Wanhaintanssien unelmaorkesteri: Souvarit?

Tulin lähteneeksi Revontulen IP-tansseihin 6.12., kun sain kyytitarjouksen. Kiitos!

Ennakkoon ei ollut käsitystä, että seuraako tanssikansa edustuksellista itsenäisyyspäivän juhlintaa vai lähteekö itse juhlimaan.

Kansaa Revontulessa oli järkyttävän paljon. Musiikista vastasi Souvarit. Iso Aurorasali näytti täydemmältä kuin pienempi Revontulisali. Jälkimmäinen oli ruokailijoiden käytössä tanssien alkaessa, mutta vapautui tanssijoille illan mittaan.

Souvareitten musiikki oli hyvää ja volyymitkin kohdallaan. Ennakkokäsitykseni, että heidän tansseissaan eivät kädenalitanssijat juhli. Musiikki olikin pääosin valssia, tangoa, humppaa, foksia ja jenkkaa, mutta todella hyvin soitettuna. Cha chata, sambaa, rokkia ja jiveä ei tainnut tulla kertaakaan? Jivet pääsin kyllä veivaamaan pariinkin kertaa taukomusiikin aikana.

Tälläkin palstalla kuuluu loputonta urputusta kädenalitansseista, jotka joillekin ovat punainen vaate. Ilmeisesti Souvareitten tahdittamat tanssit ovat oikeat kunnon Wanhan ajan tanssit? Tanssikuohukerma ei ymmärtääkseni Souvareita erikoisemmin arvosta, kuten ei myöskään nuoriso, mutta eipä hätää kun varttuneempi tanssiväki viihtyy heidän keikoillaan.

Kokonaan eivät Souvaritkaan musiikkivalinnoillaan pysty kädenaliveivausta estämään. Ainakin fuskua, buggia ja rumbaa Revontulen parketilla tanssittiin Souvareitten tahdittamana.

6

1179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuolla taas

      käytyä, porukkaa tosiaan tupa täys kuten aina Souvareiden keikalla, mutta todella hyvät tanssit oli jälleen. Tammikuussa uusiksi.

    • Muutama kokemus

      Souvarit on juuri vanhemman väen huippuorkka. Nuorillekin musiikki menettelisi, jos sitä vanhempaa väkeä olisi vähemmän paikalla. Mutta kun ikäjakauma on mikä on, niin ei voi suositella muille kuin keski-iän ylittäneille ja erityisesti pariskunnille. Nuoriso jää vain jalkoihin ja lähtee kesken illan nyrpeänä kotiin.

      • tanssiako ilman musiikkia?

        Mistä löytäis musiikkia tähän wanhojen tanssiin? Kohde olisi nyt kikapo tanssi.. :) Olisin sen musiikkia vailla.


      • tonkimassa

    • Souvarilavarokkari

      Souvareiden tanssit ovat fuskaajien ja lavarokkareiden taivas.

      • Hieman eri mieltä

        Pariskunnat siellä vain rokkaavat ja fuskaavat keskenään. Sinkun on ihan turha yrittääkään päästä moisiin puuhiin. Tallusteluksi menee tai lähinnä seisoskeluksi, kun suurin osa näyttää olevan parin kanssa liikkeellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe