Mikähän levy?

Mikähän mahtaisi olla "viisain" levy ratkaisu seuraavaan? Tarkoitus asentaa lattialämmitys parketin/laminaatin alle, tällä hetkellä kakkosneloset alimmaisena, joiden jako n.80mm. Lähinnä mahdolliset vaihtoehdot kai lastulevy tai cyproc, mutta kumpaa kannattaisi käyttää ja kuinka levyn/levyjen materiaali vahvuudet? kun ruodeväli noinkin pieni.

-Kiitos neuvoista!
5391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Unohtui mainita että kysymyksessä on vesikiertoinen lattialämmitys, elikkä putken halkaisia on jotain 15-18mm.

Äänestä

Itse tein yksinkertaisesta koivuvanerista; mulla oli koolaus 50 cm. Vesikierto lattialämmitys tuli sitten vanerin päälle valun sisään. Onko todellakin koolausväli 8 cm eikä 80 cm???? Jos on niin siinähän toimii mikä vaan. Toinen ellei kolmaskin kerros riippuen levyn paksuudesta sitten soiroina, joiden väliin putkitus tulee. Mikäli laitat niinkuin pitää, valun sisään, niin unohtaisin Gyprocin.

Äänestä
  • Joo, näinpä varmaan jos kyseeseen tulisi valu. Kysymyksessä on kuitenkin vanhan talon toinen kerros, johon ei valeta mitään.

    Äänestä

  • Teppo kirjoitti:

    Joo, näinpä varmaan jos kyseeseen tulisi valu. Kysymyksessä on kuitenkin vanhan talon toinen kerros, johon ei valeta mitään.

    Varmaan saat tanakan lattian kun laitat vanerin. Gyproc tietty on sinällään hyvä, mutta se tosiaan vaatii mielestäni kerroksen enemmän. Tosin noin pienellä koolausjaolla sekin menee.

    Äänestä

Eipähän tuo vaneri kyllä taida olla oikea mareriaali. Perustelut: jäykkyys, hinta, lämmön sitovuus. Taitaisi kuitenkin kipsilevy puoltaa paikkaansa, lähinnä tuon tasalämpöisyytensä ja lämpötilan vaihteluista neutraalina olevana levynä, jottei tarvitse hakea putkilenkkiä varpaiden alle aamu kahvilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teppo kirjoitti:

Mikähän mahtaisi olla "viisain" levy ratkaisu seuraavaan? Tarkoitus asentaa lattialämmitys parketin/laminaatin alle, tällä hetkellä kakkosneloset alimmaisena, joiden jako n.80mm. Lähinnä mahdolliset vaihtoehdot kai lastulevy tai cyproc, mutta kumpaa kannattaisi käyttää ja kuinka levyn/levyjen materiaali vahvuudet? kun ruodeväli noinkin pieni.

-Kiitos neuvoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu