskesta ja kieltää sitä aina kun se haukkuu, mutta jo muutaman kerran jälkeen pentu oppi väistämään kun vähänkin tulin kohti. Enkä missään nimessä halua että se oppii väistämään aina kun ojennan kättäni sitä kohti.

Räminätölkkiä mietin, mutta kun kyseessä on kuitenkin melko ääniherkkä paimenkoirarotu, onkohan se kuitenkin liian kova keino? Nyt pentu on rohkea eikä ole ollut moksistaan mistään raketeista tai hälytysajoneuvoista, enkä halua että se oppiikaan pelkäämään ääniä.

Mitä te ehdotatte, miten tuohon voisi puuttua?

11

5308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina...

      me kanssa kun kerrostalossa asumme, niin koira ei saisi kovasti paljon kuitenkaan komennella. vaikka naapurit nyt aikas joviaalei onkin.

      aloin laittaa koiraa arestiin eteiseen, tein hommat mitkä kesken loppuun, ja päästin koiran pois...

      tehoaa...

      • meillä se on kaikista toimivin keino vaikka sessujen päät onki välillä umpiluuta :D


    • pois keittiöstä

      räminätölkin säestyksellä ajat pois keittiöstä koko otuksen kun syöttä!!!
      Jos se on ääniherkkä niin laitat pehmeään muovipulloon herneitä/makarooneja, silllä heristät tai nakkaat jalkoihin.
      Jos ei usko laitat paremman purkin jossa on esim. kolikoita metallitölkissä.
      Vai ääniarka??
      Kuinka lujaa se haukkuu näin desipeleissä arvioituna? :D
      Eiköhän se tuki turpansa kun suhteutat vähän maalaisjärkeä että kerta rämäytys vai se että koira haukkuu lopunikänsä kurkkusuorana , ja pyri häätämään se pois jo ennenkuin se haukkuu eli kun se vastat tuijottaa teitä.
      Muuten se luulee että haluatte mesota kilpaa sen kanssa.
      Jos purkkia käytät samalla kun karjaiset silläe "häivy" tms niin se ei opi pelkäämään kättäsi vaan purkki lentää.,

    • pennulle käsky "pois keittiöstä", "pois" ja "ei kerjää", nuilla luulis oppivan olemaan kauempana, ja kun on kauempana nii en usko sen haukkuvankaan :) jos kuitenkin haukkumista ilmenee nii sanot kerran "hiljaa/ei hauku" ja jos haukahtaa uuestaan nii arestiin..
      Moiset räminätölkit kannattaa unohtaa vielä tuossa iässä, koska se kuitenkin on vain kieltosanan vahvistamista ja pentuhan ei vielä es tiiä mitä sää siltä kiellät ku omasta mielestään se toimii normaalisti, eli sun tehtäväksi jää opettaa sille miten tuossa tilanteessa pitää käyttäytyä. ei kieltämällä mitä se ei saa tehä, vaa kertomalla mitä sen pitää tehä =)

    • voisi olla apua

      Jos mahdollista, hanki keittiönoveen koiraportti ja älä päästä koiraa keittiöön syödessäsi. Tai opetat sen pysymään poissa keittiöstä, kun syöt.

      Suihkepullosta vettä naamalle suihkuttaminen on yleensä tehokas tapa lopettaa haukkuminen tai ei-toivottu käyttäytminen. Kokeile sitä. Suihkuta pullosta sanomatta mitään tai edes katsomatta koiraan, kun se komentelee. Parempi on, että et kiinnitä koiraan mitään huomiota, kun se komentelee, sillä negatiivinenkin huomio (esim. kielto) on koiralle huomiota ja se sai tahtonsa läpi komennellessaan sinua. Jos ongelma ei ratkea, on sitruunapannasta apua komenteluhaukkuunkin.

    • tuutupappa

      Jos on ääniherkkä, älä käytä räminätölkkiä ihan ekaksi. Yhdistä perushuomioimattomuuteen esim.
      - pienempi versio räminätölkistä (mm. rukkanen, avainnippu, valokuvarullakotelo...tai mikskä sitä mustaa pientä koteloa nyt sanotaan...)
      - murahdus

      Jos nää ei toimi nii kokeile siirtyy pikku hiljaa siihen räminätölkkiin. Koira on kuitenkin vasta pentu. Ja muista hellitellä ;)
      Räminätölkki ja murahdus toimii ei-sanan vahvikkeena aina. Sitä ei ikinä käytetä missä tahansa tilanteessa. Vain ei-sanan kanssa.

      olet syömässä -> pentu tulee haukkumaan viereen -> ei ja murahdus ->
      1. pentu tottelee
      2. pentu ei tottele -> ei ja purkin tai mikä nyt onkaan heitto.

      • ...

        Jätä jatkossakin todellakin huomiotta väärä käytös, mutta panosta oikean käytöksen opetteluun. Tee siis koiralle jostain muusta käyttymismallista kannattavaa.

        Eli opeta koiralle juttu mitä se tekee sillä välin kun sinä syöt. Mikä tekeminen teillä on mielekästä, opeta se? Meillä koirat, jos ovat sisällä meidän syödessä, ovat omalla pedillään makaamassa. Ne ovat, koska niille on opetettu, että se on ainut keino saada postiiivista huomiota (makupaloja) kun me syömme. Alkuun opettaminen oli intenssiivistä, nykyisin taas hyvin harvakseltaan palkitaan, eli silloin tällöin heitetään ruokapöydästä lihapulla tai makkaran tai juuston pala koirien pedeille, kun makaavat rauhassa.

        Eli lähde ensin opettamaan se paikka missä tahdot koirasi olevan, eli meillä oli käsky "omalle". Aloita antamalla koiralle makupaloja sinne paikalle. Pikkuhiljaa lisää siihen se käsky. Opeta, kun kuuluu se käsky, niin siellä tietyllä paikalla palkitaan., Sitten kun se on varma, niin lähdet lisäämään tämä omiin syönteihisi, eli laitat ruuat pöytään ja sanot koiralle käskyn ja kun koira menne paikoilleen, palkitset sitä alkuun hyvin anteliaasti. Alkuun sinun syömisesi on siis hyppimistä, otat itsellesi suu palan ja ryntäät palkitsemaan koriaasi joka on omalla paikallaan... Teet sitä määrätietoisesti ja vähennät pikkuhiljaa palkkita ja käytätä joka toinen kerta vain sanallista palkkiota. Ja todellakin hitaaseen tahtiin harvennat ja harvennat palkitsemista, mutta älä milloinkaan lopeta sitä kokonaan! Jos tarkoituksesi on, että koirasi makaa koko loppuikänsä tietyllä paikallaan rauhallisena syödessäsi, niin sen pitää olla sille loppu elämän ajan myös palkitsevaa tekemistä.

        Ei meilläkään koiria tarvitse nykyisin huomioida mitenkään kun aletaan syömään, eli ei tarvitse edes sitä käskyä antaa. Niille on vain itsestään selvää, että jos ne aikovat jotain suuhunsa saada tästä ruokailusta, niin ainut keino saavuttaa se, on maata paikoillaan omalla paikallaan. Ja kuten kaikessa koiran koulutuksessa, kun on jo aikuisia varmoja koiria, niin sitä palkkiota ei tarvitse edes antaa joka kerta, vaan kerran viikkoon mahdollisuus saada jotain on jo paljon. Mutta muista, että ennen kuin koirasi on täysin varma ja vähintään parivuotias, niin tuollainen palkitsemistahti ei riitä missään nimessä (meilläkin on todellakin lähdetty hiipimään sekuntti sekunnilta ihan sieltä ensimmäisestä sekunnista ja nyt ollaan vaiheessa, että 1-3 kertaa viikossa riittää). Alkuun siis hypitään ihan koko ajan palkitsemaan sitä koiraa siitä oikeasta tekemisestä. Jos se kerkeää karata tekemään jotain muuta, niin ei syytetä koiraa, vaan olet itse ollut liian hidas ja koira ei ole kokenut tekemistä palkitsevaksi.


    • ................

      Nelikuinen pentu ei vielä ole uhmaiässä, että ei mitään ihan älyttömiä komennuksia vielä mielestäni pitäisi tehdä, mutta tottakai selvittää pennulle se kuka on pomo. Kuten muutkin niin tässä vaiheessa suosittelisin arestia. Pentu ymmärtää että kun ei osaa käyttäytyä niin joutuu pois laumasta. Itelläni labbisuros, jolla on ihan kauhea uhma. Mutta ei ole siinä mielessä ongelmia nyt vaikka alkaa tuota kokoa sillä jo olla, että pennusta asti on ollut selvä kuka meillä määrää. Itse kyllä joutunut käyttämään "kovempiakin" keinoja kuin aresti, esim. poskista kiinniotto, selätys. Sinun pitää opetella tuntemaan omalle koiralle parhaiten sopivat keinot, että miten kovasti sitä voi tai pitää ojentaa. Mutta ehdottomasti johtajuus nyt kuntoon, koska muuten olette uhmaiän tullessa (varsinkin uroksen kanssa) ongelmissa!!!

    • Vauvahan tuo vielä on...

      Oletko kokeillut huomiottajättämisessä toimia kuten "mammakoira"?
      Eli käytät rauhoittavia eleitä.Käännät pääsi poispäin,ja vartaloasi hieman,ja vaikka raottaa vielä hieman silmiäsi.

      Tosin,js koira on jo paljon päässyt haukkumaan,niin se voi kestää jollekkin,ennenkuin se koiran kieli taas löytyy.

      Ja sitten,se vanhanajan juttu.Ihan simppelisti opettaa pennulle alusta asti sen kuuluisan EI-sanan.Sitten vaati sen toteuttamisen.Ja tarvittaessa/haluttaessa vielä halutun toiminnan tilalle.

      Mitään räminätölkkiä en missään nimessä pennulle käyttäisi.Ylipäätään sen lähtökohta on pennulle väärä.Korkeintaan vesisuihkaus voisi käyttää.
      Tosin en pidä kikkakolmosista,vaan lähtökohta ihan tulevaisuudessakin koiran kanssa pärjäämistä ajatellen on se,että koira tottelee omistajaa ilman mitään välineitä.

      Eli halutun toiminnan opetus,sen vaatiminen ja palkka.Sekä kieltosana tarvittaessa tiettyjä tilanteita varten.Noit on ollut meillä aina lähtökohdat.

    • auttaa aina !

      Nakkaa vain koira toiseen huoneeseen!

      Siinä alkaa kovemmallakin jätkällä puntti tutista, kun laumasta eroon pistetään!

      Älä anna koiran hyppiä silmille, itse en salli todellakaan moista käyttäytymistä omalta mustiltani...

    • kaulaan

      niin... sitruunapanta kaulaan :). No joo, ei tuo ainoa juttu oo mitä voi tehdä ja kokeilla, mutta yks toimiva siihen itse haukkumiseen. Saattaahan se koira tietysti opetella jonkun muun tavan komentaa. Siihen auttaa ainakin joillakin kunnon alistaminen.... "yrität astua", puret (tietysti kohtuu hellästi) kuonosta, pistät selälleen maahan ja menet ärisemään päälle...jne... kukin tavallaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2480
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      196
      1167
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1081
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      930
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      901
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      90
      850
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      841
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      829
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      53
      758
    Aihe